Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България днес има историческа мисия да води Югоизточна Европа със своето председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа и да даде нов подход.


България се превърна в стълб на стабилността на Балканите, това е  водещият акцент от представянето днес в пленарната зала на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) на българския държавен глава - президента Росен Плевнелиев. През април в София ще се съберат министрите на правосъдието от 47-те държави членки на Съвета на Европа. Това научихме от президента Росен Плевнелиев, който е едва третият български президент с такова специално участие в пленарната зала, като предишното е било преди 19 години. 
Трябва да използваме това историческо време и тази трибуна, за да представим България по-възможно най-добрия начин, както и да покажем уроците, научени от страната ни в нейното демократично развитие. Това каза президентът Плевнелиев и допълни:
Това, което предлагаме е друг подход - проблемите да не се замитат, а тяхното посочване да ни послужи, за да усъвършенстваме държавата и обществото ни. Затова и ние като българско председателство ще  посочим проблемите,за да може и да ги решим.
България днес има историческа мисия да води Югоизточна Европа със своето председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа и да даде нов подход.
Срещите на българският президент днес в Двореца на Европа са потвърдили очакванията, че България ще е домакин на рекорден брой конференции на високо равнище още през април тази година.
Ще видим всички министри на правосъдието на 47те държави членки на Съвета на Европа, плюс това от София, на практика, ще се обяви новата стратегия на Съвета на Европа за закрила на детето.
Българският президент очаква също и до година и половина, две да се състои и Четвъртата среща на върха на страните членки на Съвета на Европа за препотвърждаване на Хелзинкските принципи на демокрацията.
На въпрос как България чува посланията от Комисаря по човешките права към Съвета на Европа, който се обяви срещу изграждането на стена по границата с Турция и посланията от Европейския съд по правата на човека, българският президент обобщи, че България трябва да смени подхода към пост мониторинговите доклади от европейските институции.  
В Двореца на Европа президентът Плевнелиев цитира думите на първия български демократично избран президент д-р Желев че проблемите не демокрацията се лекуват с повече демокрация.
Днес Пощенската служба към Съвета на Европа издаде филателистки плик с марка с лика на българския президент, за отбелязване на историческото събитие.Така президентът Росен Плевнелиев става третият български президент след д-р Жельо Желев и Петър Стоянов, удостоен с честта да направи специално обръщение към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00