Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пепеляшка“ в Телавивската опера


Названието „Пепеляшка“ отдавна не е само заглавие на приказка, а разказ за успеха на красива и умна жена, намерила своя принц. Сигурно затова операта „Пепеляшка“ на Росини привлича всички и никой не се сърди, че сюжетът й почти по нищо не прилича на познатата приказка. В постановката в Тел Авив, копродукция с Операта в Лиеж, вълшебната приказка  очарова  хлапетата и техните родители, дошли в дните на големия карнавал да слушат прекрасната музика, изсвирена от Ришонския симфоничен оркестър под ръководството на младия диригент Яел Карет.


По време на Увертюрата става размяната на ролите. Принцът се преоблича като обикновен благородник, а неговият камериер – като принц. Двамата решават да свикат бал и да огледат девойките от царството, а необезпокояван, принцът да си избере жена. Всъщност той си избира Пепеляшка още преди бала. Предрешен, той попада в нейния дом и само тя му дава вода и ябълка да се подкрепи. Отделно дава и някоя пара и на магьосника (с него е заменена кръстницата - вълшебница). Той пристига в инвалидна количка и проси милостиня. Самата Пепеляшка е покорена от рицарския жест на предрешения принц, който я спасява от удаване в кладенеца, където я е бутнал вторият й баща (с него е заменена злата мащеха), когато тя също пожелава да отиде на бала. Още тук сюжетната линия бе ясна, но бе истинско зрелище да се наблюдава сцената на бала. Уго  Гуалиардо – артистът, който изпълняваше ролята на втория баща, освен, че пее прекрасно, се оказа и много вещ фокусник и мало и голямо се забавляваше от неговите сръчни изпълнения. Двете сестри на Пепеляшка пристигнаха облечени в стилни рокли (много по-хубави от премяната, която Пепеляшка получава от магьосника, за да отиде на бала). Но най-интересни в тях се оказват шаловете, които се превръщат с помощта на конци в лебед и лисичка и „оживяват“ в ръцете на опитни кукловоди. Прекрасни са и танците на малките духчета, които се въртяха по сцената невидими за главните герои, но видими за публиката. Невероятни и приказни, успяващи бързо да се превърнат от зала в двореца в градина или в скривалището на магьосника бяха декорите на сценографката Марилане Дефрез. За съжаление хрумките на режисьорката  Режина Александровская бяха посвършили във второто действие, когато  всяко нещо си идва на мястото. Сестрите разбират, че са се старали да се харесат на слуга. Пепеляшка, която е отказала да танцува с мнимия принц, а е предпочела рицаря, който я е спасил, разбира, че е направила правилния избор и се оказва царска годеница. Вместо пантофка, тя губи гривната си, но това са само подробности. А вместо в тиква, превърнала се в каляска,  тя пътува на балон, където може да покани и своя избраник. В последния момент се промъква и камериера му.

А накрая видях и разплакани деца. Те плачеха, защото спектакълът вече е свършил!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10