Корупцията сред публичните институции е най-сериозният проблем пред бизнеса и инвестициите у нас. Това показва проучване на Българската търговско-промишлена палата /БТПП/, проведено по електронен път, в края на септември. 46% от анкетираните фирми признават за оказван корупционен натиск върху тях.
Близо 80 процента от анкетираните твърдят, че корупцията им пречи, а за всяка пета фирма корупционните практики сне са проблем. Според 96 процента от фирмите най-много корупция има у нас в държавната и в общинската администрация. И само 4 на сто посочват, че най-голяма е корупцията в неправителствения сектор.
Обществените поръчки, съдебната система са двете области, при които преобладаващата част от членовете на палатата твърдят, че нивото на корупцията е най-високо.
Политическите назначения в администрацията и непълнотата на законодателството са двата основни фактора, които провокират развитието на корупционните практики, според анкетираните. Като възможности за ограничаване на корупцията, бизнесът посочва въвеждането на електронно правителство, реформата в съдебната система и по добър контрол върху институциите.
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
Избраха временно временен кмет на община Бойчиновци, след като: Кметът на Бойчиновци окончателно е отстранен от длъжност Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на..
При акция на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) в кв. "Люлин" е открито голямо количество вейпове и течност за електронни цигари, които са без разрешително . Това каза пред журналисти началникът на 9-то Районно управление комисар Георги Несторов. Той заяви, че все още не може да се посочи точното количество, тъй като предстоят огледи...
Украинският президент Володимир Зеленски ще посети Обединеното кралство през уикенда за участие в среща на върха заедно с други европейски лидери, съобщи Скай нюз. Зеленски обяви плановете си да посети Обединеното кралство в контекста на обсъждането на гаранции за сигурност за Украйна с европейските лидери. В коментар пред украински журналисти той е..
Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) повторно преброяване на национално ниво на гласовете за 51-вото Народно събрание. КС с обновен състав решава по 5 дела за частично или пълно касиране на вота Освен подадените хартиени бюлетини и бюлетини от машинно гласуване, ЦИК ще трябва да установи повторно..
Пенсиите, отпуснати до края на миналата година, ще бъдат повишени с 8,6% от 1 юли 2025 година по т.нар. Швейцарско правило. Още от април ще се увеличи минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се от 933 лева на 1 077 лева, както и максималният осигурителен доход - от сегашните 3 750 лева на 4 130 лева. Това предвижда проектобюджетът на..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп потвърди, че ще приеме украинския лидер Володимир Зеленски във Вашингтон в петък, когато ще се водят преговори по сделка, която да осигури на САЩ достъп до украинските редкоземни ресурси. Зеленски се надява да се срещне с Тръмп в САЩ в петък "Президентът Зеленски ще дойде в петък, това вече е потвърдено", заяви..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..