Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха националните награди "Кристална лира" в Деня на народните будители

"Кристална лира" 2016
Снимка: СБМТД

За двадесети пореден път на 1 ноември, Деня на народните будители, Съюзът на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) обяви на тържествен галаконцерт новите носители на наградата "Кристална лира" за ярки постижения в музикално-изпълнителското и танцовото изкуство през изминалия сезон. Съорганизатор на събитието е Класик ФМ радио. Домакин беше Националният музикален театър "Стефан Македонски".

Във встъпителната си реч председателят на СБМТД Станислав Почекански отбеляза, че освен 20-годишнината на приза, музикалните и танцовите дейци у нас отбелязват 115-годишната дейност на Съюза, както и 50 години от създаването на списание "Музикални хоризонти".

Първата Лира, която връчи лично председателят на СБМТД, не беше кристална, а златна - получи я директорът на Държавния музикален и балетен център Марияна Арсенова във връзка с нейния юбилей.

След разглеждане на номинациите и гласуване от централната комисия, статуетката, изработена от проф. Стоян Гайдов, получиха победителите в 17 категории.

Млад изпълнител – Маргарита Илиева, пиано
Педагог – Мариам Макарнаян и Севдалина Стойчева, ръководители на балетна формация „Търговище”
Инструменталист – Светлин Русев, цигулка
Музикален фолклор – Димитър Христов, диригент на Оркестър за народна музика на БНР
Танцов фолклор – Асен Павлов, хореограф
Камерен ансамбъл – проф. Стойка Миланова, цигулка, и Людмил Ангелов, пиано
Оркестрово изкуство – Младежки оркестър филхармония „Пионер”
Духов оркестър – Гвардейски представителен духов оркестър с диригент майор Ради Радев
Балетно изкуство – Весела Василева, примабалерина на Държавна Опера-Русе
Оперно и оперетно изкуство – Денко Проданов, тенор
Постановъчен екип – Постановъчен екип на Държавна опера – Стара Загора
Хорово изкуство – Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов”
Джаз – Камелия Тодорова
Поп и рокмузика – „Фондацията”
Диригент – Найден Тодоров
Музикална критика и публицистика – проф. д-р Ангелина Петрова
Звук и звуков дизайн – Учебно-практически и изследователски център за компютърно музициране, компютърна звукообработка и саунд дизайн „Станислав Станчев- Стенли” при Нов български университет

Специална награда на СБМТД – Софийска филхармония
Специална награда на Класик ФМ радио – акад. Васил Казанджиев
Извънредна награда за цялостно творчество – Димитър Манов, хореограф
Награда на публиката – Александър Митев, бас-баритон
Награда на Министерство на културата – проф. Виктор Чучков
Награда на Столична община – Веско Пантелеев-Ешкенази, цигулка, и Людмил Ангелов, пиано
Специална награда на Съюза на музикалните артисти в Македония – Постановъчен екип на Държавна опера – Варна

В галаконцерта участваха хор "Космически гласове" с диригест Ваня Монева, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов, фолклорен ансамбъл "Чинари", квартет "Фрош", Национален филхармоничен хор "Светослав Обретенов" и др. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57