Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След победата на Тръмп остават въпросителните за развитието на отношенията САЩ-Германия


Отношенията между САЩ и Германия -  едни от най-важните съюзници в Европа, са отношения на възход и падение. След края на Втората Световна война американците първоначално са окупатори, но бързо се превръщат в пръв помощник на западната част на разделена Германия - както с изграждането на демократични институции и укрепването им, така и за възраждането на икономиката чрез плана Маршал. 
Така през 60те години Америка вече е приятел, а не окупатор. През 1963 г. идва и знаковото посещение на тогавашния президент Джон Ф. Кенеди в Западен Берлин, произнесъл скоро след издигането на стената прословутата реплика "Аз съм берлинчанин" (Ich bin ein Berliner!). 
В годините на студената война САЩ поемат под крилото си Западна Европа, и особено Германия -  като фронтова държава. От това германците черпят само ползи. Но не за дълго: войната във Виетнам променя радикално отношението към Америка, заражда се протестното движение от 68-ма, преляло по-късно през 80те години в мощното в Германия пацифистко движение срещу разполагането на американски ракети със среден обсег във Федералната република. Расте страхът от вездесъщия трансатлантически съюзник, но идеята за обединение на разделена Германия отново превръща САЩ и ФРH в най-верни съюзници. 
През 1987 г. Роналд Рейгън изговаря пред Бранденбургската врата в Берлин това, което до тогава никой не смяташе за възможно:
Open this gate, tear down this wall.
Добрите отношения между федералния канцлер Кол, президента Буш старши и Горбачов правят падането на Берлинската стена възможно, при това мирно. Следва дълъг период на особено топли взаимоотношения между Берлин и Вашингтон, които довеждат до безпрецедентната до тогава военна намеса на Бундесвера в чужбина. 
След терористичната атака от 11-ти септември канцлерът Шрьодер заявява своята пълна подкрепа в борбата с тероризма и Германия изпраща войници в Афганистан. Но след това отказва участие в операцията в Ирак, което води до следващото охладняване в отношението на Вашингтон. От двете страни на океана расте желанието за промяна. Донася я Барак Обама, спечелил сърцата не само на американците, но и на европейските политици. Сред тях е и Ангела Меркел, която Обама нарича "лидер от световен мащаб". Любовта обаче не трае дълго - аферата с подслушването на американската Национална агенция за сигурност, чиято жертва се оказа и самата Меркел, хвърли сянка върху отношенията между САЩ и Германия за дълго, но те все пак стъпват на стабилна ценностна основа. Именно тази основа днес изглежда силно разклатена. Берлин е неприятно изненадан от победата на Доналд Тръмп. През цялото време на предизборната кампания водещи политици в Берлин без всякакво притеснение подкрепяха открито Хилари Клинтън. Всички парламентарно представени партии недвусмислено демонстрираха антипатията си към Доналд Тръмп. Външният министър Франк Валтер Щайнмайер дори го нарече "проповедник на омразата". След успеха на републиканеца, първият германски дипломат сравни резултата от изборите в САЩ със земетресение, като побърза дипломатично да допълни, че Германия приема избора му и ще трябва да се съобрази с волята на американците. По думите му обаче американската външна политика от сега нататък ще бъде непредсказуема. По-конкретна беше Ангела Меркел, която постави ясна рамка на бъдещите отношения между Германия и САЩ:
Германия и Америка споделят общи ценности: демокрация, свобода, върховенство на закона, зачитане на човешкото достойнство, независимо от произхода, цвета на кожата, религията, пола, сексуалната ориентация или политическите убеждения. Въз основа на тези ценности предлагам на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп тясно сътрудничество.
***************
В коментар във връзка с президентските избори в САЩ политологът д-р Ларс Брожус от водещия тинктанк „Фондация за икономически и политически анализи“ в Берлин заяви пред БНР, че в Берлин се надяват, че двустранните отношения са достатъчно стабилни, за да преживеят Доналд Тръмп.  Анализаторът признава, че в Германия дори и за специалистите успехът на републиканския кандидат е бил неочакван.
И въпреки, че никой не беше убеден в победата на Доналд Тръмп, си задавахме въпроса, какво ще правим, ако все пак той спечели, какво ще означава това за трансатлантическото сътрудничество, за двустранните отношения, отбелязва д-р Брожус и допълва:
Очаквам, че дипломатическите, военните и икономическите контакти ще продължат, както до сега, т.е. че смяната в Белия дом и различията на повърхността няма да повлияят на работния ритъм в Берлин и Вашингтон. Още повече, Германия вече е преживявала такъв период на различия - по времето на президента Джордж Буш и управляващата в Берлин коалиция между социалдемократите и зелените имаше сериозни разминавания във външната политика. Нека само да спомена войната в Ирак. Тогава това не доведе до трайно влошаване на двустранните отношения.
Цялото интервю може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Унгарският министър-председател Виктор Орбан даде пресконференция преди пленарна сесия в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 8 октомври 2024 г.

Орбан: Ще направя всичко възможно, за да убедя страните от ЕС да пуснат румънците и българите в Шенген

Унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е ротационен председател на ЕС заяви, че продължава да държи на видно място в дневния ред пълното присъединяване на България и Румъния в Шенген. "Не сме далеч", каза той на брифинг в Европарламента в Страсбург.  Той обаче припомни, че една страна-членка все още държи вето и тъй като е необходимо..

публикувано на 08.10.24 в 17:42
Нина Спасова

Нина Спасова: Замразяването на военните действия няма да е трайно решение за Близкия изток

Трябва да се търси всеобхватно решение на конфликта в Близкия изток. Замразяването сега на военните действия няма да е трайно решение. Това каза пред БНР Нина Спасова, арабист и журналист. Тя прогнозира ответен удар на Израел след иранската атаката с балистични ракети, като посочи, че въпросът е какво точно ще атакува Тел Авив в Иран :..

публикувано на 08.10.24 в 17:26

Момиченцето от Кърджали със съмнение за детски паралич е изписано от болницата в Пловдив

Момиченцето от Кърджали, което беше със съмнение за детски паралич заради непоставена ваксина, е изписано от болницата в Пловдив.  Лекарите са установили, че става дума за възпаление на лицев нерв, а не за полиомеолит, каквато информация беше разпространена по-рано.  Това каза директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Виктор Кирчев. Той..

публикувано на 08.10.24 в 17:24
Професор Меир Литвак

Защо Иран е против съществуването на държавата Израел?

Светът е в очакване на евентуален отговор на Израел спрямо Иран, заради нападението с балистични ракети, извършено преди дни. Какъв би могъл да бъде? До 1978 година, когато в Техеран идва на власт режимът на аятоласите, отношенията между Иран и Израел са били много близки и в икономически, и в политически план. Защо сега Иран е против самото..

публикувано на 08.10.24 в 17:09
Веселин Стойнев

Веселин Стойнев: С тези избори политическата криза няма да се реши, ще се отложи

Политическата криза у нас няма да бъде разрешена и след тези избори, но ще бъде отложена, ще се състави някакво правителство. Ще се отложи, защото не са узрели политическите процеси за това да се намери радикално, ново, устойчиво мнозинство и устойчив хоризонт за управление, прогнозира журналистът и политически наблюдател Веселин Стойнев в..

публикувано на 08.10.24 в 17:05

Работници в столичния градски транспорт ще протестират пред Общината

Утре (9 октомври) работници в столичния градски транспорт ще протестират пред сградата на Столична община. Причините са неизпълнение на споразумение за сътрудничество от страна на кмета и отказ от въвеждане на т.нар. километричен бонус за водачите, както и бонус на всички други работници от столичния авто- и електротранспорт.  Протестиращите негодуват..

публикувано на 08.10.24 в 16:56

Себастиан Шафер: Ако Кикъл е в правителството на Австрия, не очаквам подобряване на позицията относно Шенген за България и Румъния

След изборите в Австрия, на които победи Австрийската партия на свободата, полската журналистка Малгожата Кулбачевска от сайта “Трансгранични разговори” се обърна към Себастиан Шефер, директор на базирания във Виена Институт за Дунавския регион и Централна Европа. Той не само коментира резултатите от парламентарните избори в Австрия през 2024 г.,..

публикувано на 08.10.24 в 16:44