Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Леонид Йовчев: Не вярвам в индивидуалния успех

Театърът е процес от работата и постиженията на много хора

Леонид Йовчев
Снимка: Георги Бангиев

„Съкровището на Силвестър” е първата постановка, в която играе малкият Леонид Йовчев в театралната студия „Аванс сцена” в Плевен. Постъпва в нея на 12 години и продължава до завършването на средното си образование. През пубертета Лео имал силно и постоянно главоболие, но като излизал на сцената, всичко се променяло, защото концентрацията върху ролята премахвала физическото страдание. Ръководителят на трупата Орхан Таир го подкрепял, но и винаги изисквал повече от него. Това са първите стъпки по пътя към театъра на Леонид Йовчев.

След завършването на Езиковата гимназия с английски и руски в Плевен Лео подава документи за НАТФИЗ, но от недоглеждане изпуска датата на изпитите. Тогава се записва във Великотърновския университет в специалността „приложна лингвистика”, където учи японски, но не отдава необходимото време и усилия на този труден език. Причината – отново театърът. Този път в университетската школа на Стефан Мавродиев, който го подготвя и за изпитите в театралната академия.

В предаването "Нощен Хоризонт" Леонид Йовчев сподели, че не се е представил особено добре на кандидатстудентските изпити, но въпреки това го приемат в НАТФИЗ в класа на проф. Димитрина Гюрова. От преподавателите в академията получава най-важните уроци за професията: възможостта и способността да се общува с хора, професионалната етика, която трябва задължително да се спазва, отдадеността и желанието за работа, баланса, разума, спокойствието и необходимостта от работно самочувствие. Леонид Йовчев е дълбоко благодарен на своите преподаватели в НАТФИЗ проф. Димитрина Гюрова, Николай Ламбрев-Михайловски, Иван Урумов...

Днес Лео играе в Народния театър „Иван Вазов”. Там можете да го гледате в ролята на Хамлет в постановката на Явор Гърдев, в ролята на Гео Милев в „Гео” с режисьор Иван Добчев и в още много представления. За Хамлет и Гео получава престижните награди „Аскеер” и „Икар”. Освен това от седем години актьорът играе и в театралната трупа „Метеор”, отличена за оригинални търсения в областта на театралния език. Във всички свои превъплъщения той е съвестен, добронамерен и отдава цялата си енергия на театъра.

През свободното си време Лео чете книги, катери скали в изкуствена среда, ходи на плуване или играе борд игри със зарове и карти с приятели. Живее с една котка и куче, които е взел от улицата, защото много обича бездомните животни и ще е много щастлив и благодарен, ако хората са по-грижовни към тези животни. Темите, които го вълнуват днес, са отношението на управляващите към образованието, здравеопазването и културата. Но остава с надеждата, че това ще се промени. И споделя, че те, управниците, трябва да знаят, че на нас, гражданите, не ни е все едно какво става в нашата държава. А, ако използваме репликата на Гео от едноименния спектакъл: "С какво трябва да се съобразява театърът днес?", отговорът на Лео е: Не с парите! Това нощно докосване до твореца и човека Леонид Йовчев определено оставя позитивна следа у нас.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Ганчев

Марко Ганчев: Сарказмът е дружески шарж към живота

"12 тома стихотворения - това е един най-обикновен отчет за изпълнението на един проект в областта на културата . Нали всичко на проекти върви сега." Това каза пред БНР Марко Ганчев - писател, поет, сатирик, който днес ще представи събрани най-добрите си произведения в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". "Трудна работа беше..

публикувано на 25.04.24 в 09:45
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34