Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Актьорът Леонид Йовчев: Не вярвам в индивидуалния успех

Театърът е процес от работата и постиженията на много хора

Леонид Йовчев
Снимка: Георги Бангиев

„Съкровището на Силвестър” е първата постановка, в която играе малкият Леонид Йовчев в театралната студия „Аванс сцена” в Плевен. Постъпва в нея на 12 години и продължава до завършването на средното си образование. През пубертета Лео имал силно и постоянно главоболие, но като излизал на сцената, всичко се променяло, защото концентрацията върху ролята премахвала физическото страдание. Ръководителят на трупата Орхан Таир го подкрепял, но и винаги изисквал повече от него. Това са първите стъпки по пътя към театъра на Леонид Йовчев.

След завършването на Езиковата гимназия с английски и руски в Плевен Лео подава документи за НАТФИЗ, но от недоглеждане изпуска датата на изпитите. Тогава се записва във Великотърновския университет в специалността „приложна лингвистика”, където учи японски, но не отдава необходимото време и усилия на този труден език. Причината – отново театърът. Този път в университетската школа на Стефан Мавродиев, който го подготвя и за изпитите в театралната академия.

В предаването "Нощен Хоризонт" Леонид Йовчев сподели, че не се е представил особено добре на кандидатстудентските изпити, но въпреки това го приемат в НАТФИЗ в класа на проф. Димитрина Гюрова. От преподавателите в академията получава най-важните уроци за професията: възможостта и способността да се общува с хора, професионалната етика, която трябва задължително да се спазва, отдадеността и желанието за работа, баланса, разума, спокойствието и необходимостта от работно самочувствие. Леонид Йовчев е дълбоко благодарен на своите преподаватели в НАТФИЗ проф. Димитрина Гюрова, Николай Ламбрев-Михайловски, Иван Урумов...

Днес Лео играе в Народния театър „Иван Вазов”. Там можете да го гледате в ролята на Хамлет в постановката на Явор Гърдев, в ролята на Гео Милев в „Гео” с режисьор Иван Добчев и в още много представления. За Хамлет и Гео получава престижните награди „Аскеер” и „Икар”. Освен това от седем години актьорът играе и в театралната трупа „Метеор”, отличена за оригинални търсения в областта на театралния език. Във всички свои превъплъщения той е съвестен, добронамерен и отдава цялата си енергия на театъра.

През свободното си време Лео чете книги, катери скали в изкуствена среда, ходи на плуване или играе борд игри със зарове и карти с приятели. Живее с една котка и куче, които е взел от улицата, защото много обича бездомните животни и ще е много щастлив и благодарен, ако хората са по-грижовни към тези животни. Темите, които го вълнуват днес, са отношението на управляващите към образованието, здравеопазването и културата. Но остава с надеждата, че това ще се промени. И споделя, че те, управниците, трябва да знаят, че на нас, гражданите, не ни е все едно какво става в нашата държава. А, ако използваме репликата на Гео от едноименния спектакъл: "С какво трябва да се съобразява театърът днес?", отговорът на Лео е: Не с парите! Това нощно докосване до твореца и човека Леонид Йовчев определено оставя позитивна следа у нас.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57