Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детски спомени и любовно обяснение за актьора Юлиян Рачков в "Нощен Хоризонт"

10
Юлиян Рачков
Снимка: Андрей Манукян

Порасналото метър и 84 см момче Юлиян Рачков, който днес е актьор в Театър „София”, ни гостува в рубриката на „Нощен Хоризонт” „Магията на театъра” на връх 1-ви юни – Деня на детето. 10-то студио на "Хоризонт" изглеждаше като една голяма детска стая с много играчки, балони, тротинетка, колело, хвърчило, детски книги и с чаша прясно мляко и бисвитки за „детето” в студиото. От порасналото момче разбрахме, че малкият Юлиян се е страхувал от тъмното, от отворени шкафове и чекмеджета и от прозорците, защото си е мислел, че някои го наблюдава, или се е боял, че предметите могат да излязат в тъмното.Той не си е играл много с деца. Бил е единак и чешит, но е правил и доста сериозни пакости – като димки по балконите на апартаментите и други подобни щуротии. Много е обичал да си седи вкъщи и да чете книги за динозаврите. Негови любими играчки са били тези от колекцията Астерикс и Обелиск. Дори сега събира всички комикси за тях, което му излиза доста скъпо, защото си ги доставя от чужбина, но те са му слабост.

Юлиян Рачков е решил да става актьор, след като е гледал филма с Брат Пит и Жулиет Бинош „Легенди за страстта”. Това става сравнително късно в 10-ти или 11-ти клас, но пък влиза в НАТФИЗ още с първото кандидатстване. Безкрайно е благодарен на своя преподавател в академията проф. Атанас Атанасов. Той го е научил на дисциплината и културата да бъдеш актьор. Неговите съвети му помагат в професията и до днес.

Преди всяко представление Юлиян си „минава” текста на пиесата. После има нужда от спокойствие, покой и тишина, за да се подготви и да се настрои за спектакъла. Преди да излезе на сцената, вдига високо дясната си ръка в юмрук. Това е нещо като ритуал, появил се с неговия моноспектакъл „Гъдулката гори”. За Рачков моноспектакълът е висш пилотаж на актьорското майсторство. Твърде сложно е да се играе такъв спектакъл, но въпреки всичко е много зареждащо. Тази пиеса вече не се играе, но можете да гледате Юлиян Рачков в представленията на Театър „София” „Женитба”,”Мери Попинз”, „Анна Каренина”, „Апетит за череши”, „Нощта на 16-ти януари”, Питър Пан”, „Ревизор”, Парижката Света Богородица” и други.

Днес Юлиян Рачков се страхува да не би животът му да е станал много нормален. Не иска да загуби любопитството, което имат децата, защото в противен случай всичко наоколо може да стане скучно. В живота за Юлиян най-важно е да съхрани себе си и да бъде добър човек, който съхранява ценностите, на които държи. Съжалява, че не му остава време за най-близките му, но театърът изисква голяма всеотдайност от актьора. А без театъра Юлиян Рачков няма да е пълноценен, удовлетворен и щастлив.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Седми Новогодишен концерт във Виена за диригента Рикардо Мути

На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..

публикувано на 30.12.24 в 19:27

Александра-Йоана Александрова – българска звезда на европейския мюзикъл

Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..

публикувано на 30.12.24 в 18:54

Керана е гласът на Елфаба в българския саундтрак на кинохита “Злосторница“

Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..

публикувано на 30.12.24 в 17:19
Jonas Kaufmann Йонас Кауфман 610

Опера в киното: Отело с Йонас Кауфман

През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..

публикувано на 30.12.24 в 12:37

Германското трио „ClockClock“ изпраща 2024 с дебютен албум и много успешни концерти

Германското трио „ClockClock“ беше сред 15-те номинирани за наградата ММЕА 2024 и за първи път ги гледах на живо през януари в нидерландския град Грьонинген, където беше и церемонията по награждаването на петимата носители на тази европейска награда за насърчаване на млади европейски таланти. Няколко месеца по- късно съдбата ме срещна с тримата..

публикувано на 30.12.24 в 12:13

Батшева празнува 30-годишнина

Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта. Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя..

публикувано на 30.12.24 в 11:47

Седми том на "Известия от националния исторически музей" разказва за Дора Габе

Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..

публикувано на 29.12.24 в 05:31