Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Стоянов с дебют в „Силата на съдбата“ в Телавивската опера


Сезон 2016/2017 на Израелската опера можа да се нарече „български“. От 8 спектакъла с участие на нейните хор и оркестър, в 3 бяха поканени български оперни певци. В самото начало на сезона гостува Светла Василева, а в две последователни поставки- на „Фауст“ и на „Силата на съдбата“, пяха Петър Найденов и Владимир Стоянов.

Дори да не знаех, че в постановката на вердиевата опера „Силата на съдбата“ участва български певец, по начина, по който изигра приемането на съдбата след като се е записал в армията и е седнал да изпие питие в кръчма, пълна с непознати, не бих могла да сбъркам, че се играе от нашенец. В един миг испанската студентска униформа, с която бе облечен певеца „изчезна“и видях везана риза и елече на селянин, видях реакция на българин, взел решение под натиска на обстоятелствата, в които е попаднал, и търси утеха за стореното във виното или може би в ракията. Операта „Силата на съдбата“ е написана от Джузепе Верди по поръчка на руската империя. Действието се развива по време на войната в Испания. Всички масови сцени бяха прекрасно решени от постановчика. Сцената на Израелската опера, която е доста внушителна, се оказа малка за масовките и особено за баталната сцена, в която прекрасно се съчетаваха игра на живо и мултимедия. Действието сякаш „изтичаше“ и в зрителната зала и зрителите се чувстваха сред бойното поле, в кръчмата, където се набират войници, или край манастира, където се раздава милостиня за пострадалите от войната. Не така стояха нещата в камерните сцени. По принцип тази опера е доста нелогична. Героите се разминават на сантиметри, без да се познаят, и всеки смята останалите за мъртви. Вероятно за да се оправдае това „незабелязване“ на близки хора, камерните сцени бяха твърде тъмни и от мрака се чуваха прекрасните гласове на певците. В ролята на Дон Карло, братът на главна героиня, прекрасно звучеше гласът на българския баритон Владимир Стоянов - прекрасно откритие за израелската опера. Преди да гастролира в Израел е бил в Токио, а следващата му спирка е Испания.

Разговаряхме с Владимир Стоянов в музея на очилата в Израел, който се намира в увеселителния комплекс Сарона срещу Операта. Решихме,че най-добър декор за интервюто ни ще е експозицията на театрални и оперни аксесоари през вековете. Освен различни бинокли, има и ветрила, на които са монтирани увеличителни стъкла, за да бъде разглеждана сцената, както и съвсем съвременни изобретения: наглед обикновени очила, които само с натискане на копче, стават театрален бинокъл. След участието си на премиерата ва „Силата на съдбата“ Владимир Стоянов има свободен ден, който не използва за да се поразходи из Израел, а за учене на своята партия за операта „Ернани“, в която ще дебютира в Мадрид.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10