Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представяне на новата книга на философа Боян Манчев в София

"Облаци. Философия на свободното тяло" ще бъде представена чрез философски театър в колеж "Любен Гройс"

Снимка: Радио Варна


Тази вечер от 19.30 часа в театралния колеж "Любен Гройс" чрез перформативно четене ще бъде представена новата книга на Боян Манчев, която се нарича "Облаци. Философия на свободното тяло". 


Боян Манчев е философ, университетски преподавател и писател, чиито книги са издавани на български, френски и италиански език. Той е автор и на над 200 студии на повече от 20 езика, публикувани в Европа, Азия, Северна и Южна Америка. През последните 20 години работи в Париж.

В момента Манчев е в София, където работи заедно със свои японски колеги и приятели по реализацията на съвместен проект. Той е един от създателите на творческата група "Метеор", като "Облаци" е третото издание, реализирано от групата. Това е една книга, която аз смятам за философска и то в силния смисъл на думата, но не бих я нарекъл академична книга, разказа в ефира на "Хоризонт" Боян Манчев, допълвайки:

Въпреки че преподавам вече 20 години в университети, тази книга е по-скоро свързана с един, бих го нарекъл, по-скоро спонтанен опит на мисълта, на мисълта, която често пъти се рее в облаците  - тоест, това е един личен, екзистенциален, ако щете поетически опит, но който се опитва да преобрази един обект на съзерцанието, какъвто са облаците, в предмет на философско размишление. Така че книгата е писана да се чете по друг начин, не като тежък академичен труд. Тя е съставена от фрагменти, в няколко части и е писана по начин, който по някакъв начин, може да се каже, обуславя и нейната форма - а  именно: по време на пътувания, сред природата и мисля, че може да се чете по този начин...


Облаците за мен бяха не просто метафора -  те са един много силен образ на идеята за свободно тяло. Защото мисля, че всеки е преживявал този опит, а именно  - да вижда фигури, трансформиращи се образи в облаците, така че за мен те са нещо като алегория на невъзможната свобода на тялото, но също така чрез силата на въображението  -  на една възможност за освобождаване на нашите собствени тела и на техните техники, на техните възможности да надскочат себе си, сподели още авторът. Цялото интервю чуйте от звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35