Рашко Младенов започва да свири на пиано още на 5 години. Това отнема част от детството му, но сега актьорът осъзнава колко важно и полезно е било посвещаването му на музиката. След това завършва Музикалното училище в София и отива в казармата. Тежката служба в танковото поделение в Грудово го откъсва от инструмента и той кандидатства във ВИТИЗ, защото това му осигурява 15 дни отпуска от казармата. Приемат го в театралната академия в класа на проф. Желчо Мандаджиев. Най-важните неща - не само за професията, но и за живота - научава от този „велик” човек: отговорност, любов към изкуството и професията, дисциплина и правилно отношение към хората. През студентския период е мислил и за музиката, но проф. Мандаджиев така го „запалва” за театъра, че не било възможно никакво измъкване.
Все пак музиката става част и от театралната професия на Рашко Младенов. Много са хората, които и до днес помнят концертите на Рашко Младенов, Николай Бинев, Ицко Финци и Тодор Колев заедно със симфоничния оркестър под диригентството на Александър Владигеров, автора на идеята за тези съвместни концерти. 25 пъти се изпълняват концертите им в зала „България” през сезон 1980/1981 година. Следват концерти с всички симфонични оркестри в страната.
След ВИТИЗ Рашко Младенов е три години по разпределение в Русенския театър. Смята, че тези години са неговият голям шанс в професията. После го канят в театър „София”, където играе 15 сезона. Определя себе си като „приличен” актьор и отличава малко от своите роли: примерно Разколников в „Престъпление и наказание” в Русенския театър под режисурата на Красимир Спасов, „Жестоки игри” в Театър „София”, както и „Царство земно”, където си партнира с Коста Цонев и Катя Паскалева. И до днес смята, че Катя Паскалева е най-голямата българска драматична актриса. Докато са си партнирали, е онемявал от въздействието на нейната игра.
Над двадесет са ролите на Рашко Младенов в киното, но в малко от тях той се е чувствал творчески ангажиран. Според него театърът е по-голямото изкуство, защото от сцената имаш връзка с публиката. Освен това в киното не можеш да оправиш грешките си, а в театъра с всеки спектакъл надграждаш образа. В онези времена актьорите са снимали не само заради изкуството и славата, а и заради парите. За сравнение – заплатата на Рашко Младенов в Русенския театър е била 95 лв., а за участието си във филма „Константин Философ” получава хонорар от 1200 лв. – това е колкото целия му годишен доход.
Тази година /2017/ в периода 27 януари – 4 май Рашко Младенов беше министър на културата в служебното правителство на проф. Огнян Герджиков. Приема тази номинация на президента Румен Радев само с мисълта, че е за 3 месеца. За малкото време не е можело да се градят и правят големи планове. Извършвал е само текущата оперативна работа. Но е бил категоричен в опитите отстрани да му въздействат за някои неправомерни решения. В интервю за "Нощен Хоризонт", проф. Герджиков определя Рашко Младенов като „твърдоглав” и признава, че това е добре за един министър. Днес актьорът е категоричен, че никога повече не би приел този пост.
Относно театралната реформа Рашко Младенов мисли, че с времето се правят правилните стъпки и се върви във вярната посока. А за българската действителност творецът е на мнение, че ние имаме здрав корен и с времето нещата ще се променят и ще започнат да се наместват. Той е оптимист и вярва, че ще имаме нови духовни водачи и политически лидери.
От година и половина Рашко Младенов се е посветил на пианото. Свири всеки ден по няколко часа. Много обича да остава сам с инструмента и със себе си. Музиката го прави радостен и щастлив. Но е взискателен към себе си и в момента дори работи с клавирен педагог. Само след дни - на 1 Октомври - ще е неговият юбилеен /по повод 70-тата му годишнина/ концерт в зала „България”, където с приятели-музиканти от различни жанрове ще свирят със Симфоничния оркестър. На 2 октомври в кино „Одеон” ще е прожекцията на единствения филм на Леон Даниел „На чисто”, който е бил спрян в онези години. Това е първият филм за актьора, който освен това е музикант, композитор и режисьор. На 23 ноември в Париж Рашко Младенов ще участва в Международния конкурс за пианисти-непрофесионалисти. Това е накратко историята на един „светъл” образ, както го нарече неговата колежка и приятелка Илка Зафирова. Останалото ще прочетем в неговата книга, която засега е до 150-та страница и е още в началото на първите години след ВИТИЗ в Русенския театър. Остава много за разказване и той ще го направи, защото е всеотдаен и отговорен, когато нещо го „запали” творчески.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..