Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-привлекателни за крадците в София са южните квартали

Снимка: БНР

Домовите кражби са сред най-често срещаните престъпления у нас. Хиляди хора годишно се разделят с мобилни телефони, лаптопи, пари и бижута при набезите на крадците. Голяма част от живеещите в големите градове ще тръгнат на път преди Коледа и тогава идва „златното“ време за обирджиите.

По четвърт милион на месец са загубите на хората у нас от домовите кражби, при това от удари само в София. Това показва статистиката на МВР за извършените обири в последните години. Според цифрите само на месец в София се разбиват над 200 жилища, като открадната техника, злато и пари са на обща стойност за над 250 хил. лева. Повечето задигнати вещи се продават по интернет няколко месеца след удара. Други се озовават в заложните къщи. В повечето случаи търговията се върти директно от домовете на съдържателите им. Там се съхраняват и крадените вещи. Полицията обаче рядко успява да ги открие, тъй като малко хора описват серийните номера на телевизорите, телефоните и лаптопите си.

В София най-привлекателни за крадците са южните квартали. Смята се, че там има по-богати хора, разказва Николай Нотов, началник сектор „Престъпления срещу собствеността“ в Столичната полиция: 

Факт е, че хората пътуват по това време на годината и това е рисков момент и трябва да се вземат мерки, за да не се допуска извършването на кражби. Най-важното е хората да не държат пари и ценности вкъщи, да не афишират заминаването си, да намерят съсед, който да наглежда жилището им, и да са по-съпричастни и бдителни при съмнителни лица или автомобили, които им правят впечатление, и да подават сигнали.

Според специалиста една кражба не отнема много време. Най-често се крадат пари в брой, златни накити, часовници, електронни уреди, таблети, телефони и телевизори.

Една от най-изпитаните практики на крадците е да наблюдават социалните мрежи за хора, които се хвалят, че не са у дома си:

Извършителите гледат как изглежда отвън жилището. Дали е санирано, дали е с нов вид, дали вратата е прилична и си правят изводи, че евентуално хората може да са по-състоятелни.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Терзиев

ГЕРБ-СДС обвини столичния кмет Терзиев заради спряното събаряне на ловния хотел на Румен Гайтански

Групата на ГЕРБ-СДС в СОС обвини столичния кмет Васил Терзиев в нарушение на обществения интерес със спряното събаряне на незаконния ловен хотел на Румен Гайтански до язовир "Искър". "Доверчив или прекалено сговорчив се оказа г-н Терзиев когато повярва на обещанията на Румен Гайтански, че той сам ще събори незаконните си постройки до язовир "Искър"...

публикувано на 23.07.24 в 17:05

Вицепрезидентът: Дебелите мрежи на забравата никога няма да скрият делото на Вапцаров

Мъдростта на Вапцаровите думи е нашият естествен човешки ориентир. Най-важното им послание е, че никой няма право да ни отнема бъдещето, а то е в нашите ръце. Това заяви в словото си вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва във възпоменателното поклонение по повод 82-рата годишнина от разстрела на големия български поет Никола Вапцаров: 82..

публикувано на 23.07.24 в 16:41

Община Севлиево отпусна 5 хил. лева за пострадалите от пожарите в Болярово

Община Севлиево отпусна финансова помощ за пострадалите от опустошителните пожари в Болярово. Средствата са в размер на 5 хиляди лева. Според финансовите си възможности Община Севлиево помага на домакинствата за преодоляване на последствията от огнената стихия, обхванала селища в община Болярово. От администрацията в Севлиево..

публикувано на 23.07.24 в 16:36
Даниела Дилова, председател на Административния съд в Плевен

600 страници е съдебно-техническата експертиза по делото за избора на Общинския съвет в Плевен

Съдебно-техническата експертиза по делото за избора на Общинския съвет в Плевен е 600 страници.  Административният съд отложи с един ден изслушването на вещите лица, за да се запознаят страните със заключенията на експертите. Казусът възникна в края на миналата година след местните избори, когато в едно дело бяха обединени 19 жалби срещу решение на..

публикувано на 23.07.24 в 16:26
Служебния министър на отбраната Атанас Запрянов в НС.

Запрянов: В авиобазата до Граф Игнатиево няма да има съоръжения за съхранение на ядрено оръжие

В авиобазата до Граф Игнатиево няма да има съоръжения за съхранение на ядрено оръжие - това става ясно от писмения отговор на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов на въпрос, поставен от депутата Иван Петков от БСП. Министерството на отбраната отговаря, че при изготвянето на изходните задания на инфраструктурните проекти в зоната за..

публикувано на 23.07.24 в 16:14
Лятната школа

Над 120 деца се забавляват в лятната школа "Ваканция в музея" в Смолян

Над 120 деца участват в лятната школа "Ваканция в музея", организирана от Регионалния исторически музей "Стою Шишков" в Смолян. Лятната школа е под наслов "Научи българското", а децата са на възраст от 5 до 12 години от цялата страна, дори и от чужбина . И вече втора седмица са в музея на полудневни занимания.  Интересът към лятната..

публикувано на 23.07.24 в 16:13

Проф. Петър Балкански: Магистърската програма "Образователен мениджмънт" роди ново поколение лидери в образованието

Магистърската програма "Образователен мениджмънт" роди ново поколение лидери в образованието и  този успех е съпоставим с англоезичните университети. Това каза пред БНР проф. Петър Балкански, който получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Югозападния университет в Благоевград. По думите му програмата помага на директорите да преодолеят..

публикувано на 23.07.24 в 15:59