Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Актьорът Асен Блатечки: Аз съм професионален шофьор, а актьорската професия ми е хоби

Асен Блатечки
Снимка: Георги Бангиев

Така на шега определя себе си актьорът Асен Блатечки, който в момента играе в 12 постановки и пътува непрекъснато из цялата страна, за да се срещне с публиката. До преди 10 години той си е записвал ролите в киното и театъра, в които е играл. Тогава те са били над 50 роли в киното и над 70 в театъра. Сега техният брой вероятно е двоен.

Но дали при една такава заетост може да се стигне до механизиране при изпълнението? На този въпрос, зададен от една слушателка на "Нощен Хоризонт", Асен отговори, че това го е накарало преди повече от 10 години да напусне театъра. В буквалния смисъл. Решил е да се откаже, след като на едно представление чува себе си с интонацията на героя от друг негов спектакъл. Но след една година разбира, че не може без актьорската професия, защото тя е неговият живот. И сега такива грешки на сцената не се случват.

През годините, откакто е завършил ВИТИЗ, Асен почти няма свободно време. То не му достига, за да се отдаде на мотора си, на спорта, да взима уроци по китара, да се научи да свири на пиано и за да гледа кино и театър. Смята, че българският театър има възможност да се развива, но като че ли е някак замръзнал във времето. Не вижда движение напред, липсва му еволюция...

Асен Блатечки харесва хората с чест, с мъжко поведение и с чувство за хумор. И не приема „мазните”, т. е. подлеците и нагаждачите. Мисли си, че във взаимоотношенията между хората днес липсва добротата. И причината е в бита ни. А един от големите проблеми на България, според актьора, е грозотията. Какво ни пречи да си боядисаме къщите, да си направим красиви градинките, да изчистим и подредим дома и живота си?

Човекът, които в миналото се е занимавал със спорт и има шампионски титли /по традиционно карате през 1989, 1990, 1991 и 1992/, както и с рисуване, решава да кандидатства във ВИТИЗ. За театъра го е запалила неговата учителка по биология от основното училище. Вероятно като опит да преодолее неговата палавост. За кандидат-студентските изпити го подготвя преподавателката в НАТФИЗ Вера Стефанова. Тя особено майсторски работи с него, като не му показва нищо, а само го насочва при изпълнението кое е добро и кое не или кой от материалите е подходящ и кой не е достатъчно интересен. Получава се така, че все едно сам се е подготвил. И Асен влиза в театралната академия от първия път. Студент е на проф. Стефан Данаилов с асистенти Илия Добрев и Ивайло Христов, които го научават на „занаята” в професията и на отношението към нея.

Интересна е историята на името на фамилията. Тя тръгва от бащата на неговия прадядо, който навремето е бил поп в село Блатец до българо-македонската граница. След време фамилията се преселва в Кюстендил и там им казвали Блатецките. Но впоследствие неговият прадядо фалшифицира кръщелното си и се записва като Блатечки, защото органите на реда го издирвали. Каква е причината за издирването му, Асен и до днес не знае. Или не са поискали да му кажат.

Най-важните неща в живота на Асен Блатечки са любовта, семейството, родителите, децата и работа. За него любовта е двигател на живота, а емоцията е в основата на професията му. Той е един „овен с рога”, както се изразяват колегите му, и то не само по дата на раждането... Чуйте някои  от вълненията на един от най-екстремните и нестандартни творци у нас. Историите на един актьор, театрален и филмов режисьор, който има много мечти и непрекъснато ги сбъдва. След толкова много роли, театрални постановки и филма „Бензин” следват още и още мечти...Предстои да ги видим!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54