Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов е разговарял с чешкия си колега за възможността за придобиване на ЧЕЗ от държавата

БСП настоява държавата да купи цялото дружество

| обновено на 02.03.18 в 15:19

В изявление на чешкия премиер Андрей Бабиш, препратено до "Хоризонт" от чешката правителствена пресслужба, се казва, че премиерът Бойко Борисов е разговарял с чешкия си колега за възможността за придобиване на електроразпределителното дружество на ЧЕЗ от държавата.

Интересът на Борисов е бил, “съвсем общ”, а Бабиш го е препратил към ръководството на ЧЕЗ, след като е подчертал, че сделката с "Инерком" е приключена, пише още в изявлението.

КНСБ и КТ "Подкрепа" излязоха с обща позиция, че подкрепят намерението на правителството да придобие контролен пакет от акции в активите на ЧЕЗ-България. От организациите изтъкват, че пълната липса на прозрачност около сделката и недоказаният опит на кандидат-собственика "Инерком" създават съмнения за стабилността на енергийната система в страната и съответно на националната сигурност. Синдикатите настояват за спешни законодателни промени, които да гарантират контрола на държавата върху сделки, засягащи критична енергийна инфраструктура, както и внасяне в най-скоро време на национална стратегия в сектора с хоризонт до 2050 година.

От БСП отново настояха държавата да закупи изцяло електроразпределителното дружество, а не да има само контролен дял. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова посочи:

"Само контролен пакет означава българската държава да стане съдружник с Гинка от Пазарджик и с няколко банки и офшорни компании с неизяснен статут на парите и банки, срещу които се водят разследвания в други държави, както вчера чухте на комисията".

Лидерът на БСП коментира и думите на Гинка Върбакова, която визирайки именно Нинова вчера пред енергийната комисия попита: как 28-годишна млада дама от село Крушовица може да си купи "Техноимпекс":

"Закупуването на "Техноимпекс" не влиза в дома на 3 милиона българи, както влиза Гинка, не им бърка в джоба, нито е националната електрическа мрежа и националната сигурност. Това е голямата разлика. Ако някой до вчера се е съмнявал кой стои зад Гинка от Пазарджик, мисля че след това изказване вече няма съмнение. Тя повтори едно към едно изказвания от пресконференции на ГЕРБ".

Още през следващата седмица в парламента може да влязат за обсъждане промени в закона за енергетиката, с които държавата да си върне контролния механизъм при сделки като тази с ЧЕЗ. Това обяви вицепремиерът Красимир Каракачанов и допълни, че държавата може да изкупи и 100 процента от акциите на ЧЕЗ.

"Държавата, с 33 процента, нямаше абсолютно никакви контролни механизми и неслучайно бяха продадени и бяха оставени само на държавата 33 процента. Да де, ама контролът е когато имаш 34 процента, а не 33".

В четвъртък бяха оповестени резултати от експресно социологическо проучване по казуса "ЧЕЗ", според които повечето запитани искат по-ефективна намеса на държавата в сделката. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27..

публикувано на 06.02.25 в 13:32
Радостин Василев

МЕЧ подкрепя идеята за таван на надценките на основни храни

Депутатите от МЕЧ биха подкрепили предложението на "БСП-Обединена левица" за ограничаване на надценките на основни хранителни продукти. Това обяви председателят на партията Радостин Василев: "Такъв подобен закон има в Унгария. За малката потребителска кошница там има таван на цените - в Унгария. Ние бихме го подкрепили и бихме дали идеи,..

публикувано на 06.02.25 в 13:21
Кирил Петков

Петков: Правителството не публикува данни за изпълнението на бюджета за януари

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков заяви след изслушването на финансовия министър Теменужка Петкова, че правителството не публикува данни за изпълнението на бюджета за януари, за да не стане ясно, че има излишък, а не дефицит. "Това, за което ние вече имаме информация е, че дефицит няма. Не само, че няма дефицит, а има 500 милиона излишък за..

публикувано на 06.02.25 в 12:29

Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград

Въоръжен мъж се е барикадирал в дома си в Благоевград, потвърдиха от полицията в областния център. Към момента не е ясно какви са мотивите и намеренията му, както и кой е подал сигнала.  Оперативна група е на място, като е осигурен и експерт от Института по психология на МВР, който се опитва да влезе в контакт с мъжа.  В момента..

публикувано на 06.02.25 в 12:25

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00
Началникът на РУ-Петрич Борислав Гецев беше изведен от сградата на управлението с белезници, 4 ноември 2024 г.

СГП е внесла искане за отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич

Софийска градска прокуратура е внесла искане в Окръжен съд - Благоевград за вземане на мерки за процесуална принуда - отстраняване от длъжност на началника на полицията в Петрич и още двама служители от полицейското управление, които бяха обвинени за участие в организирана престъпна група.  Зрелищната акция се проведе на 4 ноември миналата..

публикувано на 06.02.25 в 11:55
Последиците от израелски въздушни удари в Ивицата Газа.

Китай и Иран се обявиха против плана на Тръмп за Газа

Пекин е против натиска на американския президент Доналд Тръмп да пресели палестинците извън Газа и САЩ да поемат контрола над територията, обяви днес китайското външно министерство, предаде Ройтерс. Китай категорично подкрепа легитимните национални права на палестинския народ, заяви говорителят на ведомството Го Цзякун. По-рано Тръмп..

публикувано на 06.02.25 в 11:39