Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангела Меркел беше избрана за четвърти мандат като канцлер на Германия

| обновено на 14.03.18 в 12:38
9
С 365 гласа "за" от 688 гласували Ангела Меркел беше избрана за четвърти мандат като канцлер на Германия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС




С 365 гласа "за" от 688 гласували Ангела Меркел беше избрана за четвърти мандат като канцлер на Германия. В Бундестага продължава процедурата по избор на правителството на страната.

С таен вот Бундестагът избра новия канцлер и кабинет на Германия. 

170 дни след парламентарните избори Германия най-накрая ще има ново правителство. Това стана възможно след подписването в понеделник на коалиционния договор между консерваторите на Меркел и социалдемократите на Шолц. 

Опитите за съставяне на нов кабинет, четвърти по ред под ръководството на Ангела Меркел, преминаха през неуспешни преговори на канцлера с либералите и зелените и сериозни изпитания за социалдемократите, които едва след допитване до партийните членове, решиха да подновят голямата коалиция в Берлин. 

Вицеканцлер в четвъртия кабинет на Меркел ще бъде финансовият министър Олаф Шолц - новият председател на социалдемократите, който обеща да продължи политиката на строга финансова дисциплина на своя предшественик Шойбле. 

Новият вътрешен министър от Християнсоциалния съюз Хорст Зеехофер вече даде заявка, че ще следва рестриктивна политика спрямо мигрантите, а Германия ще репатрира всички, които нямат основание за искане на закрила в страната.

Чуйте коментарите на Весела Владкова в звуковите файлове.

Снимки: ЕПА/БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Йотова

Илияна Йотова: Проблемът с вейповете сред децата се подценява от МВР

Седмица преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, свързано с разпространението на вейпове сред подрастващите, вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че проблемът се подценява, както от страна на МВР, така и на всички институции. "Спомняте си, че само преди около две години имаше много сериозна дискусия..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Министър обвини маймуна за спирането на тока в цяла Шри Ланка

За прекъсването на електрозахранването в Шри Ланка е виновна маймуна, проникнала в подстанция южно от Коломбо, заяви министърът на енергетиката Кумара Джаякори, предаде Би Би Си. Електрозахранването в 22-милионната островна държава постепенно се възстановява, като приоритет имат медицинските заведения и пречиствателните станции, посочва БТА...

публикувано на 10.02.25 в 14:08
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете в зоните на летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 13:59

Филмът "Не затваряй очи" - начало на българското православно кино

"Не затваряй очи" е български игрален филм по едноименния роман на Мартин Ралчевски, сценарист на филма.  Николай Егерман: Някои от актьорите на "Не затваряй очи" се припознаха в героите Филмът се представя като начало на българското православно кино и като "Филм за силата на вярата, любовта и Божиите чудеса в нашия живот". Режисьор на филма..

публикувано на 10.02.25 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата с нейните регулатори

Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара.  Това каза пред БНР икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор. "Мисля, че има основание и за претенции към цените, но в същото време не трябва да надценяваме такива инициативи, защото те са..

публикувано на 10.02.25 в 13:54
Елена Дариева

Елена Дариева: Опасно е да се говори за парите на държавата с непроверени факти

Истерията около проекта за бюджет за 2025 г,. който трябва да бъде представен на 14 февруари, петък, подходящо описва обществените нагласи по темата. Беше внесено излишно напрежение по въпроса, коментира социологът Елена Дариева в интервю пред БНР. Според нея е опасно, "когато говорим за парите на държавата да се борави с непроверени..

публикувано на 10.02.25 в 13:28

Фармацевтите пак искат достъп до информацията за наличните лекарства в складовете

Фармацевтите отново поискаха да имат достъп до информацията за наличните количества лекарства в складовете на едро, когато става дума за медикамент, изписан с електронна рецепта. От съсловната организация отправиха искането към новата власт и припомниха, че така ще се предотврати разкарването на пациенти от аптека на аптека. Чрез системата..

публикувано на 10.02.25 в 13:25