Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Меркел обеща да работи за общ европейски дневен ред на Германия и Полша

| обновено на 20.03.18 в 09:57
Ангела Меркел и Матеуш Моравецки на срещата им във Варшава в понеделник вечерта.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Единен Европейски съюз на 27 страни-членки бе акцентът при посещението на германския канцлер Ангела Меркел снощи във Варшава. "За да постигнем общите си цели, са нужни деликатност и готовност за компромис", заяви Меркел.

Преди разногласията между Германия и Полша по много теми да се превърнат в пречка за постигането на решения в ЕС, Меркел се отправи на първо посещение във Варшава в новия си мандат само дни след избирането си за канцлер. Полша се обяви против плановете на Франция за по-тясна интеграция на еврозоната. За това думите на канцлера трябва да успокоят Варшава: "За мен бъдещето на Европа е много важно. При това бъдещето на цяла Европа, а не на еврозоната или други отделни части на ЕС", подчерта Ангела Меркел.

Основните различия между Полша и Германия са в областта на миграционната политика. Полша категорично отказва да спазва квотното разпределение на бежанците в Европа.

А Брюксел е разтревожен от загърбването на принципите на правовата държава в Полша. ЕК стартира за първи път в историята си наказателна процедура срещу страната, която може да доведе до отнемане правото на глас. 

Полският премиер Матеуш Моравецки защити съдебната реформа на правителството, а вицепремиерът Пьотр Глински заяви, че тя е необходима. "Нямаме никаква причина да се откажем от реформата. Всяка част от нашата реформа може да се намери в законите и на други страни от ЕС", заяви Глински.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Клаус Йоханис

Румънският президент Клаус Йоханис подаде оставка

Румънският президент Клаус Йоханис обяви, че се оттегля от поста, съобщи Аджерпрес. Вторият мандат на Йоханис изтече на 21 декември миналата година, но беше удължен заради анулирането на президентските избори от Конституционния съд. 

публикувано на 10.02.25 в 14:30
Тодор Тагарев

Тодор Тагарев: Европа е нужна на САЩ като партньор за решаване на проблеми в други части на света

Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е богата, но, ако трябва самостоятелно да изгради всичко и да води самостоятелна отбранителна политика е много скъпо и безсмислено, коментира бившият военен министър Тодор Тагарев в интервю пред..

публикувано на 10.02.25 в 14:24
Илияна Йотова

Илияна Йотова: Проблемът с вейповете сред децата се подценява от МВР

Седмица преди заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента, свързано с разпространението на вейпове сред подрастващите, вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че проблемът се подценява, както от страна на МВР, така и на всички институции. "Спомняте си, че само преди около две години имаше много сериозна дискусия..

публикувано на 10.02.25 в 14:10

Министър обвини маймуна за спирането на тока в цяла Шри Ланка

За прекъсването на електрозахранването в Шри Ланка е виновна маймуна, проникнала в подстанция южно от Коломбо, заяви министърът на енергетиката Кумара Джаякори, предаде Би Би Си. Електрозахранването в 22-милионната островна държава постепенно се възстановява, като приоритет имат медицинските заведения и пречиствателните станции, посочва БТА...

публикувано на 10.02.25 в 14:08
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Обсъждат мерки за ограничаване на дроновете в зоните на летищата

По разпореждане на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов днес в Държавно предприятие (ДП) "Ръководство на въздушното движение" ще бъдат обсъдени технически решения за ограничаване на нерегламентирани навлизания на дронове в подходите и зоните за излитане и кацане на българските летища. На срещата ще се дискутират и..

публикувано на 10.02.25 в 13:59

Филмът "Не затваряй очи" - начало на българското православно кино

"Не затваряй очи" е български игрален филм по едноименния роман на Мартин Ралчевски, сценарист на филма.  Николай Егерман: Някои от актьорите на "Не затваряй очи" се припознаха в героите Филмът се представя като начало на българското православно кино и като "Филм за силата на вярата, любовта и Божиите чудеса в нашия живот". Режисьор на филма..

публикувано на 10.02.25 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата с нейните регулатори

Бойкотът на търговските вериги е сигнал към държавата - какво да направи, за да регулира по-добре пазара.  Това каза пред БНР икономистът Румен Гълъбинов, бивш заместник-председател на Комисията по финансов надзор. "Мисля, че има основание и за претенции към цените, но в същото време не трябва да надценяваме такива инициативи, защото те са..

публикувано на 10.02.25 в 13:54