Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Миграцията се превърна във вододел за Европа

Ангела Меркел и Еманюел Макрон в Мезеберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На днешния международен ден на бежанците председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер покани лидерите на осем държави, сред тях и на България, на извънредна среща в неделя в Брюксел, за да обсъдят общата миграционна политика на ЕС. Знаете, споровете около приема на бежанци в Европа не стихват и са на път да разклатят правителството в Германия.

Германците не вярват, че до края на месеца канцлерът им Ангела Меркел ще успее да постигне европейско решение на бежанския проблем. Социологическо проучване, проведено днес, сочи, че 75 процента от запитаните са настроени скептично, а едва 18 процента от тях смятат, че Меркел може да изпълни поставеното от баварския й коалиционен партньор условие.

Миграцията се превърна във вододел за Европа. Това накара френският президент Еманюел Макрон да подкрепи германския канцлер Ангела Меркел в опита ѝ да постигне общо споразумение за това, как да се ограничи миграционния натиск върху Европа.

„Водещ принцип е солидарността. Ще реформираме Дъблинското споразумение и ще търсим общо, европейско решение на миграционния проблем. Приемането на върнати мигранти според Дъблинското споразумение може да е предмет само на двустранни договорености, каквото Франция и Германия постигнаха“, заяви Макрон след срещата си с Меркел в замъка Мезеберг, в която участва и председателят на Европейската комисия Юнкер.

Това се случва на фона на правителствената криза в Германия, където Меркел е притисната от баварския си коалиционен партньор. Вътрешният министър Зеехофер заплаши да започне едностранно да връща бежанци от германската граница. Меркел има две седмици срок да постигне европейско решение. "Без категоричната позиция на Бавария нямаше да се стигне до организирането на две срещи на върха в рамките само на седмица. Можем само да сме доволни", коментира министър-председателят на Бавария Маркус Зьодер раздвижването в Европа.

В Линц днес той получи индиректна подкрепа от канцлера на съседна Австрия Себастиян Курц. Като бъдещ председател на Съвета на ЕС алпийската република залага на охраната на външните граници на евросъюза като лек срещу бежанския наплив.

„Не е редно, само защото Европа не може да действа решително срещу каналджиите и не иска да охранява външните си граници да застрашаваме най-голямото си постижение – Европа без граници“, коментира Курц, и допълни: „Имаме нужда от зони за сигурност извън Европа, а ако в ЕС няма такава нагласа, то тогава Австрия ще преговаря с отделни държави за създаването на такива зони“.

Разговори за това вече са водени с Дания, която преследва строга антимиграционна политика.

Наред с миграцията, срещата между Макрон и Меркел в Мезеберг ще бъде запомнена и с друго важно решение, а името на замъка край Берлин в бъдеще ще се чува все по-често. Декларацията от Мезеберг на Франция и Германия поставя началото на дългоочакваната реформа в ЕС.

„Отваряме нова страница в историята на ЕС“, заяви Меркел, която накара Макрон да чака почти година нейното съгласие за отделен бюджет на еврозоната. Той трябва да влезе в сила през 2021 г. На практика това е първата стъпка към Европа на две скорости.

Ангела Меркел се опита да успокои с думите: „С нашите европейски колеги ще можем въз основа на това предложение да договорим детайлите. Но казано накратко - нашето предложение за бъдещето на еврозоната е важна и добра първа крачка“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рафаел Глюксман

Евродепутат разкритикува ЕС заради двойствената му роля в помощта за Украйна

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..

публикувано на 11.02.25 в 14:33

ЕК: Страните от ЕС не могат да преговарят сами по въпросите на търговията

"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий.   Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..

публикувано на 11.02.25 в 14:25
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48