Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Концерт в Израел от прощалното световно турне на Хосе Карерас

Снимка: БГНЕС

Кервани с автобуси от цял Израел пътуваха към летния театър в крайграничния град Ашкелон. Там в рамките на „Средиземноморския фестивал“ беше концерта на прочутия тенор Хосе Карерас. Хората основно бяха нови емигранти, пристигнали в последните 15 години, между предния концерт на маестрото и този. За тях бе чест да чуят на живо легендарния тенор по време на прощалното му със сцената световно турне. То ще трае две години.

Невинаги израелската публика е била особено благосклонна към Карерас. Преди повече от 35 години, когато певецът тъкмо е станал популярен в Европа, е бил поканен за пее в телавивският дворец на културата, в рамките на съществуващия и до днес фестивал Фелиция Блументал. Целта на този форум е да запознава жителите на малката и все пак отдалечена от европейската и световна култура еврейска държава с начинаещи звезди,нова сериозна музика или необичани изпълнения на класически творби. За концерта на Карерас, за който той едва успял да отдели един ден от напрегната си програма, били продадени само …130 билета и той отказал да гастролира. Затова пък малко след легендарния концерт на тримата тенори, дирижиран в Италия от Зубин Мета и влязъл в книгата на Гинес по броя на зрителите, присъствали на изпълнението, второто му турне в Израел преминало триумфално. Е, не колкото на Пласидо Доминго, когото еврейската публика смята за свой герой, защото кариерата му започва в начинаещата телавивска опера, при това не с главните солови партии…

На плакатите за тазгодишния единствен концерт на Хосе Карерас се подчертаваше, че той е благотворителен, в полза на основаната от певеца фондация в помощ на болните от левкемия. Певецът успява да се пребори с коварната болест, но твърдят, че лъчетерапията и химиотерапията се отразяват на гласните му струни. Пред публиката, изпълнила летния театър в Ашдод, излезе дребен,слаб човек с посребрена коса. Програмата на концерта беше от любовни балади - главно неаполитански песни и испански серенади, популярни оперни арии и партии от мюзикъли. Присъствието на певицата Даниела Лугаси много помогна за успеха на концерта. Все пак годините и изживените премеждия оставят отпечатък върху всеки тенор( Карерас е на 71 години). Дуетите с нея бяха звездните мигове на певеца на този концерт. Например сантименталния валс на Ерик Сант, "Аз искам теб", особено африканския дует, добре познат с испанския сарказъм от Мануел Кабалеро - беше наистина забавен и възхитителен. И за миг енергията на Лугаси сякаш се предаде и на Карерас и двамата излъчваха топлина и радост от живота. Карерас има сценична харизма и успяваше да влезе в ролите лаконично, макар в една ария или песен, и да въвлече публиката в магията на изкуството. Тогава за няколко секунди той напомняше най-добрите си години на мек и изразителен тенор, каращ при изпълнението си да се забрави всичко на света. Трябва да се отдаде заслуженото и на диригента Давид Гименес, племенник на Карерас, който при това турне придружава чичо си. Той се представи наистина добре, дирижирайки Ерусалимската филхармония. А за дошлите на концерта имаше и една изненада – песента „Гранада“, дирижирана от самия Зубин Мета. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10