Атанасовското езеро е едно от най-забележителните кътчета на България, което всяка година посреща хиляди туристи от страната и чужбина. Причините за това са различни, но основните са няколко. Първата е свързана с Бургаските солници и с лечебните свойства на лугата и калта, които се добиват в района по природосъобразен начин. Лечението с тях оказва благоприятно въздействие върху периферната нервна система и опорно-двигателния апарат, помагат при зарастването на различни рани и подпомагат обменните и регенерационни процеси в организма.
Последният мониторингов доклад за състоянието на езерото, сочи, че басейните, изградени около него, се посещават от 4000 души дневно. Фактът, че езерото е предпочитано място за отдих, гнездене и презимуване на внушителен брой птици - над 330 вида, също привлича немалко внимание. За да си представите мащабите на това орнитоложко богатство, ще споменем, че общият брой на видовете, срещащи се у нас е 420.
Третата причина за интереса към Атанасовското езеро е възможността да се види крайбрежната лагуна - подобни места в Европа се броят на пръсти. По тази причина тя е обявена за защитена територия, каквато всъщност е и цялото езеро, тъй като то е част от мрежата на Натура 2000. Наред с лагуната, визуална наслада създават променливи цветове на езерото, които варират от синьо през зелено до червено. Червеният цвят се дължи на голямото количество магнезий, което се съдържа във водите му, както и на едно водорасло, виреещо в много солени води. Смяната и пъстротата им се дължат на солодобива, а най-наситени са именно сега в периода август-септември.
За шести пореден път, на 10 август, Атанасовското езеро ще бъде домакин на еднодневен фестивал, посветен на солта. Всяка година организаторите от фондация „Биоразнообразие“ заедно с Българското дружество за защита на птиците и „Черноморски солници“ АД задават различна тема, като тазгодишното издание ще премине под наслов „Солта на живота“. Ето и подробности за програмата и предизвикателствата, които очакват посетителите:
В това издание на фестивала се опитахме да съберем всичко най-интересно, случило се около езерото, или свързано с него, разказва Радостина Ценова - експерт от Фондация „Биоразнообразие“. Няколко детски ателиета, изложби, базар на продукти, произведени от сол и луга, дегустация на шоколад с морска сол от езерото, здравна беседа за ползите от лугата и калта. Предвиден е и концерт „на тъмно“, а участниците в него ще се пазят в тайна до излизането им на сцената. Желаещите да участват в някоя игра също ще имат тази възможност. Предвидена е викторина с 38 въпроса, чийто отговори гостите ще намерят пръснати из фестивалната територия.
Ретроспективна изложба пък проследява всичко, което съвместният екип е постигнал по отношение на опазването на местообитанията на животните и птиците, както и решаването на проблема с качеството на водата в лагуната и опасността от наводнения. Ако всичко това ви се струва малко, но и сте достатъчно смели да се поизцапате, можете да участвате и в конкурса „Мис и мистър „Солена кал“. Ограничения за възрастта на участниците няма, но условието е те да дефилират атрактивно и да покажат харизма на импровизираната сцена.
Снимки: архив
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Отношенията между Европа и САЩ по време на втория мандат на Тръмп ще бъдат много по-трудни, отколкото при други стопани на Белия дом. Тази..