Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германски интелектуалци призовават Зеехофер да подаде оставка

Хорст Зеехофер
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германски интелектуалци призоваха министъра на вътрешните работи Хорст Зеехофер да се оттегли. В отворено писмо, подписано от уважавани писатели, музиканти и театрали, Зеехофер е определен като „ретрограден провокатор“

Председателят на баварския Християнсоциален съюз (ХСС), който е една от трите партии в управляващата коалиция в Берлин, предизвика серия от правителствени кризи в краткия живот на четвъртия кабинет на канцлера Ангела Меркел. Антиимигранската му политика бе на път да доведе правителствената коалиция до разпад.

„Политиката на министъра е обърната към миналото и не може да изведе германското общество към бъдещето“, се посочва в писмото. „Той саботира работата на правителството“, смятат авторите, сред които са писателят Гюнтер Валраф и шефът на филмфеста „Берлинале“ Дитер Кослик.

Социологически данни сочат рекорден спад в доверието към трите правителствени партии. Християндемократите на Ангела Меркел са подкрепяни от едва 28% от германците, а крайнодясната „Алтернатива за Германия“ вече е втора политическа сила в страната с 18% доверие. Процент по-малко имат социалдемократите, които са партньор на консерваторите в кабинета. Социолозите отдават спада в доверието към правителството на Меркел на непрестанните вътрешнопартийни скандали.

На 14-ти октомври предстоят местни избори в Бавария. Очаква се, ХСС да загуби традиционното си абсолютно мнозинство, което ще доведе и до оставката на председателя на партията и вътрешен министър Хорст Зеехофер.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изтребител

Великобритания е готова да изпрати самолети, които да пазят небето на Украйна

Обединеното кралство е готово да изпрати изтребители "Тайфун", за да охраняват небето над Украйна и да помогнат за гарантирането на евентуален мир, съобщи вестник "Таймс", позовавайки се на свои източници.  След като руският външен министър Сергей Лавров постави под съмнение плановете за европейски мироопазващи сили в Украйна, стана ясно, че..

публикувано на 19.02.25 в 04:11
Кметът на Лондон Садик Хан

Кметът на Лондон кани Тръмп на посещение

Кметът на Лондон Садик Хан изненадващо заяви, че американският президент Доналд Тръмп е добре дошъл на посещение в Обединеното кралство. В интервю за "Скай нюз" той защити предишните си атаки срещу Тръмп с аргумента, че да се застъпиш за града  си понякога означава  да си по-рязък, но сега времената са по-други от първия мандат на президента...

публикувано на 19.02.25 в 02:13
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25