Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентът въведе електронна платформа за възлагане на обществени поръчки

| обновено на 04.10.18 в 12:28
Снимка: БГНЕС

Парламентът утвърди образците на декларациите, които членовете на Министерския съвет подават по антикорупционния закон. Народните представители обсъждат въвеждането на електронна платформа за възлагане на обществени поръчки с промените на второ четене в Закона за обществените поръчки. Изменят се разпоредбите, които уреждат допустимостта на замяна или включване на подизпълнител при изпълнение на договор за обществена поръчка. Предвидена е санкция за неправомерна замяна на изпълнител или подизпълнител, като така се цели дисциплиниращ ефект спрямо страните по договора.

Платформата осигурява възможност за подготовка и публикуване на решения, обявления и документация за обществени поръчки. Подготовка и получаване на запитвания и предоставяне на разяснения. Тя ще бъде общодостъпна и съвместима с най-разпространените пазарни продукти. Депутатите от БСП предложиха документите да се съхраняват за неопределен период от време. Пенчо Милков прогнозира:

“Ако се ограничи срокът тригодишен, това означава, че след този срок за нови пет години хората ще трябва да подават искания, за да достигнат до документите. След това тези документи няма да бъдат достъпни. Аз предлагам по същия начин, както е в Търговския регистър, подадените в електронната платформа документи да се съхраняват безсрочно“. 

Данаил Кирилов от ГЕРБ е съгласен принципно с позицията, но заяви, че за момента реалностите не може да предложат техническо решение: 

“Към настоящия момент това е максимално възможното“. 

С окончателното гласуване на промените в Закона за обществените поръчки започна днес работата на депутатите. Измененията предвиждат договорите с подизпълнители по обществени поръчки да бъдат публични. В програмата на депутатите е и продължението на второто четене на новия Закон за спорта

Възложителите на обществени поръчки задължително ще публикуват договорите за подизпълнение и всички анекси към контрактите, предвиждат промените в Закона, а  цялата информация за т.нар. "малки поръчки" – събиране на оферти с обява, ще трябва да се публикуват в Регистъра за обществени поръчки. С цел по-голяма прозрачност е предвидено поетапно въвеждане на електронна платформа за възлагане на обществени поръчки в страната.

В обсъждането на Законопроекта за младежта и спорта днес се очаква депутатите да подкрепят възможността за отдаване под наем на спортни обекти и съоръжения общинска или държавна собственост за срок до 30 години. Този срок ще важи само за спортен клуб, федерация или обединен спортен клуб, регистриран като юридическо лице с нестопанска цел за общественополезна дейност. Депутатите ще регламентират финансирането с публични средства да могат да получават само федерации, които имат не по-малко от 20 членове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Великобритания обмислят местене на престъпници от техни затвори в Естония

Престъпници, които се намират в британски затвори,  биха могли да излежават присъдите си в Естония, съгласно планове, които министрите разглеждат за справяне с кризата с пренаселените места за лишаване от свобода във  Великобритания. Информацията е на вестник "Дейли телеграф". След като балтийската държава заяви, че е предложила да отдаде..

публикувано на 06.09.24 в 11:15

Без платено паркиране в София за 3 дни

Паркирането в столицата в синя и зелена зона ще е безплатно днес, на  7 и 8 септември, съобщават от Центъра за градска мобилност. В съобщението се напомня, че градският транспорт ще се движи по празнични разписания. До 14 часа, заради провеждането на щафетен маратон,  някои линии са с променени маршрути - тролей номер 7 и автобусите с..

публикувано на 06.09.24 в 11:02

Диалог между различни светове в Баня старинна в Пловдив

В Баня старинна в Пловдив до 25 септември може да се види инсталацията "Камера обскура" на Хана Роуз от Дуварколектив. Арт инсталацията е част от Седмицата на съвременното изкуство, озаглавена "За по-добър свят". В тази тъмна стая – камера обскура, се случва диалог между различни светове , казва Никола Венков, антрополог, съосновател на..

публикувано на 06.09.24 в 11:02

Крамолин е домакин на 16-тото издание на традиционния събор "Девет песни от извора"

Севлиевското село Крамолин е домакин на 16-тото издание на традиционния събор на Деветашкото плато "Девет песни от извора". В него участват групи за народни и стари градски песни, както и индивидуални изпълнители. Съборът се организира от сдружение "Деветашко плато" и се провежда на ротационен принцип в деветте села в региона, като тази..

публикувано на 06.09.24 в 10:48
Кириакос Мицотакис

Протести в Солун заради премиера Мицотакис

Присъствието на гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Солун стана повод за протестни демонстрации. По тази причина е затворен центърът на града. Лекари протестират пред държавните болници заради липсата на достатъчно средства за здравеопазването. Учителите са недоволни от обединяването на паралелки в държавните училища. Довечера..

публикувано на 06.09.24 в 10:16
Кадър от обиските на имоти на Румен Гайтански - Вълка. 14 август 2024 г.

Откриха луксозна кола и лодка, издирвани по делото срещу Румен Гайтански - Вълка

Полицията е открила луксозен автомобил и лодка, които се издирваха в рамките на делото срещу Румен Гайтански - Вълка, научи от свои източници БНР.  Луксозната кола, която е на стойност близо милион евро, е намерена в района на Росенец. Лодката е задържана от Гранична полиция при опит да бъде изведена от български териториални води . В момента..

публикувано на 06.09.24 в 10:06
Антония Велева

Непознатият Батенберг в Скопие. Изложба с непоказвани снимки и детайли от живота на княза

На 4 септември в Скопие е открита изложба, посветена на непознати детайли от живота на първия български владетел след Освобождението – княз Александър Батенберг. Изложбата съдържа 28 пана с неизвестни факти и непоказвани до момента снимки от живота на княз Батенберг , обясни пред БНР Антония Велева, директор на Българския културен център в..

публикувано на 06.09.24 в 10:01