Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майките във Велико Търново прекратяват протестите си

Родителите на деца с увреждания: Протестите продължават, докато оставката не бъде приета

Родителите на деца с увреждания дадоха пресконференцията си пред сградата на Министерския съвет
Снимка: БГНЕС

За 27-ма поредна вечер майките на деца с увреждания се събраха пред Министерския съвет. Въпреки подадената оставка на вицепремиера Валери Симеонов, те ще продължат да се събират, докато Народното събрание я гласува:

"Това вече не е протест, може да се нарече присъствие. Нашето присъствие е тук, за да ни виждат и, ако случайно решат, че пак ще ни изиграят, по-крути мерки ще предприемем“, каза присъстваща.
“Много хора ни заплашват в интернет. Майки, ще бъдете натупани, ако продължавате още. Получаваме заплахи от всякакви хора. Много хора ни подкрепят от най-различни формации и ние сме толкова известни и хората, които идват, защото тук става въпрос за една гражданска позиция", коментира друга от протестиращите. 

Родителите на деца с увреждания ще продължат да протестират всяка вечер, докато парламентът не гласува оставката на вицепремиера Валери Симеонов. Това обяви Вера Иванова, организатор на инициативата "Системата ни убива".  Протестът продължава да бъде граждански и аполитичен, а събиране ще има и тази вечер:

"Всеки ден ще продължим, докато се приеме оставката в Народното събрание, тъй като това е процедурата. Няма да блокираме, няма да правим гражданско неподчинение, ще изчакаме гласуването в Народно събрание на оставката на Валери Симеонов, тъй като това е начинът и законово това трябва да се случи. Едно подаване засега нищо не означава. Ако не се гласува оставката, тогава ще минем към други действия, но засега оставаме тук"

Протестиращите от инициативата "Системата ни убива" се разграничиха от хората, които доскоро са ги подкрепяли, но са предали каузата им, включвайки се към политически формации. Ирена Юручка каза:
"Има хора, които се разхождат сега по медиите от името на "Системата ..." да се явяват. Не вярвайте, хора!  Утре аз не искам да чуя, че аз съм се продала и съм си продала детето. Нашите деца не се продават. За техните - не знам".
Родителите дадоха пресконференцията си пред сградата на Министерския съвет, където се събираха през последните 26 дни с искане Симеонов да подаде оставка. Майките благодариха на всички, които са ги подкрепили. Ирена Юручка заяви:

„Първо, благодарим на всички хора в палатките в цяла България - всички майки като нас, които ни подкрепят и хората, застанали до тях на този протест“.

На протеста си тази вечер родителите на деца с увреждания отново ще благодарят на всички, които ги подкрепяха през последните 26 дни.

Оставката на Симеонов беше коментирана и от майките на деца с увреждания в Силистра. Една от тях - Живка Иванова, коментира, че оттеглянето на вицепремиера е,  "малката победа“ и изрази надежда, че скоро в Народното събрание ще бъдат приети законите за хората с увреждания и за личната помощ, за които майките настояват отдавна: 
"Аз мисля, че има воля. Надявам се обаче тези закони да са насочени спрямо хората с увреждания. Трябва да има реформа и ние ще се борим за тази реформа да се случи така, както трябва".

Иванова, която е представител на майките на деца с увреждания в Силистра, добави, че според нея протестите в страната няма да спрат: "И се радвам, че обществото се събуди, защото ние бяхме постоянни, най-вече, но оттук нататък започва сериозната борба".

Майките във Велико Търново прекратяват протестите си, с които настояваха вицепремиерът Валери Симеонов да поеме политическа отговорност и да подаде оставка.

Майките оттеглиха искането си за утрешното протестно автошествие във Велико Търново срещу Валери Симеонов, съобщи за „Хоризонт“ съорганизаторът на протеста Иванка Димова:

“Нашите искания за подаването на неговата оставка и напускането му на поста вицепремиер на 80 % са удовлетворени. Затова ние ще прекратим нашите протести“, каза Димова.

Великотърновските майки протестираха с шествия и бяха подкрепени от десетки граждани. Майките остават в протестна готовност и отново ще излязат на улицата, ако оставката не бъде гласувана в парламента.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чужд гражданин обявен за издирване е арестуван в София

Чужд гражданин обявен за издирване е бил арестуван при акция на Националната полиция в София. Мъжът е обявен за издирването от Германия. По първоначална информация става дума за престъпление свързано с наркотици. Заедно с него е задържан още един човек. Той не е носел лични документи .

публикувано на 21.03.25 в 18:51
Димитър Джамов

Димитър Джамов: Бойко Борисов няма нищо общо с мутрите и никога не е бил мутра!

Бойко Борисов няма нищо общо с мутрите и никога не е бил мутра. Това заяви пред БНР Димитър Джамов, бизнесмен, бивш борец.  Джамов е бил кмет на малко българско село, преживял е и  стрелба по себе си. Познава средата в затвора. Работил е с Илия Павлов, Васил Илиев и други известни бизнесмени от най-бурните години на промените в България...

публикувано на 21.03.25 в 18:40

Броят на задържаните за трагедията в Кочани достигна 28 души

В разследването за пожара вече са задържани 28 души, включително двама бивши кметове на Кочани. Преди дни беше арестуван и настоящият градоначалник, който си подаде оставката, както и бившият министър на икономиката. Вчера, жертвите на пожара бяха погребани. Броя на ранените надхвърля 150. Пострадалите са настанени за лечение в болници..

публикувано на 21.03.25 в 18:18

Куриоз: Минута мълчание за жив човек!

Футболната легенда от "Арда" Петко Ганчев и неговото семейство преминаха през странно изпитание . Куриозният случай беше преди дни, когато по време на мача между "Арда" и "Левски" Ганчев беше почетен с минута мълчание . Случаят се превърна не само в българска, но и в световна сензация.  " Малко трудно се преодоляват тези моменти ", сподели пред..

публикувано на 21.03.25 в 18:14

Русия и Украйна се обвиняват за взривяване на газова станция в Курска област

Русия и Украйна си отправиха взаимни обвинения за взривяването на руска газоразпределителна станция в Курска област. На кадри се вижда, че съоръжението за измерване и изпомпване на природен газ е обхванато от голям пожар. Станцията, използвана в миналото от "Газпром" за износ на газ през Украйна към Европа, се намира на няколкостотин метра от..

публикувано на 21.03.25 в 17:51
Директорът на столичната полиция старши комисар Любомир Николов

Задържаха братя от "Наглите" за отвличане на двама мъже, свързано с наркопратка

Братята Радослав и Митко Лебешковски, които преди години бяха на съд като част от организираната престъпна група, известна като "Наглите", са задържани за отвличането на двама души.  Според оперативна информация и  похитителите, и намиращите се в неизвестност лица имат връзка с изчезнало преди време в София голямо количество кокаин на..

обновено на 21.03.25 в 17:50

От пожарната призовават да не се палят сухи треви, клони и храсти, предупреждават за опасностите

Със затоплянето на времето противопожарните служби ежедневно гасят пожари, тръгнали от запалени сухи треви и човешка небрежност . Те апелират към хората да бъдат внимателни, за да се избегнат инциденти. Със затоплянето и началото на пролетното почистване започва паленето на стърнища, слама, суха трева и отпадъци. Преди дни, когато пламъците,..

публикувано на 21.03.25 в 17:34