Парламентарната комисия по правни въпроси одобри на първо четене предложенията на управляващите за промени в Изборния кодекс. Те предвиждат да няма номера пред имената на партиите в бюлетината, възможност за машинно гласуване да има само в малките избирателни секции, а въвеждането на електронно гласуване да бъде отложено.
Правната комисия в Народното събрание ограничи масовото въвеждане на машинното гласуване с приетите на първо четене промени в Изборния кодекс. Против законопроекта на управляващите гласуваха от БСП. Мнозинството в комисията подкрепи и законопроекта на „Воля“, с който се предвижда въвеждането на видеонаблюдение в секциите, докато тече изборният процес.
Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов изрично подчерта, че отлагането на алтернативните на хартиеното гласуване не означава отмяната им:
"Не означава отмяна нито на положените усилия, работа и стремежа във връзка с електронно, дистанционно гласуване, не означава и отмяна на способа, който вече се практикува частично машинното гласуване".
Кирилов уточни, че предложението за премахване на номерата в интегралната бюлетина може да претърпи промяна, но е необходимо, ако останат номерата, те да не се дублират с преференцията.
Въпреки че законът предвижда машинното гласуване да бъде въведено масово от догодина, с приетите поправки правната комисия го отложи, като възложи на ЦИК да решава в колко секции да има машинно гласуване, но те не трябва да са по-малко от хиляда. Машини ще могат да се поставят само в секции с над 300 избиратели, и то само в страната.
От ДПС излязоха със становище, че трябва да се избере само един начин на гласуване, а от БСП категорично подкрепиха машинното гласуване и обвиниха Централната избирателна комисия, че нарушават закона.
Крум Зарков от БСП обвини ЦИК в нарушаване на закона и определи приетите текстове като "дискриминационни".
"ЦИК е органът, който прилага закона, а не който ни обяснява как той не може да бъде приложен".
И БСП, и ДПС категорично застанаха зад въвеждането на машинното гласуване. Хамид Хамид от Движението настоя:
"Време е, колеги, да извадим химикалката от изборния процес, както и коректор".
Председателят на Централната избирателна комисия Ивилина Алексиева подчерта, че законопроектът на управляващите за промени в Изборния кодекс съвпада до голяма степен със становището на комисията. Машинното гласуване е невъзможно да се проведе в специфични секции, сред които в болници, домове за стари хора и в секции в чужбина:
"Обръщам внимание, че затрудненията не са просто от организационен характер. Мисията на ЦИК е да осигури законосъобразни и честни избори. При тези секции при машинно гласуване ние не можем да създадем тези гаранции. Защо? Защото всяка една от машините трябва да може да бъдат предварително тествана, одитирана и сертифицирана, за да се създаде подобна гаранция. Сами разбирате, че в секциите, които се създават 48 часа преди изборния ден, това не може да се случи".
Според Алексиева това становище на ЦИК се споделя от управляващите.
Британският премиер Киър Стармър обяви, че е в интерес на американския президент Доналд Тръмп да подкрепя Украйна. Коментарът на Стармър беше публикуван на сайта на седмичника "Сън" късно в събота, малко преди третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна на 24-ти февруари. "В интересите на Великобритания и Съединените щати е да подкрепят..
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че се опитва да си върне от Украйна парите, които Вашингтон е предоставил на страната като помощ във войната с Русия. Тръмп също така подчерта, че работи за постигане на примирие между Москва и Киев. "Мисля, че това ще приключи. Трябва да свърши, защото е ужасно да се наблюдава какво се случва. Преговарям с..
Тази нощ е най-студената в Кипър, обяви Метеорологичната служба, която обяви оранжев код за изключително ниски температури в сила от 22.00 ч. снощи до 8.00 ч. тази сутрин. Страната замръзва при минус 11, с възможност да бъде надминат досегашният рекорд. Властите препоръчаха да се избягва пътуване заради опасните пътища. Екстремните..
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..