Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години от кончината на цигуларя Васко Абаджиев

Днес се навършват 40 години от смъртта на цигуларя Васко Абаджиев. Много меломани го оценяват като гениален музикант, прославил България в цяла Европа, печелил най-престижните конкурси през 30-те години на 20-и век, свирил под палката на големи диригенти на онова време и по най-престижните сцени.  

Ивайло Борисов – богослов и автор на много статии на музикална тематика, разказва в предаването „Хоризонт за вас“ на БНР:

„Трябва да си спомним за тази велика личност, която сме дали на света на музиката, защото действително Васко Абаджиев е бил гений, музикален гений и виртуоз на цигулковото изкуство. Неслучайно са го наричали „Паганини на 20-и век“, също така са го наричали „Новият Йехуди Менухин““.

Борисов обясни, че първият концерт на Абаджиев е бил на 6-годишна възраст:

„Дори на 6 години той свири във Виена на първото международно състезание по цигулка. Там той става сензацията, така да се каже, на състезанието, но не са му дали първа награда, защото с бил много малък и не е могъл да участва в официалната част на конкурса. Така се знае за него, че 9-годишен завършва музикалното си образование в София, но той вече 10-годишен заминава за Брюксел, там продължава обучението си и има един много интересен факт, че на 11 години той свири на конкурс, който е проведен под патронажа на белгийската кралица Елизабет. Белгийската кралица дава аудиенция единствено на Васко Абаджиев, защото е силно впечатлена от изкуството му.

Той на 13 години завършва консерваторията в Брюксел, като печели една първа награда в международен конкурс в Лиеж и гостува на белгийския крал Леополд Трети“.

По-късно музикантът се връща у нас:

„50-те години на 20-и век се връща в България и изнася концерти с филхармоничните оркестри на София, Пловдив, Русе, изнася много солови рецитали под съпровода на композитора Панчо Владигеров, който му е акомпанирал, и печели тогава най-високото отличие за онова време – Димитровска награда“, разказва Ивайло Борисов.

Той обяснява, че след инцидент във влак Васко Абаджиев заминава да се лекува в чужбина и повече не се връща у нас. Затова тоталитарната власт започва да го смята за невъзвръщенец и неговите записи са забранени, забранено е и да се говори за него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16