Днес се навършват 40 години от смъртта на цигуларя Васко Абаджиев. Много меломани го оценяват като гениален музикант, прославил България в цяла Европа, печелил най-престижните конкурси през 30-те години на 20-и век, свирил под палката на големи диригенти на онова време и по най-престижните сцени.
Ивайло Борисов – богослов и автор на много статии на музикална тематика, разказва в предаването „Хоризонт за вас“ на БНР:
„Трябва да си спомним за тази велика личност, която сме дали на света на музиката, защото действително Васко Абаджиев е бил гений, музикален гений и виртуоз на цигулковото изкуство. Неслучайно са го наричали „Паганини на 20-и век“, също така са го наричали „Новият Йехуди Менухин““.
Борисов обясни, че първият концерт на Абаджиев е бил на 6-годишна възраст:
„Дори на 6 години той свири във Виена на първото международно състезание по цигулка. Там той става сензацията, така да се каже, на състезанието, но не са му дали първа награда, защото с бил много малък и не е могъл да участва в официалната част на конкурса. Така се знае за него, че 9-годишен завършва музикалното си образование в София, но той вече 10-годишен заминава за Брюксел, там продължава обучението си и има един много интересен факт, че на 11 години той свири на конкурс, който е проведен под патронажа на белгийската кралица Елизабет. Белгийската кралица дава аудиенция единствено на Васко Абаджиев, защото е силно впечатлена от изкуството му.
Той на 13 години завършва консерваторията в Брюксел, като печели една първа награда в международен конкурс в Лиеж и гостува на белгийския крал Леополд Трети“.
По-късно музикантът се връща у нас:
„50-те години на 20-и век се връща в България и изнася концерти с филхармоничните оркестри на София, Пловдив, Русе, изнася много солови рецитали под съпровода на композитора Панчо Владигеров, който му е акомпанирал, и печели тогава най-високото отличие за онова време – Димитровска награда“, разказва Ивайло Борисов.
Той обяснява, че след инцидент във влак Васко Абаджиев заминава да се лекува в чужбина и повече не се връща у нас. Затова тоталитарната власт започва да го смята за невъзвръщенец и неговите записи са забранени, забранено е и да се говори за него.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..