Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неизвестност за Брекзит след драматична седмица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Обединеното кралство преживя динамична седмица.

В понеделник депутатите се подготвяха за заключителен дебат преди гласуването във вторник по сделката за Брекзит на премиера Тереза Мей. Междувременно от Европа  дойде новината, че Европейският съд е постановил, че Обединеното кралство може едностранно да прекрати Брекзит. Малко по-късно през деня се появиха твърдения, че Тереза Мей ще отложи вота в Камарата на общините, което тя потвърди привечер лично пред депутатите с думите, че се вслушала в тяхната загриженост за „предпазя механизъм“ за ирландската граница, който, при задействане, може да остави страната за безсрочен период в митническия съюз и ще отиде в Брюксел да предаде тази загриженост на европейските лидери.

Във вторник Тереза Мей, вече явно осъзнала, че сделката й няма да бъде приета, поради което и всъщност отложи гласуването, замина за тежки срещи в Брюксел. А в сряда сутринта британците се събудиха с новината, че са събрани достатъчно писма от депутати в нейната Консервативна партия, за да бъде поискан вот на недоверие в лидера. Процедурата бе задействана и още вечерта 317 депутати се заеха да решават съдбата на Тереза Мей. 200 я подкрепиха, но 117 гласуваха против нея.

Един от най-големите врагове на Тереза Мей - евроскептикът Джейкъб Рийс-Мог, смята че сигналът към Мей от нейната партия е ясен.

„Мисля че трудността произтича от това, че тя свърши работата по договарянето на споразумението за напускане толкова лошо, че никой не вярва, че тя може да върши по-добра работа в бъдеще. И отмяната на дебата в понеделник  показва, че тя няма контрол и не се радва на доверие в прарламента. Аз мисля, че тя трябва да си подаде оставката. Според всички конституционни постановки тя трябва да се оттегли, защото не може да прокарва политика си в парламента, а точно това е работата на премиера“, каза Джейкъб Рийс-Мог.

Едва ли някой очаква Тереза Мей да подаде оставка, но след като оцеля като лидер на партията и респективно като премиер, за нея вотът бе явен сигнал, че тя трябва да отиде пак в Брюксел и да търси предоговаряне на сделката или поне допълнителни гаранции за „предпазния механизъм“ за ирландската граница.

В четвъртък Тереза Мей отиде в Брюксел, но не се върна с нещо, което да породи оптимизъм, че сделката й ще бъде гласувана в парламента. В петък тя отново отиде в Брюксел.

Сред европейските лидери се наблюдава донякъде съчувствие към Тереза Мей за ситуацията, в която се намира. Но някои от тях, включително Жан-Клод Юнкер, обвиниха Тереза Мей, че не е заявила ясно какво точно иска от тях при положение, че сделката не може да бъде предоговаряна и дори изразиха съмнение, че тя изобщо иска сделка.

Водещият преговорите от страна на Европейския парламент Ги Верховстад заяви, че топката наистина е в полето на британците.

„По такъв важен въпрос е необходимо да има сходен подход както от опозиционните партии, така и от управляващата партия, защото става дума за интереса на нацията, а не за интереса на политическите партии. Но това е нещо, което е извън сферата на моето влияние. Тава е нещо, което трябва да бъде решено от британските политици в Камарата на общините“, каза той.

Във Великобритания от правителството все още са оптимисти, че пробив ще бъде направен, Тереза Мей ще получи необходимите гаранции за „предпазния механизъм, и сделката ще бъде одобрена в парламента.

Вицепремиерът Дейвид Лидингтън похвали усилията на Тереза Мей.

„Мисля, че тя напредва. Най-напред можем да приемем, че това е  добра първа стъпка напред. Миналата седмица имаше много съмнения в парламента дали ЕС е сериозен в договарянето на търговска сделка с нас, дали „предпазният механизъм“ е капан да бъдем заключени  в митническия съюз завинаги. Много ясно 27-те лидери заявиха, че това не е така, че те не искат изобщо да се стига до използването на „предпазния механизъм“, а ако бъде използван това да е временно за възможно най-кратък период. Това е  първата стъпка, това е политическата допълнителна гаранция, която искаме. Още не сме получили правната гаранция и премиерът ще продължи дискусиите с европейските лидери през следващите дни и седмици, преди да внесем сделката за гласуване в паламента“, каза Лидингтън.

Но ето как реагира на думите на Дейвид Лидингтън Марк Франсоа - виден евроскептик, известен с крайните си позиции за действията на правителството:

„Понеже става дума за договор, единственото нещо, което може да промени един договор е внасяне на промяна в самия договор. Може да получите така наречените допълнителни гаранции, но те не са обвързващи, съгласно международното право. Те са като любовни писма, нямат правен ефект. И всеки в Камарата на общините знае това. Депутатите имат представа за законите, в крайна сметка те са законодатели. Всеки в Камарата на общините знае, че докато не се промени текста в договора, всичко останало е безсмислено. А проблемът на премиера, а това е проблем и на кабинета, е че ЕС заяви абсолютно ясно на срещата, че няма да отварят договора и да предоговарят сделката“, каза Марк Франасоа.

Като се има предвид, че Марк Франсоа все пак е от Консервативната партия на премиера Тереза Мей, то какво да кажем да опозицията.

Киър Стармър от Лейбъристката партия, министър  в сянка за Брекзит, заяви, че мисията на Тереза Мей в Европа е пълен провал, защото тя няма налице никаква съществена промяна в сделката и тя е обречена на провал в парламента.

Националистът  Найджъл Фарадж каза, че неспособността на Тереза Мей да получи каквито и да е отстъпки от европейските лидери е свидетелство за пълния провал на британската дипломация.  И така може да се продължава и няма да ни стигне цялото време в предаването, за да изложим коментарите на опозицията.

Иначе от опозицията все още оказват натиск и се надяват Тереза Мей да допусне гласуване на сделката ѝ в Камарата на общините преди Коледа, но правителството не отстъпва, така че вотът най-вероятно ще се състои в началото на 2019-а. Той със сигурност трябва да бъде проведен преди 21 януари, когато е крайният срок за това. Така че емоциите за британците продължават - Коледа, Нова година, понеделник или петък, няма значение  - всеки ден тук е белязан от Брекзит.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИОСВ: Общините от Великотърновско и Габровско да почистят сметищата

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново отново задължи общините от Великотърновска и Габровска област да установят и почистят нерегламентираните замърсявания с отпадъци на тяхна територия.  Четиринадесетте общини в двете области до 17 февруари трябва да направят графици за почистване на незаконните сметища в населените места, по..

публикувано на 08.02.25 в 21:49

Дете-чудо ще участва на фестивала "Санремо"

От 11 до 15 февруари ще се проведе 75-ият фестивал на италианската песен "Санремо". Специален гост ще бъде феноменалният 6- годишен пианист от Сицилия Алесандро Джервази. Той ще е най-младият музикант, който ще излезе на сцената на театър "Аристон", което е предвидено на 12 февруари. Джервази е от Бузето Палицоло. Свири на пиано до..

публикувано на 08.02.25 в 21:43

Хиляди хора протестираха в Шефийлд в знак на почит към Харви Уилгуус, намушкан с нож в училище в града

Хиляди хора участваха в шествие в английскя град Шефийлд в знак на почит към 15-годишния Харви Уилгуус, който почина, след като беше намушкан с нож в училище в града и като протест срещу високата престъпност с ножове във Великобритания. Хиляди души се събраха пред жилищния комплекс Royal Mint Court (Кралския монетен двор) - предложеното място..

публикувано на 08.02.25 в 21:39

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита

Тайван изпрати делегация във Вашингтон, за да обсъди евентуалните американски мита, които президентът Доналд Тръмп може да наложи. Министърът на икономиката Куо Джих-хуей заяви, че властите на едноименния остров са се подготвили в случай, че такива бъдат наложени. Технологичните компании в Тайван, където се намира най-големият производител на..

публикувано на 08.02.25 в 20:58

Акциите на "Тесла" поевтиняха с 11% за седмица

Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..

публикувано на 08.02.25 в 20:30

Парламентарни избори в Косово в неделя

Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение".  В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..

публикувано на 08.02.25 в 20:04

Отново шествия срещу крайната десница в редица градове в Германия

Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес.  В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..

публикувано на 08.02.25 в 19:56