Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баня или музей – халати срещу костюми

Малина Едрева: ще погледнем и към опита на Будапеща преди взимането на решение

Баня или музей – халати срещу костюми, активисти срещу общинари. В петък пред Централна баня се проведе акция за запазването на функцията на Централната софийска баня и срещу намеренията на Столична община да разшири във всичките помещения на историческата сграда музейната експозиция за града.
    

В предаването "Хоризонт до обед" Антоанета Салфидж от Термално-нормално припомни решението от 2015 г. банята да стане музей: „Условието беше, че за Северното крило, което е по-голямото от банята, ще се търсят възможности за възстановяване. Тези обещания вървяха дълго време. На 1 ноември се оказа, че доц. Д-р Чобанов, който е зам.-кмет на София, внася доклад с гениалната идея, че Северното крило вече не може да бъде минерална баня, а трябва да бъде общинска зала за събития, която да приюти общинските театри и състави. С това ние не можем да се съгласим“.

Салфидж е категорична, че трябва да се спре решението на този доклад. Това трябва да се реши на Столичен общински съвет, каза тя и предупреди: „Ако се приеме този доклад, е доста опасно, защото означава, че буквално столицата ни вече няма да има бъдеще като термална столица“.

Борислав Бориславов, председател на групата на Реформаторския блок в СОС, е категоричен, че ще е престъпление да се остави тази красива сграда да се руши. Прекратяването на функциите й като баня е през далената 1986 година по време на комунистическия режим, припомни той. Според него основният проблем е свързан с липсата на инвестиционен интерес за развитието на Северното крило като място за достъп до минерални басейни.

„В продължение на 10 години има открита процедура за концесия за спа център и минерална баня. Въпреки многократното намаляване на изискването от страна на общината не се яви инвеститор, който да направи от тази сграда спа център“, обясни той.

Според Виргиния Захариева, психотерапевт и писател, има няколко неверни твърдения – че няма дебит, че няма паркинг и въпросът дали да бъде спасена сградата. Тя попита общинарите: „Как вие смятате, че чувате гражданите, които искат тази сграда да бъде баня? Започвате да подменяте нашите гласове и желания, това много ме притеснява – държим се инфантилно. Как изобщо си въобразявате, че ще допуснем такова нещо?“.

Борислав Бориславов посочи, че дебитът на минералната вода в момента е 12 литра в секунда.

Инж. проф. Павел Пенчев – експерт по хидробиология, посочи, че този дебит е напълно достатъчен, за да се захранят басейните в Северното крило. „Един съвременен спа комплекс и то голям, заема около 4 – 4,5 литра в секунда“, отбеляза той. Инж. Пенчев е категоричен, че свободният достъп до питейна минерална вода в центъра на София няма да намалее при наличие на басейни там. Като абсурдно твърдение специалистът определи изказвания, че при спиране на чешмите ще се наруши качеството на водата.

Според Малина Едрева, председател на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие, на първо място трябва да се има предвид тежкото състояние на сградата.

„Оформят се няколко варианта. Поела съм ангажимент да се направи обсъждане на съответните възможности с ясните финансови разчети, с яснота за това какви функции ще се изпълняват, за да може да се пристъпи към взимане на решение“.

Ще бъде проучен и опита на град като Будапеща, която е запазила своите минерални бани в историческите им постройки като живи музеи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16