Белгийският премиер Шарл Мишел съобщи тази вечер пред парламента, че подава оставка и се отправи незабавно за среща с крал Филип. Заседанието на парламента беше прекъснато.
До оставката се стигна, след като премиерът бе атакуван от парламента цял следобед по поредица от въпроси – от данъка върху тока, акциза върху горивата, фактурите за болнично лечение, пенсиите, климата, и, разбира се, миграцията, която една от депутатките от Новофламандския алианс Катрин Фонк нарече „голяма мъглявина“. В резултат Шарл Мишел призова парламента да създаде коалиция на „добра воля“, която да управлява страната до изборите на 26-ти май и предложи пътна карта, която се основава на три принципа – покупателна способност, сигурност и климат. Повечето от поетите по нея ангажименти обаче се сториха доста неясни на опозицията. Социалистите подготвяха да внесат искане за вот на недоверие, подкрепен от зелените, с който все пак да дадат 48 часа на премиера да уточни намеренията си. Не се стигна обаче до това.
При възобновяването на заседанието, премиерът поиска думата и обяви:
„Този мой призив не бе убедителен – разбрах това при прекъсването на пленарното заседание. При това положение, трябва да уважа този факт и да си взема бележка. Затова реших да подам оставката си и възнамерявам да отида при краля незабавно“.
Експерти коментират, че не е сигурно дали след 40 дни в Белгия ще има предсрочни избори, тъй като решението за тяхната организация е на правителството и съответно на премиера. Предполага се, че именно този въпрос ще бъде обсъден между Шарл Мишел и краля. Премиерът вече е говорил срещу организирането на предсрочни избори, защото, според него, това би довело до демобилизация през цялата 2019 година.
„Няма да формираме федерално правителство преди изборите през 2019-а и дори преди да бъдат създадени регионални правителства“, каза още Шарл Мишел.
Най-вероятно ще има кабинет на малцинството, за който се знае, че ще бъде сформиран със сътрудничеството на парламента, „положителни сили, добра воля и в дух на изграждане на мостове“.
Руският президент Владимир Путин предупреди, че ще последват нови разрушения в Украйна в отговор на украинската атака с дрон срещу руския град Казан. Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км от границата "Който и както и да се опитва да разруши нещо в нашата страна, ще се сблъска с много повече разрушения на негова територия“, каза Путин по..
Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..
След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати. За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..
Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург: 5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..
30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин, е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..
България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата. България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..
И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие. А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация. Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024? 2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..