Своите стихове поетът Матей Шопкин пише първо с молив. След това ги преписва на пишеща машина. От звука на буквите върху листа усеща ритъма и римата и решава дали стихотворението се е получило или не. За твореца „няма лесно писане, когато има чувството за отговорност.” А вдъхновението идва, когато си надвесен над листа. Понякога и една дума може да отключи стиха. В една мъглива вечер, когато Матей Шопкин не се чувствал особено добре, един поздрав от близък приятел :„Здравей, поете!” го извежда от мрачното настроение и още същата вечер написва стихотворението „Здравей, поете”, което дава основата на едноименната стихосбирка. Авторът е особено взискателен към всеки стих, както и при „композицията” на всяка стихосбирка. Преди години е писал най-вече през нощта, но сега пише и през деня. Въпреки че и до днес му се случва да стане нощем от леглото, за да запише стиховете, които са „прозвънили” в главата му.
Думите от едно писмо на Христо Ботев, в което той казва: „Който не обича родителите си, жена си и децата си, той не обича и Отечеството си!”, са като символ в поезията на Матей Шопкин. Любовта на твореца към род и Родина са съдбовни за него. Той пише за своето родно място село Долна Липница, за полята, цветята в градината, за житата, слънчогледите и кончетата, които е яздил като малък. И до днес поетът често се връща в родния си дом, както и в любимото Търново, където е завършил Строителния техникум – отдел „архитектура”. Любовта му към архитектурата е неговата първа неосъществена любов. Не една и две са стихосбирките, посветени на Търново. А до този момент Матей Шопкин има над 50 книги. Големият български писател Николай Хайтов е казал: „Матей Шопкин е най-родолюбивият български поет след Иван Вазов.”
„Една добра дума, един благороден жест и една усмивка!” – това е нужно, според твореца, на един поет. А той самият е превърнал доброто в своя мисия. „Истинският българин е добър човек” – убеден е поетът. Една от стихосбирките на Матей Шопкин е озаглавена именно „Добрата дума”. По природа авторът е оптимист. Вярва, че ще „оттекат тези мътни води” на времето, в което живеем. Вярва и в младата българска поезия, както и в духовността на българина. Убеден е, че „доброто ще спаси света”, ако се променят малко думите на големия руски писател Достоевски. Тъй като, според него, „... красотата и добротата са сестри.”
На 1 януари 2025 г. Виенската филхармония ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 85-ия Новогодишен концерт, който се провежда във великолепната Златна зала на Музикферайн. Милиони зрители от 93 държави ще проследят чрез своите местни телевизионни канали за 67-ми път това грандиозно музикално събитие, излъчвано..
Младата мюзикълна актриса Александра-Йоана Александрова е израснала в Германия, живее в Австрия и се изявява в немскоезичните театри в няколко европейски държави. През месец октомври на церемония в Берлин тя беше удостоена с Наградата на Германския музикален театър за 2024 г. в категорията “Най-добра актриса в главна роля“ за изпълнението си в..
Американският музикален фентъзи филм на режисьора Джон Чу “Wicked“ /“Злосторница“/ е първата част от филмова адаптация в две части на едноименния бродуейски мюзикъл на Стивън Шуорц. Мюзикълът е свободна адаптация на романа на Грегъри Магуайър от 1995 г. “Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West“, който пък е базиран на..
През месец декември във втория сезон на поредицата “Опера в киното“ имахме възможността да гледаме “Отело“ от Верди – запис от 2023 г. във Виенската държавна опера, със знаменития германски тенор Йонас Кауфман в заглавната роля. Може би си спомняте, през 2017 г. Йонас Кауфман беше провъзгласен за най-великия Отело на своето поколение, след..
Германското трио „ClockClock“ беше сред 15-те номинирани за наградата ММЕА 2024 и за първи път ги гледах на живо през януари в нидерландския град Грьонинген, където беше и церемонията по награждаването на петимата носители на тази европейска награда за насърчаване на млади европейски таланти. Няколко месеца по- късно съдбата ме срещна с тримата..
Батшева – най-разпознаваемата по света израелска балетна трупа, навърши 30 години. Отбелязва го с реновиран вариант на спектакъла “Анафаза“, игран пред близо 300 000 зрители в Европа, Азия и Америка и получил наградата на Израел за високи постижения в културата, науката и спорта. Сдържано и с достойнство хореографът Охад Нахарин представя..
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..
Пожар е възникнал тази сутрин във влакова композиция на Централна гара в София. Сигналът за пожара е подаден минути преди 3 ч. тази сутрин. На място са..