„Надявам се хората да станат по-осъзнати и да поемат отговорност. Сега хората декларират отказ от това и то създава причини да се работи усилено в сферата на изкуствения интелект – генерален, равностоен на нас, който да носи отговорности вместо нас“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ футурологът д-р Мариана Тодорова, главен асистент в Института за изследване на обществата и знанието към БАН и ръководител на българския клон на „Милениум проджект“ (международен независим мозъчен тръст, чиито членове са футуролози, изследователи, лидери и визионери, които се фокусират върху събитията и процесите в бъдещето). Учените футуролози изследват вероятни, възможни и предпочитани събития в бъдещето.
„В Хонконг има борд на директори във фирма за рискови инвестиции, който е изцяло изкуствен интелект. Има д-р Уотсън, който поставя тривиални диагнози. В сферата на изкуството има музикални произведения, направени от изкуствен интелект. Така обаче съществува опасност да се откажем от себе си, от суверенитета си и един ден няма да можем да имаме пълен контрол върху живота си“, коментира д-р Тодорова.
Футурологът прогнозира, че четвъртата индустриална революция ще бъде на технологиите, че ще преживеем това явление в политиката и икономиката и че религията също ще бъде повлияна от изкуствения интелект.
„Технологизация, роботизация, автоматизация – всичко това ще преосмисли труда като част от израстването на човека и много професии ще изчезнат, ще има период на вакуум, в който хората трябва да се преориентират към нови професии и към търсене на нови източници на доход. /…/ Вероятно е професиите на бъдещето да са такива, в чиято основа ще са съчувствието, състраданието, емпатията“.
По думите на д-р Мариана Тодорова, в сферата на дълголетието вратата е широко отворена. В тази посока работи прогресиращата медицина, в роля ще влязат и нанороботите, а човекът може да е безсмъртен и чрез прехвърляне на съзнанието в дигитална среда, нещо върху което работи визионерът Илон Мъск, например.
„В близките 20 години всеки трети човек в света ще се срещне с болестта рак под една или друга форма, но напредъкът в медицината ще ни гарантира, че болестта от такава, често с летален край, ще се превърне в хронична. В сферата на здравеопазването предстоят редица открития, които ще подобрят качеството ни на живот, ще го удължат“.
„Възможно е налагането на тенденция на споделена икономика заради съществуващото общество на свръхконсумация. От „Милениум проджект“ сме за въвеждане на понятието за самоактуализираща се икономика, тоест да се произвежда колкото е необходимо, да няма свръхнатрупване, за да не се стимулира безкрайното потребяване. Ние сме направили изчисление, че ако доживеем автономността на колите (да се управляват от изкуствен интелект), ще бъде реалистично те да могат да обслужват нуждите на няколко души едновременно – да доставят един човек на работното му място в 8.00 часа, след това да отидат да вземат друг, който е на работа от 9.00 часа, и т.н. Това ще редуцира радикално броя на колите в световен мащаб и те биха били около 50 млн. за цялата планета. Всичко това, ако е съобразено с индивидуалните нужди, ако е в постоянна употреба и колите не остават на престой осем часа, докато чакат собственика си, е приложимо. Това е приложимо и за жилища, за всякакви стоки и услуги“, каза още д-р Мариана Тодорова.
Д-р Тодорова очерта разликите в работата и фокуса на футуролозите от различните точки на света. В САЩ, Южна Корея и Япония е налице технологичен абсолютизъм и оптимизъм, докато европейските футуристи са по-консервативни, обективни, но за сметка на това изостанали. Китай развива тази наука, защото иска да е конкурентноспособен“.
„Очевидните тенденции могат да бъдат описани и предвидени, но неочаквани събития, т.нар. „черни лебеди“, които трудно се прогнозират. Според редица експерти вероятните сценарии са своеобразна мрежа и колкото повече алтернативни сценарии изобретим, толкова по-ситна става мрежата и толкова по-вероятно е да уловим събитието, за да не изпадне в дупката. /…/ Налице са много проблеми, за които няма решение все още. Влизаме в период на неоконсервативно поведение, което ще ограничи доста права. Това ще е в отговор на необходимостта от съхранение в очакване на нови кризи. Ще изкристализират нови решения и лидери“, прогнозира още д-р Мариана Тодорова.
В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях. В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..