Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Кашъмов: В Бюрото за контрол на СРС има само един юрист

В ръководството на бюрото влиза и кадър на бившата Държавна сигурност

Александър Кашъмов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Около новия състав на Бюрото за контрол на СРС-тата има много проблеми, коментира в предаването „Хоризонт за вас“ Александър Кашъмов – директор на правния екип на Програма "Достъп до информация":

„За съжаление около целия този избор има толкова въпросителни, че аз се чудя с какво да започна – дали с това, че в това бюро има един-единствен юрист между петимата членове, като дори няма и друг човек с хуманитарно образование, а все пак, нали, някак си в тази сфера трябва да бъде защитата на гражданските права. Дали всъщност с това, че тези трима, които остават в бюрото, всъщност са се прославили с това, че не ходят на работа, но за сметка на това вземат тавана на държавните заплати у нас. Дали с това, че в ръководството на бюрото влиза кадър на бившата Държавна сигурност, която някак си имаше ангажимент като че ли от политиците в тази страна и консенсус, че такива хора няма да заемат ключови държавни позиции. А да не говорим да се занимават с гражданския контрол, при положение че тази институция всъщност е причината да е необходимо да се ограничава незаконното подслушване в нашата страна. Защото, нека не се лъжем, тук говорим за контрол върху службите и за поправяне на последиците от тоталитарния режим. 

Другият въпрос е с председателя – за него става ясно, освен че не е юрист, за разлика от Бойко Рашков, който беше и то изтъкнат практик, тук се изисква не само познаване на закона, но и на практиките по прилагането му, но тук имаме председател, който виждам, че има история с работа за ДАНС. В крайна сметка самият смисъл от съществуването на тази институция като независима държавна институция, която да контролира законността на прилагането на специалните разузнавателни средства, е да контролира службите. Т.е. това не бива да бъдат хора, излезли от тези служби, защото тогава за никакъв независим контрол не можем да говорим. Това трябваше да бъде и така се прави в демократичните цивилизовани държави, това са хора не само с образование, не само с професионален, но и житейски опит в дадената област, т.е. с материи, свързани с правото, разбира се, правораздаване – като съдии, прокурори, дори да кажем следователи, адвокати, правозащитници, общественици, ако щете, хора, на които гражданите да разчитат, че стоят зад защитата на правата ни от държавата Левиатан“.

Кашъмов обясни и защо парламентът избра точно такъв състав на бюрото:

„Като че ли в последно време се придоби един стил от страна на управляващите, това особено важи за законодателния орган – Народното събрание – което като че ли лети надолу в дължимото и очаквано поведение. Тук по един формален начин се показва представеност на отделните политически сили, но това не е единственият критерий. За да може хората да си вършат работата, те трябва да са компетентни, те трябва да имат необходимото образование, необходимия опит, необходимата разпознаваемост в обществото. Защото ние говорим за задача, която е свързана с особена смелост, като това се доказва от предходния мандат – видяхме ударите по отношение на бюрото и на отделни негови членове, това, на която беше подложен и заместник-председателят, който беше освободен по един крайно съмнителен начин, видяхме атаките, на които беше подложен председателят на това бюро за това, че се опитваше да си върши работата на ръководещ и за това, че смело вършеше тази работа“.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма съдебно решение за трима от българите в Лондон, обвинени за шпионаж

Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..

публикувано на 21.02.25 в 13:42

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04