Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскалска коледарска група обикаля възрожденския Котел

Коледарският поход по традиция тръгва от най стария музей в града - Кьорпеевата къща

Ямболските коледари са сред най-активните и ревностни привърженици на традицията.
Снимка: БГНЕС

Даскалска коледарска група тръгва от Кьорпеевата къща по заснежените улици на възрожденския Котел. Мъжете са облечени в автентични котленски носии. Гласовете им разкъсват тишината на заснежените балкански улички. Песента им кънти в прозрачния котленски въздух и се понася над покривите като възхвала, надежда и благословия. 

В следващите празнични Коледни дни даскалите коледари ще посетят общинската управа и общинския съвет, да им пожелаят да работят за Котел по възрожденски всеотдайно, ще прескочат да честитят празниците на будната Жеравна, няма да забравят колегите си учители - в коледарския тефтер програмата е пълна. Почитателите им в Котел твърдят, че благословията с вдигнат кравай от тяхната уста за плодородие, берекет и добруване стига по предназначение, точно където трябва.

Идеологът и основател на групата е Георги Пенев, бивш директор на Котленското музикално училище. Той води коледарите. След него се нареждат кавалджията Николай Генов, бивш директор на Котленската гимназия "Димо Христев" и сегашният директор Стефан Дондев, учителят по български език и литература Деян Иванов и други достойни мъже - всичките учители от Котленското средно училище „Георги Раковски“, все уважавани хора. 

За котленските коледари учители думата "даскал" не е архаизъм

Коледарската групата работи по всички правила на занаята - изпълнява автентични коледарски напеви от Котленския край, обработени от Георги Пенев и Николай Генов. За котленските учители думата "даскал" не е архаизъм, защото къде другаде, ако не в Котел, тя трябва да звучи гордо?

Възрожденският град се радва на своите даскали коледари от пет-шест години насам. Техният коледарски поход в навечерието на Коледа винаги тръгва от най-стария музей в Котел - Кьорпеевата къща, за да се впише по най-достоен начин в панорамата на котленските традиции. Кьорпеевата къща, строена от тетевенски майстори, чийто първи стопанин Радил Кьорпею  бил търговец на котленски аби и шаяци, е образец на късната възрожденска архитектура. Експозицията  на котленския възрожденски бит в нея е прекрасен интериор за автентични възстановки на обичаи, пояснява уредникът Стефан Иванов, който винаги посреща даскалите коледари с дарове, както подобава. 

В Кьорпеевата къща по традиция се присъединяват към своите учители и най-малките възпитаници на Котленската гимназия „Георги Раковски“. Тази година третокласниците с ръководител Таня Казакова и тяхната шарена работилница за сурвакници ще представят автентична местна дрянова сурвакница, предназначена да държи злите сили далеч от къщите, хората, животните и природата. Децата ще се опитат да разтълкуват нейните символи и украсата й от пуканки, краваи, ябълки, царевица и непременно чесън против уроки.

Даскалите коледари съхраняват автентични обичаи 

Коледарите почукват с дрянови криваци със зелена китка на върха по калдаръмените улици, наметнати с тежки ямурлуци учители по българолюбие. „Стани Нине, господине, тебе поем, домакине, че ти идем добри гости, добри гости коледари!“ - с тази песен влизат в котленския дом даскалите коледари, накривили рунтави калпаци с гирлянди от пуканки по тях. Стопаните им отворят „чимширени порти“, въвеждат ги „в равни дворове с високи къщи“, гощават ги с коледна пита със златна пара, сушени плодове и орехи, подават им бакърче с червено вино. 

Включително и в котленската фолклорна култура, хлябът и виното символизират светото причастие. Коледарите нижат златна ябълка и „вит превит кравай“ по дряновия кривак, пускат орехите в пояса, пеят за здраве и берекет на стопанина, стопанката, момичето, момчето. Наричания за щастие и добруване валят от устата им: „Колкото листа в гората, толкоз берекет в таз къща!…Да е хаирлия годината!… Кажете, дружина: Амин!“ А стопаните прибавят надеждите си: „От вашите уста - в Божиите уши!“

Коледарски групи напоследък са се нароили не една и две. Но именно даскалите коледари, които не просто коледуват, а представят автентични песни, напеви и обичаи от котленския фолклор, съхраняват за поколенията неподправената традиционна култура. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 13,5 млн. лв. финансова помощ са получили през 2024 година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства

Над 13 и половина милиона лева финансова помощ са получили през миналата година земеделските стопани, отглеждащи пчелни семейства за преодоляване на негативното икономическо въздействие от руската война срещу Украйна.  Това каза заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев в Плевен при откриването на 22-рото Международно пчеларско..

публикувано на 06.02.25 в 22:07
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Тахов: Първите плащания в сектор "Животновъдство" - още този месец

Първите плащания в сектор "Животновъдство" от Кампанията за директни плащания на земеделските стопани ще бъдат направени още този месец, обяви земеделският министър Георги Тахов пред ресорната парламентарна комисия: "Има прогноризуемост, към днешна дата. Има създаден на база за нормално протичане на кампанията, която предстои. През февруари..

публикувано на 06.02.25 в 22:03

Отрасловият съвет към МОН: Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март

Увеличението на учителските заплати да е с 15% от 1 март 2025 г. реши Отрасловият съвет към Министерството на образованието и науката. Допълва репортерът Андрей Борисов: За решението на съвета съобщи Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. Във вторник от Синдиката на българските учители..

публикувано на 06.02.25 в 21:58
Мария Захарова

Захарова: Временно примирие в Украйна е неприемливо за Москва

Временното примирие в Украйна е неприемливо за Москва, заяви говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова.  "Временното примирие или, както мнозина казват, замразяванто на конфликта, са неприемливи. Те просто ще бъдат използвани от колективния Запада или отделни негови представители за укрепване на военния потенциал на..

публикувано на 06.02.25 в 21:30

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици

На 47 семейства от област Монтана е прекратена еднократната помощ за ученици. Причината -  децата не са ходили на училище или  са допуснати много неизвинени отсъствия.   21 семейства на ученици от 1-ви до 4-ти клас и 26 семейства с ученици от 8-и клас от област Монтана няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си...

публикувано на 06.02.25 в 20:34
Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова от ГЕРБ в НС.

В комисия: НПО да предлагат кандидати за омбудсман без посредничество на депутати

Неправителствените организации ще могат да предлагат на парламента кандидатури за поста омбудсман, без да се нуждаят от посредничеството на депутати или парламентарни групи, които да внасят номинациите им за разглеждане, както беше до момента. Това решиха на второ четене депутатите от Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и..

публикувано на 06.02.25 в 19:44
Съдебната палата в Кюстендил

Глобиха 49 свидетели, неявили се по делото за фалита на Дупнишката популярна каса

Окръжният съд в Кюстендил  е глобил 49 свидетели, неявили се по делото зяа фалита на дупнишката Популярна каса,  казаха за БНР от правораздавателното ведомство. Потърпевши от фалита са 225 лица плюс 40 свидетели. Неразпитаните досега са около 90, затова са насрочени две извънредни заседания през март т.г. Неявилите се свидетели са глобени по..

публикувано на 06.02.25 в 19:36