Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай първи приземи апарат на обратната страна на Луната

| обновено на 03.01.19 в 19:32
4
Снимка на обратната страна на Луната, направена от китайския апарат „Чанъе-4“
Снимка: БТА

Китайският космически апарат „Чанъе-4“ успешно кацна на обратната страна на Луната, съобщиха китайските държавни медии, предаде БТА.

Никога досега космически апарат не е кацал на обратната страна на Луната, която до голяма степен е слабо позната.

„Чанъе-4“ бе изстрелян на 8 декември м.г. в 2 часа сутринта местно време от космодрума Сичан в югозападната китайска провинция Съчуан. Той е кацнал на Луната в 10,26 ч. пекинско време (02,26 ч. по Гринуич), съобщи агенция Синхуа. Координатите на мястото на кацането на апарата - 177,6 градуса източна дължина, 45,5 градуса южна ширина, са достатъчно близо до предварително установеното място за кацане, отбелязва ТАСС.

Пряката връзка с апарата няма да е възможна и затова Китай изстреля спътник за връзка през май. Сателитът се нарича „Цюецяо“ ("Мостът на свраката") и е позициониран в орбита около Луната, така че да предава заповеди и данни, обменяни между Земята и китайския модул. Модулът вече прати снимка от повърхността на Луната до сателита, уточнява китайската държавна телевизия.

Най-интересният научен експеримент по време на китайската мисия е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната. Кацането затвърждава космическите амбиции на Китай, отбелязва Франс прес.

Далечната страна на Луната е с много по-стара и дебела кора от близката, с повече и по-дълбоки кратери. Придружаващият спускаемия апарат роувър ще трябва да навигира при тези трудни условия на терена. Мястото на кацането е близо до Южния полюс - в кратера Фон Карман на басейна Ейкън. Басейнът е с диаметър около 2500 км и дълбочина 12 км.

„Това е най-голямата, дълбока и стара структура, образувана от удар на Луната“, каза  Сяо Лун от университета по геонауки в Ухан. "Ударът може да е извадил материал от горната мантия на Луната на повърхността. Това ще може да провери спектрометърът на „Чанъе-4“, допълни експертът.

Спектрометърът ще изследва също геохимичния състав, който вероятно се различава от този на близката страна на Луната заради същите процеси, довели до разликата в дебелината на кората. Радарът на „Чанъе-4“  ще изследва  повърхността на дълбочина 100 м. Комбинирането на данните от него със снимките от камерите на лендъра и роувъра ще даде допълнителна информация за процесите на образуване на кратерите.

Роувърът „Чанъе-4“ най-общо повтаря външния вид на предшественика си - лунохода „Юйту“ („Нефритен заек“), който  беше спуснат на Луната с апарата „Чанъе-3“ на 14 декември 2013 г.

Амбициозната китайска лунна програма ще продължи с апарата „Чанъе-5“ - мисия за връщане на проби от Луната, която ще стартира по-късно тази година. По време на тази мисия ще бъдат събрани до 2 кг мостри.

Асистент Андон Костов от обсерваторията в Рожен коментира пред БНР, че за обратната страна на Луната знаем немалко неща, но тя е сравнително слабо изследвана.

"След кацането на Луната преди 50 години е имало над 70 успешни мисии, така че тя е много добре изучена, но всъщност интересното в случая е точно това кацане - на обратната страна".

"Биологичният експеримент изследва дали има възможност при такава гравитация да се развие микроекосистема – ларвите да отделят въглероден диоксид, а семената и растенията, които са покълнали, да го обработват чрез фотосинтеза и да го обръщат в кислород. Това ще бъде заснето с камери“, обясни той.

"Основната научна задача е вземане на грунд от обратната страна на Луната, където се предполага, че дебелината на мантията е по-малка. Предполага се, че е възможно на повърхността да има материал, съдържащ частици, които да дадат информация за вътрешната структура на Луната", каза Андон Костов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коща за санкциите на Тръмп срещу Международния наказателен съд: Подкопават системата на международното наказателно право

"Санкциите срещу Международния наказателен съд заплашват неговата независимост и подкопават като цяло системата на международното наказателно право", написа председателят на Европейския съвет Антониу Коща в платформите Х и Blue sky. Коментарът му бе по повод решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи санкции срещу съда,..

публикувано на 07.02.25 в 13:38
Костадин Костадинов

"Възраждане" искат временна комисия да разследва дейността на чужди фондации у нас

"Възраждане" ще подкрепи законодателните предложения на ГЕРБ-СДС за пълна забрана на вейповете и на енергийните напитки за деца и подрастващи, заяви Костадин Костадинов: "Дали ще го внесе ГЕРБ, дали ще го внесе някоя друга политическа сила, в този случай тя ще срещне подкрепата на всички политически сили в парламента. Вярвам, защото това е нещо,..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

10 български артисти и творци – с държавни месечни награди от по 700 лв.

Парламентът отпусна държавни парични награди на 10 български артисти и творци за особени заслуги към българската държава и нация.   Решението беше прието единодушно със 159 гласа "за". Награди от 700 лева месечно се отпускат пожизнено на актьорите Владимир Пенев, Ели Скорчева, Георги Стайков, Мартина Вачкова, Антон Радичев, народната певица..

публикувано на 07.02.25 в 13:12

Нова мейл измама: Пише ви адвокатско дружество и ви заразява компютъра

Фалшиви съобщения от името на адвокатски дружества се изпращат масово към имейли в страната.  Целта е заразяване на компютрите на получателите с вирус. От ГДБОП предупреждават хората, ако получат подобни писма, да не ги отварят. Комисар Светлин Лазаров от Дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП обясни, че във фалшивото съобщение има данни, че..

публикувано на 07.02.25 в 13:08

Съдът решава до месец и половина дали Законът за здравето дискриминира пациенти

Софийският административен съд даде ход на делото, в което държавата и неправителствена организация спорят дали Законът за здравето дискриминира пациенти по възраст и по вид увреждания при заплащане на лечение. Става дума за хора с редки заболявания или с редки форми на чести заболявания, за които след навършване на пълнолетие не е осигурено..

публикувано на 07.02.25 в 13:06
Кириакос Мицотакис

Кириакос Мицотакис посети Санторини

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис посети Санторини, за да се запознае лично с готовността за реакция при евентуално силно разрушително земетресение. Продължава силна сеизмична активност на остров Санторини. Земетресенията, които са с магнитуд над 4,5 по Рихтер се усещат и в Атина. Сеизмолозите не правят прогнози как ще се развие..

публикувано на 07.02.25 в 12:36
Бойко Борисов

Бойко Борисов за грантовете за медии: Не са лошо нещо

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов промени мнението си за грантовото подпомагане на медии у нас. След като вчера Борисов каза, че грантове не трябва да се получават, днес той уточни, че този тип финансиране не е лошо нещо, но проблемът е кои медии ги получават. "Аз не казвам, че грантовете са лошо нещо. Прави впечатление обаче, че тези грантове,..

публикувано на 07.02.25 в 12:09