Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай първи приземи апарат на обратната страна на Луната

| обновено на 03.01.19 в 19:32
4
Снимка на обратната страна на Луната, направена от китайския апарат „Чанъе-4“
Снимка: БТА

Китайският космически апарат „Чанъе-4“ успешно кацна на обратната страна на Луната, съобщиха китайските държавни медии, предаде БТА.

Никога досега космически апарат не е кацал на обратната страна на Луната, която до голяма степен е слабо позната.

„Чанъе-4“ бе изстрелян на 8 декември м.г. в 2 часа сутринта местно време от космодрума Сичан в югозападната китайска провинция Съчуан. Той е кацнал на Луната в 10,26 ч. пекинско време (02,26 ч. по Гринуич), съобщи агенция Синхуа. Координатите на мястото на кацането на апарата - 177,6 градуса източна дължина, 45,5 градуса южна ширина, са достатъчно близо до предварително установеното място за кацане, отбелязва ТАСС.

Пряката връзка с апарата няма да е възможна и затова Китай изстреля спътник за връзка през май. Сателитът се нарича „Цюецяо“ ("Мостът на свраката") и е позициониран в орбита около Луната, така че да предава заповеди и данни, обменяни между Земята и китайския модул. Модулът вече прати снимка от повърхността на Луната до сателита, уточнява китайската държавна телевизия.

Най-интересният научен експеримент по време на китайската мисия е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната. Кацането затвърждава космическите амбиции на Китай, отбелязва Франс прес.

Далечната страна на Луната е с много по-стара и дебела кора от близката, с повече и по-дълбоки кратери. Придружаващият спускаемия апарат роувър ще трябва да навигира при тези трудни условия на терена. Мястото на кацането е близо до Южния полюс - в кратера Фон Карман на басейна Ейкън. Басейнът е с диаметър около 2500 км и дълбочина 12 км.

„Това е най-голямата, дълбока и стара структура, образувана от удар на Луната“, каза  Сяо Лун от университета по геонауки в Ухан. "Ударът може да е извадил материал от горната мантия на Луната на повърхността. Това ще може да провери спектрометърът на „Чанъе-4“, допълни експертът.

Спектрометърът ще изследва също геохимичния състав, който вероятно се различава от този на близката страна на Луната заради същите процеси, довели до разликата в дебелината на кората. Радарът на „Чанъе-4“  ще изследва  повърхността на дълбочина 100 м. Комбинирането на данните от него със снимките от камерите на лендъра и роувъра ще даде допълнителна информация за процесите на образуване на кратерите.

Роувърът „Чанъе-4“ най-общо повтаря външния вид на предшественика си - лунохода „Юйту“ („Нефритен заек“), който  беше спуснат на Луната с апарата „Чанъе-3“ на 14 декември 2013 г.

Амбициозната китайска лунна програма ще продължи с апарата „Чанъе-5“ - мисия за връщане на проби от Луната, която ще стартира по-късно тази година. По време на тази мисия ще бъдат събрани до 2 кг мостри.

Асистент Андон Костов от обсерваторията в Рожен коментира пред БНР, че за обратната страна на Луната знаем немалко неща, но тя е сравнително слабо изследвана.

"След кацането на Луната преди 50 години е имало над 70 успешни мисии, така че тя е много добре изучена, но всъщност интересното в случая е точно това кацане - на обратната страна".

"Биологичният експеримент изследва дали има възможност при такава гравитация да се развие микроекосистема – ларвите да отделят въглероден диоксид, а семената и растенията, които са покълнали, да го обработват чрез фотосинтеза и да го обръщат в кислород. Това ще бъде заснето с камери“, обясни той.

"Основната научна задача е вземане на грунд от обратната страна на Луната, където се предполага, че дебелината на мантията е по-малка. Предполага се, че е възможно на повърхността да има материал, съдържащ частици, които да дадат информация за вътрешната структура на Луната", каза Андон Костов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Иван Литвиненко

Няма непреодолими проблеми с терена, върху който ще се строи Националната детска болница

Държавата няма план как ще се справи с кадровия проблем за бъдещата Национална детска болница. Това стана ясно след среща на представители на Обществения съвет със здравния министър Галя Кондева.  Общественият съвет иска в МЗ да има хора, които да отговарят за Детската болница На днешната среща не е обсъждан въпросът с даденото и впоследствие..

публикувано на 10.05.24 в 14:25
Израелски танк  и екипажът му край границата с Газа в Южен Израел.

Израелски танкове превзеха основната пътна артерия, която разделя Рафах

Израелски танкове превзеха основната пътна артерия, която разделя източната от западната част на Рафах в Ивицата Газа, като обкръжиха цялата източна част на този град в ивицата Газа, предаде Ройтерс. Съобщава се за ожесточени сражения между израелските сили и бойци на палестинските ислямистки групировки "Хамас" и "Ислямски джихад"...

публикувано на 10.05.24 в 13:49
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.

МВР: Значителен спад на броя на шофьорите, употребили алкохол и наркотици

Има проблем с намирането на терени, на които МВР да съхранява автомобили, отнети от пияни и дрогирани водачи. Това заяви пред журналисти в София вътрешният министър Калин Стоянов: "Имаме значителен спад на броя на установените шофьори, които си позволяват да управляват моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотици! Да, има..

публикувано на 10.05.24 в 13:46

В Смолянска област към момента няма установен случай на коклюш

В Смолянска област към момента няма установен случай на коклюш. Регионалната здравна инспекция взема превантивни мерки. Още през миналия месец от РЗИ - Смолян са изпратили писма до всички общопрактикуващи лекари в региона, които трябва да проверят пациентските си листи и да издирят децата без имунизация срещу коклюш.  Ваксината трябва да се постави..

публикувано на 10.05.24 в 13:39

Пиар експерти: Избирателната активност няма да е висока

Кампанията стартира още с разглобката , каза пред БНР пиар експертът Диана Дамянова. В момента тя вижда две странности, едната от които е социологията, която дава резултати при една сравнително висока избирателна активност, каквато, според нея, няма да има. Отчаянието е тотално , подчерта тя. Въпреки голямото предлагане на "предизборната..

публикувано на 10.05.24 в 13:33
Жозеп Борел

Испания, Ирландия и други страни от ЕС планират да признаят държавата Палестина на 21 май

Испания, Ирландия и други страни членки на Европейския съюз планират на 21 май да признаят държавата Палестина, съобщи върховният представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Жозеп Борел, цитиран от Ройтерс. Борел каза това снощи преди очакваното днес гласуване в ООН по палестинската кандидатура за пълноправно членство в световната..

публикувано на 10.05.24 в 13:31
Калин Стоянов

Калин Стоянов: Над 200 служители от различни ведомства участват в акцията в складовете на "Лукойл"

Над 200 служители от различни ведомства участват в започналата тази сутрин акция в складовете на Лукойл. Това съобщи вътрешният министър Калин Стоянов. "Започват щателни проверки, масирани проверки във всички данъчни складове на "Лукойл Нефтохим"-Бургас, както и на "Лукойл България" ЕООД. Проверката е назначена по разпореждане на премиера..

публикувано на 10.05.24 в 13:26