Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Асен Димитров

Асен Димитров
Снимка: Архив

В рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 125 години от рождението на големия български музикант Асен Димитров - диригент с важни заслуги за развитието на оперното изпълнителско изкуство и на хоровото дело у нас, композитор, не на последно място и изключителен педагог, подготвил цяла плеяда видни диригенти и оперни певци.

Асен Димитров е роден на 6 януари 1894 г. в Пловдив. От малък учи цигулка, свири в училищния оркестър. Завършва с отличие Пражката музикална академия, а дипломната му работа е симфоничната поема "Хаджи Димитър". След завръщането си в България през 1915 г. заминава на фронта, а след края на войната работи в София като пианист и участва в различни камерни състави. Прави впечатление като акомпанятор и е забелязан от диригента на Софийската опера Моисей Златин, който през 1923 г. го назначава за артистичен секретар, после за хормайстор, помощник-диригент и корепетитор, с когото певците разучават партиите си. През 1925 г. са първите самостоятелни постановки на Асен Димитров като диригент - на оперите "Риголето" и "Севилският бръснар". Цели 35 години той е на пулта на Софийската опера, дирижира над 30 творби от български и чужди автори. Сред най-забележителните му постижения са "Продадена невеста" от Сметана, руските "Княз Игор", "Снежанка", "Приказка за цар Салтан", "Дама Пика", "Йоланта", българските "Саламбо" и "Страхил войвода". От 1930 г. до смъртта си през 1960 г. Асен Димитров е главен художествен ръководител и диригент на мъжкия хор "Гусла", с който постига блестящи резултати. В хор "Гусла" диригентът откри Борис Христов и подпомогна неговото професионално израстване, а негови ученици са диригентите Руслан Райчев и Илия Главанаков.

Още интересни подробности от биографията на Асен Димитров и спомени за него на вокалния педагог Илия Йосифов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12

Родовата хроника на Иванка Цветкова

Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..

публикувано на 12.01.25 в 04:51
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26