"Аз съм с вас. Вашите справедливи искания дават и повод всички институции в България да са обединени в своята подкрепа към вас. Вашата борба е справедлива, защото предприетите действия по пакета "Мобилност" са в грубо нарушение на принципите на ЕС, това е дискриминация към българския бизнес, която не трябва да позволяваме да се осъществи".
Над 600 представители на фирми от българския транспортен бранш ще протестират на 10 януари в Брюксел, когато комисията по транспорт в Европейския парламент ще обсъжда така наречения пакет „Мобилност“. Българските превозвачи настояват от него да отпадне изискването шофьорите да се връщат в страната на регистрация на всеки три седмици, както и регламента, свързан с нощните почивки на шофьорите. Представители на организации от транспортния бранш се срещнаха с президента.
Росен Димитров от Националната транспортна асоциация благодари за подкрепата на президента. Браншът очаква подкрепа от всички институции в държавата. Превозвачите отново определиха мерките, заложени в пакета "Мобилност", като протекционизъм, чиято цел е да закрие транспортният бранш в Българя:
"Ако един шофьор е служител в немска фирма и данъците и социалните осигуровки отиват в Германия, няма изискване да се връща този шофьор на всеки три седмици в страната на регистрация. Къде е тогава социалният елемент? Чрез този пакет и приемането му ще се създаде конкурентно предимство в страни, регистрирани извън Европейския съюз. Това ли е целта?.
Нашата цел с подкрепата на всички тези институции, президентска и съответно на нашето правителство, е да презентираме нашата правилна позиция пред всички международни инстанции. В момента имаме подкрепа на 17 гласа от 49".
Председателят на Асоциацията на българските предприятия за международни превози Георги Петърнейчев сподели за БНР, че в срещата са участвали ръководителите на всички транспортни съюзи:
„Браншът никога не е бил така обединен! Търсим подкрепа от всички всевъзможни страни, които могат да допринесат за решаването на нашия проблем“.
Държавният глава е обещал на превозвачите да търси съдействие и помощ от своите колеги при посещенията си в чужбина, допълни Петърнейчев в предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“. Той заяви още, че на протеста на 10 януари в Брюксел, освен български и румънските превозвачи ще има такива от Унгария, Полша, Литва и Латвия.
„Румънските превозвачи също имат разрешение, само че от другата страна на европарламента - на площад Люксембург. В един момент и ще се обединим в едно и ще иска представляваме една голяма маса…“.
Протестите в четвъртък са до 13 часа.
Местните власти в Брюксел са дали разрешение за провеждане на протест на българските превозвачи срещу т.нар. пакет "Мобилност", добил популярност като "Плана Макрон". Това съобщи за "Хоризонт" евродепутатът Ангел Джамбазки. Протестът ще се проведе на 10..
Българското правителство подкрепя категорично исканията на българските превозвачи за приемането на поправки в т.нар. пакет „Мобилност“, който ще бъде гласуван тази седмица от транспортната комисия в Европейския парламент. Това стана ясно по време на..
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия...
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков,..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..