Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Броят на психиатрите намалява драстично

Д-р Цветеслава Гълъбова: Психиатричната реформа е много закъсняла

Човекът е венецът на природата, а психиатрите се занимават с тръните по този венец

Д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: БГНЕС

Броят на лекарите психиатри намалява драматично, а специалността не желана от младите лекари за специализация. Това каза в интервю за „Хоризонт“ и предаването „Рано в неделя“ д-р Д-р Цветеслава Гълъбова, която оглавява Държавната психиатрична болница в Нови Искър. Тя посочи, че желаещите да специализират психиатрия се насочват към Европа, където разликата в заплащането достига „десетина пъти“. „При медицинските сестри, смея да кажа, че сме катастрофирали - говоря за системата за психично-здравна помощ в България.“

Броят на медицинския персонал в психиатричните болници е критично нисък

Д-р Гълъбова дава пример с обичайно дежурство, в рамките на което 130 болни се обслужват от 1 дежурен лекар, 4 медицински сестри и 8 санитари и това излиза извън всякакви европейски стандарти. „Става все по-трудно да се справим и да предложим онова, което психично болните хора заслужават и трябва да получат – качествено лечение при достойни условия, от хора, които наистина ги е грижа за тях и са мотивирани да работят тази изключително тежка работа.“

Пътят до психиатричната болница "Св. Иван Рилски" е в окаяно състояние, осеян е с дупки, които лете са пълни с прахоляк, а когато вали - с кал.

„Този път олицетворява отношението на обществото към моите болни. Какъвто е пътят, такова е и отношението. Затова и болницата се намира в гората. Затова и получаваме коли втора употреба. Изобщо, ние сме извън списъка от грижи на Министерството на здравеопазването и това е от години. Нямам предвид Държавната психиатрична болница, а психиатрията изобщо“, коментира д-р Гълъбова.

За немалка част от пациентите държавната болница е единственото място, което им предлага покрив над главите. „Има огромен проблем с нашите пациенти. Те често стават обект на имотни измами. Остават на улицата. Абсолютно незащитени са. С тях се злоупотребява и, наистина, колкото и мизерни да са психиатричните болници, те представляват подслон за тях.“

Психично-здравното обслужване в България е достигнало дъното 

Д-р Гълъбова е оптимист, защото, по думите й, животът си иска своето и не може дълго да продължава нещо, което противоречи на житейската логика. „Животът в европейска България, и то в обозримо бъдеще, ще се промени към по-добро, включително психично-здравното обслужване на българите. Мисля, че ние вече сме стигнали дъното и животът няма да ни позволи да продължим по този начин.“

По отношение на грижите за психично болните сме толкова закъснели, че нямаме време да чакаме да израстем цивилизационно след няколко поколения, а трябва в много спешен порядък да се вземат мерки, подчерта психиатърът.

Тежките диагнози у нас са равносилни на социална смърт

Тежките психиатрични заболявания не се увеличават, те засягат устойчив процент от населението, уточни д-р Гълъбова и отбеляза, че тежките психиатрични диагнози у нас, обаче, са равносилни на социална смърт. „Ние виждаме какво е отношението на обществото към психично болните. Колко рядко малката група на общността, в която живее болният, полага грижи за този човек и иска да помогне.“ Обществото не е толерантно към хората с психични проблеми, категорична е тя. 

Отговорно е да бъдеш надежда за някого, споделя още д-р Цветеслава Гълъбова.

„Човекът е едно много сложно създание – неслучайно е венецът на природата, а ние, психиатрите, се занимаваме с тръните по този венец, тоест, с ума. Просто в медицината две и две не прави четири.“

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30