„В едно нестабилно посткомунистическо общество и най-малкият инцидент може да се превърне в голям. Има много напрежения в нашето общество. Един латентно съществуващ конфликт винаги може да прерасне в нещо голямо“. Това коментира пред БНР доц. д-р Марио Маринов от катедра Социология на Философския факултет на ЮЗУ, изследовател на новите религиозни движения у нас, по повод нарастващото етническо напрежение в последните дни, което във времето назад има периодична повторяемост по един или друг повод.
Защо пасторите от протестантските църкви успяват в ромските гета, в интеграцията на малцинствата, а държавата е не толкова успешна в този процес. По оценки на пастори, ромите у нас съставляват 60% от над 130 000 протестантска общност в страната.
„В българското протестантство има обособена група църкви – петдесетните, които са най-активни сред ромското население, и в началото на 90-те успяха да привлекат една голяма част от българските роми. Тези църкви са представители на едно доста консервативно течение в протестантството, което изключително много набляга на семейните отношения, на моногамното семейство“, каза доц. Маринов в предаването „Хоризонт за вас".
По думите на доц. Маринов, петдесетничеството е интересно явление на световната карта и то е успешно сред всякакви маргинализирани и малцинствени общности.
„В началото и средата на 90-те беше бумът на присъединяване на ромски общности към тези църкви. От тогава има случаи на села в някои области, в които в следствие на прехода към пазарна икономика се е стигало до 100% безработица и когато идва една такава петдесятна цъква, тя се превръща в единствения работодател в това село – един става пастор, друг става помощник пастор, трети става хигиенист, тоест, всеки намира някаква работа в църквата. И някак си по необходимост цялото село стават протестанти“.
Интервюто с доц. д-р Марио Маринов можете да чуете в звуковия файл.
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..