Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлана Куюмджиева: С откриването на ЕСК се постарахме да осигурим преживяване на международно ниво

2
Впечатляващият спектакъл за официалното откриване на Пловдив – Европейска столица на културата.
Снимка: БГНЕС

„Постарахме се да осигурим преживяване на най-високо международно ниво за Пловдив, търсили сме възможно най-доброто“. Това каза пред БНР артистичният директор на „Пловдив 2019“ Светлана Куюмджиева.

Такъв тип спектакли са напълно непознати в България, каза тя и обясни:

„Тук няма такава традиция – да се финансира по-солидно културата по принцип, за да стигнем до такива мащаби и спектакли навън, в градска среда. Нормално е да предизвика множество и най-различни реакции. Това със сигурност ще остане като траен образ на Пловдив като Европейска столица на културата“.

Невъзможно е човек да откликне на всички очаквания и мнения, категорична е Куюмджиева. Според нея важното е да се доверим на експерти и професионалисти, хора с опит. По този начин залагаме гаранции, че няма да се изложим, добави тя.

По думите ѝ сцената е сложена точно на това място, защото друго място не може да събера тази многобройна публика.

Куюмджиева посочи още, че в програмата има събития, които са със свободен достъп, но има и такива, при които е нужно закупуването на билет.

Италианският град Матера избира коренно различен подход, казва Розелла Тарантино - представител на „Матера 2019“. Там откриването ще е на 19 януари и ще продължи през целия ден. Ще се съберат оркестри от цял свят, като ще има и момент на тъмнина и тишина, разказа тя. По думите й по този начин организаторите искат да подчертаят проблема с шума.

„Единственото нещо, което искам да се промени, е отношението на хората. То вече се променя, защото Матера е много по-известен отпреди. Промяната е, че градът вече не е само туристическа дестинация, но и културна такава“, обясни Тарантино пред БНР.

По думите ѝ всеки посетител на града може да си закупи паспорт от 19 евро за цялата година, с който може да посети всички събития.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10