Зам.-министърът на икономиката Александър Манолев и македонският му колега Кире Наумов откриха днес нова Служба по търговско-икономически въпроси в Скопие.
България е сред шестте най-големи инвеститори в Македония, за последните 10 г. българският бизнес е инвестирал над 800 млн. евро, съобщи Манолев на церемонията.
Той посочи, че от септември в Скопие България има търговски аташе и за този кратък срок интересът е „много сериозен“ - от български и македонски компании. За 6 месеца през 2018 г. са инвестирани повече средства от български компании в Македония, отколкото за последните две години, добави Манолев.
България и Македония ще работят за общ граничен контрол. Това беше обявено след срещата на Томислав Дончев с македонския му колега Кочо Ангюшев в рамките на форума.
Приоритетно правителствата ще работят за изграждането на транспортния коридор номер 8 и жп линията по направлението Скопие-София, заяви македонският вицепремиер.
"Ако искате да имате достъп до пристанищата на Черно море или до пристанищата на река Дунав, вие нямате друг избор, освен да возите с камиони или с железница да ходите през други държави, което е много скъпо", каза Ангюшев .
От своя страна, вицепремиерът Дончев открои и сътрудничеството в сектор енергетика. Обяви, че е възможно и македонско участие в проекта АЕЦ "Белене", както и търгуване на природен газ от хъб „Балкан“, когато бъде изграден.
"България подготвя процедура за втора ядрена електроцентрала, базирана и на частни инвестиции, но с държавно участие. Ние сме отворени за участие на наши съседи, партньори, приятели в този проект и мисля, че още в следващите месеци, понеже нещата в България са в напреднала фаза, трябва да проведем конкретни разговори в тази посока. Потенциал има. Само маркирам газовия сектор. Виждате как вървят пазарите и на газ, и на електроенергия в Европа. Те вървят към регионализация".
По думите на Томислав Дончев има смисъл Македония да се включи в проекта "Белене": "Ние готвим процедура за привличане на стратегически инвеститор. Въпреки това държавата ще запази един дял, защото ние имаме собственост, реактори, площадка, лицензи, разрешителни, но считаме, че ако има наши съседи, приятели, партньори, които също искат да участват в проекта, такава възможност трябва да бъде осигурена".
Интересът на Република Македония по темата потвърди вицепремиерът Ангюшев: "Мисля, че има техническа логика в това Македония да участва в проекта "Белене" дългосрочно, имайки предвид, че резервите на въглища в Македония са ограничени".
За другия голям проект – за газовия хъб "Балкан", съседката ни също е добре дошла, смята Дончев: "Газовият хъб "Балкан" освен газова свързаност, той е търговска платформа. Освен всичко друго ще е и дружество. Ние нямаме намерения то да бъде изцяло българско. Ще поканим наши приятели, съседи и партньори също да участват".
Посочи, че приоритет за двете правителства е изграждането на пътна и жп връзка, която да улесни бизнеса. До няколко месеца обаче е възможно да има общ граничен контрол, са се договорили двамата вицепремиери: "Трябва да се вземе решение на територията на коя от държавите ще е смесеният екип за влизане, за излизане. Трудно ми е да направя прогноза, но според мен говорим за месеци".
Експертите прогнозират бързо развитие на бизнес отношенията между двете страни, след като Република Македония стане член на НАТО, предпоставка е и изграждането на пътната и жп свързващата инфраструктура, каза пред БНР Владимир Владимиров – вицепрезидент на Българо-македонския бизнес клуб:
"Всеки, който е пътувал – това са мнозинството от македонските и българските граждани, знае, че тези 220 километра се взимат за три и половина-четири, четири-четири и половина часа в зависимост от границата, и това е нещо, което двете правителства вече са заявили и ние вярваме, че те ще изпълняват своите заявки. Ще подобрим инфраструктурата, така че да можем да се качим в колата след 5 или след 10 години от София и да стигнем за два часа до Скопие".
Целта на събитието е създаването на благоприятни условия за развитие на двустранните търговски отношения. Форумът е първата голяма среща на бизнеса от България и от Република Македония след подписания преди година и половина договор за приятелство и добросъседство.
Българските компании представят секторите: миннодобивна индустрия, строителство, транспорт, земеделие, хранителни продукти, биохрани, туризъм.
В делегацията са включени заместник-министри на икономиката и на туризма, кметовете на Кюстендил, Дупница и Белица.
Десетки проекти на общините, финансирани по инвестиционната програма на държавата за тази година, са изпълнени, но неразплатени, алармираха кметове от Югозападна България. Това ще блокира и бизнеса и местната власт, особено в малките общини, чиито бюджети са в пъти по-малки от стойността на проектите. Според кметовете наличните пари в..
Временната комисия за проверка на фактите за установените огнища на чума и шарка по дребните преживни животни изготви списък от 17 имена на хората, които да бъдат поканени на изслушване. Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите Депутатите решиха първо да бъдат изслушани служебният министър на..
През миналата година ИТ индустрията у нас отчита ръст от 16,5%, сочи проучването на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). За 2024 г. прогнозата е за растеж от 12,4 на сто. По традиция в края на годината организацията представя данни за състоянието на сектора. Основната част от приходите са от износ - над 85%, но това е 28%..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков коментира в социалните мрежи твърденията, че прокурор от Софийската районна прокуратурата е предложил на Борислав Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова като депутат от ПП - ДБ. Прокурор от СРП предложил на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова "Мръсната машина..
Кметът на Бойчиновци Светлин Сретениев е пуснат под парична гаранция от 25 000 лева. Градоначалникът бе задържан в ареста за 24 часа след спецакция на полицията вчера. Кметът и заместник-кметът на Бойчиновци са задържани Окръжна прокуратура Монтана е повдигнала обвинение за "умишлена безстопанственост" срещу кметът на община Бойчиновци..
На този етап Министерството на отбраната се договаря с Агенцията за поддръжка и доставки на НАТО за разработване на проекта за изграждане на база за нуждите на Многонационалната бойна група на Алианса в във войсковия район "Кабиле". Едва след като приключат тези преговори, ще стане ясна и цената на проекта, каза в кулоарите на парламента министър..
ИТН ще се отзоват на поканата на ГЕРБ-СДС за разговор за съставяне на редовен кабинет. В преговорите обаче ще влязат с условия, коментира пред БНР зам.-председателят на ПГ Станислав Балабанов: "Ще се отзовем, защото това е наша позиция още от началото на 51-ия парламент, за да видим дали наистина има воля за разговори по приоритети и..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
"БСП имат нужда да са във властта. Ако трябва ще станат евроатлантици, за да участват в една сглобка". Това заяви пред БНР Петър Петров,..
Ситуацията е почти безнадеждна от гледна точка на това да имаме редовно правителство - докарали са го до там, че всеки е срещу всеки. Това мнение..