Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Казанлък тържествено бяха отбелязани 130 години от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк

| обновено на 18.01.19 в 17:55
Бойното знаме 23-и Пехотен Шипченски полк
Снимка: Уикипедия

В Казанлък днес тържествено бяха отбелязани 130 години от създаването на 23-ти пехотен Шипченски полк. Той е сформиран на 19 януари 1889 г. в гр. Казанлък с указ на княз Фердинанд и участва в обсадата на Одрин в Балканската война. В проявите, посветени на годишнината, участва министърът на отбраната Красимир Каракачанов. 

Поредицата от прояви започна пред Паметника на загиналите войни за свободата на България в парк "Розариум" в града. Полкът става известен във военната история на нашата страна като "лудия полк", заради безпримерния героизъм на неговите офицери и войници. 

"Войниците и командирите на 23-ти Шипченски пехотен полк със своята кръв очертаха етническите граници на Майка България. И това не трябва да се забравя", подчерта в словото си министърът на отбраната Красимир Каракачанов:

"Българският народ, а най-вече българският войник, е воювал винаги за своите ценности, които са изградени от неговата православна християнска вяра и ценности, изградени от съзнанието му, че всички българи имат справедливото право да живеят заедно, под един покрив, в една държава".

След ритуала военни почести бяха отдадени и пред паметната плоча на създателите на военния марш на 23-ти пехотен Шипченски полк "Велик е нашият войник", превърнал се в химна на Българската армия – подпоручик Константин Георгиев и запасни редник Михаил Шекерджиев. Паметната плоча беше поставена през 2011 година пред военния гарнизон в Казанлък. 

По-късно във военното формирование от състава на 61-ва механизирана бригада в Казанлък се състоя откриване на стая на бойната слава.

Тържествата на 18 януари ще завършат вечерта със събрание-концерт във Военния клуб. В концерта със свои изпълнения ще участва и Казашки Московски ансамбъл, който идва в Казанлък по покана на местната организация на НД "Русофили".

Честванията по повод 130 години от сформирането на легендарния полк продължават през цялата 2019 година. Символично началото бе поставено на 8 януари с представяне на историческия очерк "130 години 23-и  Пехотен Шипченски полк" с автори Пепа Коскина и Пламен Стефанов и фотоизложба, посветена на историята на полка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Общината в Бобошево

Частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево заради недостиг на вода

Частично бедствено положение се обявява в общините Рила, Кочериново и Бобошево, считано от 10 ч. на 1 юли 2024 г. според заповед на областния управител на Кюстендил инж.Александър Пандурски. Това се налага поради сериозните проблеми с водоснабдяването в землищата на с. Смочево, община Рила; на с. Мурсалево, община Кочериново и на с. Слатино,..

публикувано на 30.06.24 в 17:01
Патриарх Даниил

Първите думи на новия български патриарх: Да пазим православната вяра

Първите думи на новоизбрания български патриарх Даниил към вярващите на излизане по-рано от Синодалната палата, след като беше обявен изборът: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Всемилостиви Господи, дарувай Твоята щедрост на моето паство, за да го преведа към Твоите небесни селения, та всички ние с едни уста и с едно сърце да..

публикувано на 30.06.24 в 16:21
Патриаршеска катедрала

Защо историята на църквата ни е от съществено значение?

Видинският митрополит Даниил беше избран за нов български патриарх. На провелия се балотаж митрополит Даниил получи 69 гласа, а врачанският митрополит Григорий - 66. Пряко от патриаршеската катедрала Мелнишкият епископ Герасим разказа част от историята на Българската православна църква в словото си преди интронизацията на новия патриарх. Богословът..

публикувано на 30.06.24 в 15:52
Ловчанският митрополит Гавриил

Кой е Ловчанският Митрополит Гавриил?

Ловчанският митрополит Гавриил е роден със светското име Цветан Методиев Динев на 16 юли 1950 г. в София. Ловчанският Митрополит Гавриил е човекът, под чиято инициатива и помощ е построен катедралният храм "Св. св. Кирил и Методий"  – най-големият в страната за последните десетилетия. Няколко години семейството му живее в Чехословакия,..

публикувано на 30.06.24 в 15:38
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът: Избрахме един достоен български патриарх

Вицепрезидентът Илияна Йотова пожела на новоизбрания български патриарх Даниил да бъде „нашият истински духовен водач“. Според нея първите негови думи трябва да бъдат за обединението на българския народ: Видинският митрополит Даниил е новият патриарх "Избрахме един достоен български патриарх и искам да му пожелая на добър час. Познавам го от общи..

публикувано на 30.06.24 в 15:14

Опашки пред избирателните секции във Франция

Дълги опашки се извиха пред много от избирателните секции във Франция, където днес гласуват предсрочно за нов парламент. Близо 26% от френските избиратели са отишли до урните в първите четири часа от вота. Резултатът от днешния първи тур на гласуването може да промени политическата картина във Франция, ако крайната десница победи.  Активността се е..

публикувано на 30.06.24 в 14:58
Премиерът на Италия Джорджа Мелони

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се премести в нов дом на стойност над 1 млн. евро

Преместването на Мелони в новото ѝ жилище направи публично достояние чрез интервю с нея ежедневника IlFattoQuotidiano. Отразено след това от всички други медии, стана известно за широката общественост, че тя е закупила вила в южната част на Рим. Първоначално е бил внесен депозит от 300 хиляди евро.  Доверено лице, представящо премиера Джорджа..

публикувано на 30.06.24 в 14:21