Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Човекът, който спаси новите "жабки" на Плевен

Снимка: Община Плевен

Загубили сме способността да виждаме хубавото около себе си. Нека хората, които правят аморални постъпки, се замислят как ще погледнат децата си след 20 години. Каквото правим сега, жънем плодовете в бъдеще.

Такова е мнението на 33-годишният Стилиян Иванов - работник в плевенска болница, който в навечерието на Нова Година предотвратява вандалски акт срещу една от новите забележителности на града - скулптурата на жабки на фонтана на главната улица.

Всичко се случва по следния начин на 28 декември: 

"Разхождахме се с един приятел по главната, въпреки дъждовното време. Видяхме някакви момчета около жабките. Стори ми се странно някой да си прави селфита в тъмното и влажно време в 9:30 вечерта. Видях, че едното момче искаше да изкърти горната жабка. Видяха ме и спряха. Обадих се на 112 – обясних как изглеждат, на каква възраст, как са облечени. От Второ РПУ изпратиха автомобил", разказва Иванов.

Жабките са любими на плевенските деца. Техни автори са творческото семейство Убавка Тончев и Константин Симеонов-Костика. Причината е фонтанът „Жабки“, съществувал на същото място и премахнат заради сегашната водна каскада.

„Идеята беше на съпруга ми, Костика. Да върнем някакъв спомен за тези жабки. Не ни се искаше да повторим предишните и затова създадохме нова композиция и я дарихме на децата на Плевен. Жабката с гердана е моя. Общата е жабката с папионката. Вандалите посегнаха на жабката на Костика", разказва Тончев.

„Опитахме се в тях да вложим емоции, нещо разведряващо за средата. Същевременно да носи сантимент за нас и радост на децата“, допълва Костика.

Двамата скулптори преживели тежко новината за посегателството и смятат, че 33-годишният спасител на жабката е бил пренебрегнат при отразяването ѝ.

Самият Стилиян смята, че нищо съществено не е направил и си пожелава хората да са по-добри. Той познава авторите и това е още една причина да реагира в ситуацията.

Целия репортаж чуйте от прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица

Куманско селище откриха археолозите от Историческия музей в Горна Оряховица при проучванията на средновековен некропол, източно от крепостта „Ряховец“ и в непосредствена близост до депото за отпадъци на железничарския град. По покана на Националния исторически музей горнооряховските археолози ще покажат находките си през годините от..

публикувано на 21.07.24 в 06:36

Гай Анжел спасява хора от удавяне вече 26 години

Яфо дълго време е бил „българската столица на Израел“. Всяко момче е мечтаело да бъде велик футболист в представителния отбор на града - Макаби - Яфо, чийто треньор е бил от „Левски“ - София. Е имало е и такава, чийто поглед е бил вперен в синьото море, ограждащо западната част на града. Сред тях е бил е Гай Анжел, който не веднъж от ранна пролет до..

публикувано на 21.07.24 в 06:09
Живка Милова

Живка Милова учи българчетата на родния им език под звездите на Фамагуста

Какво е да учиш българчета на български език под звездите на Фамагуста, как се пишат новини за българите далеч от родината и как българската държава подкрепя тези две дейности, разказва Живка Милова в разговор с Ася Пенчева. Паралимни е кипърски град в окръг Фамагуста и освен прекрасните плажове и луксозни хотели, има и българско..

публикувано на 21.07.24 в 05:54
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24