Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за цигуларя Христо Обрешков

През 2019-а се навършват 75-годишнината от страшните бомбардировки над София на 10 януари 1944 г. Тогава загиват много софиянци, свидна жертва дават и българските музиканти - видния цигулар и изтъкнат педагог  Христо Обрешков. За неговото дело разказваме в рубриката "Помните ли..." на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по "Хоризонт".


Накратко за жизнения и творчески път на този забележителен музикант: Роден е на 14 март 1907 г. в София. На 6 години започва да свири на цигулка под ръководството на своя баща - любител цигулар. Завършва Музикалното училище при Иван Рамаданов и Петко Наумов,а по-късно и при Ханс Кох. На 18 години заминава за Швейцария, за да учи химия. Издържа се като свири в заведения с различни състави. Чува го директорът на градската консерватория на Берн  и го съветва  да продължи с музикалното си образование. Обрешков завършва през 1929 г. теоретичния отдел на Консерваторията, а през1932 г. и изпълнителския, като е първият студент, удостоен с концертен диплом. В същото време следва музикални науки и история на изкуствата в Университета и защитава дисертация на тема “Българската народна песен“. Едновременно със следването свири в различни камерни състави, сред които и триото на Леонхард, концертмайстор е на оркестъра на операта в  Берн и на симфоничния оркестър на града, изнася самостоятелни концерти. Специализира в Германия при прочутия цигулар Георг Куленкампф. През 1937 година се завръща в България и е назначен като професор по цигулка  в Музикалната академия, а в класа му са Радосвет Бояджиев, Георги Мутафчиев, Иван Попов, Ветка Жечкова, Петър Арнаудов и др. Едновременно с преподавателската си дейност Обрешков участва интензивно в концертния живот на страната. Освен със самостоятелни концерти, той участва в Академичното трио с пианиста Димитър Ненов и виолончелиста Константин Попов, с което свири не само в България, но и в Берн, Цюрих, Лозана, Берлин, Прага, Виена, Мюнхен. Съставът има голяма популярност.

Нелепата смърт на Христо Обрешков прекъсва една голяма кариера на концертиращ музикант и педагог. За съжаление не е останал запис на негово изпълнение, нито на гласа му, останали са само спомени на негови колеги и ученици, които говорят с голямо уважение и любов за него. В Златния фонд на БНР е запазен спомен на неговия ученик Петър Арнаудов - изтъкнат наш цигулар и педагог.  Чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34

Германското трио за електренна музика "Tangerine Dream" в интервю за "Евробокс"

Германската група за електронна, прогресив музика Tangerine Dream е проект, който съществува вече 57 години. Имат безброй албуми и саундтраци зад гърба си и продължават да издават нова музика. Най- новият наречен "Raum" е 86-ти в дискографията им и беше издаден през 2022 година. След смъртта на създателя на Tangerine Dream- Едгар Фрьозе през 2015..

публикувано на 09.12.24 в 16:59