Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Полският институт показва филм и изложба, свързани със спасяването на полските евреи


Документална изложба по повод международния ден в памет на жертвите на Холокоста, който се отбелязва на 27 януари, се открива тази вечер в Полския институт в София. В текст и снимки историята е разказана от Института за национална памет във Варшава. Освен изложба довечера ще бъде прожектиран и документален филм - „Разказ за Жегота“, в центъра на който са събитията от края на 1942 г., когато окупационният терор е достигнал своя връх. Входът и за двете събития е свободен.

Изложбата, подредена в Полския институт е за „Жегота“. Под това кодово име съществува Съветът за помощ на евреите - уникална нелегална организация, чиято цел е била да спасява евреите, масово избивани от нацистите по време на Втората световна война. "Жегота" съществува в периода 1942-1945 година. Изложбата проследява историята на създаване на организацията, нейните структури и двигателите й в различни градове, както и организираните от нея акции, спасени лица и съдбата й след войната, разказва Ярослав Годун - директор на Полския институт в София:

„Това е документална изложба за хора, които помагали на своите сънародници евреи в окупираната Полша през Втората световна война. Тази изложба показва как е действала полската държава и какво е правила за спасяването на еврейските си сънародници. В нея има 18 пана и е много интересно, защото хората, които ще представим в нея, те вече са известни в България.

Според германските  разпоредби, които са в сила по време на окупирана Полша, хората, укриващи евреи, получавали смъртна присъда, затова намирането на убежище е било изключително трудно. Когато са били укривани еврейски деца, това се е случвало най-често в приемни семейства или сиропиталища. Така във Варшава от детския отдел на „Жегота“, управляван от Ирена Сендлерова, са спасени тези хиляди деца от Варшавското гето.

Спомени на хора, спасени от "Жегота", архивни кадри и интервю със самата Ирена Сендлерова, направено през 2003-та година, 5 години преди тя да почине, са включени в документалния филм "Разказ за Жегота“.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Сава Димитров

БНР ще връчи една от наградите в конкурса "Панчо Владигеров" 2025

Преди броени дни проф. Сава Димитров беше преизбран за ректор на Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" в София. През месец март 2025 г. НМА ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс, носещ името на композитора Панчо Владигеров, който се мести от Шумен в София.  На 25 септември проф. Сава Димитров и генералният..

публикувано на 02.10.24 в 18:08
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34