Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Антоний Милушев: Църквата не е музей за светци, а лечебница за грешници

Църквата "Св. Димитър" в Никола Козлево
Снимка: Никола Смиленов

„Религията е нещо съкровено, твърде лично. Не трябва да носим на челото надпис каква религия изповядваме. Живяла съм в чужбина, където съм видяла хората колко лесно живеят и общуват помежду си с много голяма свобода и никой не страда от предразсъдъци. Там съм срещала хора от Африка, Китай, Индия. Нито за миг не съм видяла нещо различно в излъчването им, освен една прекрасна усмивка, независимо от цвета на кожата.“

„Важно е какъв е човекът, а не каква религия изповядва, на кой бог се кланя или пък от коя страна идва. Важно е какво носи в себе си, какво е сърцето му.“

„Не определям хората по това каква религия изповядват. Не мисля, че това е нещо, което дори си заслужава да бъде обсъждано. Това е по същия начин да кажеш: „Аз не харесвам хората, дето носят 42 номер обувки или пък имат дълги мигли, или някаква такава подобна щуротия. Не е нещо, което изобщо да е на масата за обсъждане, особено в наши дни.“

„Аз съм против спазването на ритуалите, без да разбереш смисъла на ценностите, на морала, който носи религията.“

Това казват жители на София в анкета, посветена на Деня на религиите. За богомолците вярата е призвание и те намират път към храма, водени от жаждата на душите си. Стремежът към духовен живот понякога се появява в по-късен етап от житейския цикъл. Такава е историята на отец Илия Илиев, свещеник в храм „Свети Георги Победоносец“ в софийското село Мърчаево, разположено на около 17 км югозападно от столицата. 

Спортна травма преобразява живота на младеж и го превръща в свещеник

Преди да стане духовник, младият мъж е практикувал източни бойни изкуства. В миналото е тренирал и бокс. Сериозна спортна травма преобръща живота му и става причина да потърси пътя към Бога. Днес отец Илия не съжалява за своя избор, а изтъква, че новото призвание му дава увереност, покой, любов към хората и смирение.

„Бях парализиран с десния крак. Готвех се тогава за голямо състезание - европейско първенство. Прекалих с тренировките, на десния крак ми се парализира един нерв. Лекуваха ме около два месеца по болници. Лечението не показа особени резултати. Отидохме с моята съпруга на Рилския манастир и там казах, че искам да бъда свещеник, пред мощите на свети Иван Рилски, и че ще поправя живота си, обещах. Допреди това бях и аз буен младеж, като всички останали и моля Бог да прости което съм извършил досега и ако може да ме изцери. Така се случи“, разказва отец Илия.

Младите хора са много обезверени и затова често посягат към наркотиците, смята свещеникът. „Ето този глад се усеща. Няма кой да я преподаде тази религия, тази насоченост. Нещата трябва да започнат първо от семейството и после вече да може ние да ги приобщаваме.“

Вярващите могат да помогнат на свещениците да станат по-добри

Много вярващи, особено по-младите, се боят да кажат, че са християни - някои от изпитват неудобство, дори срам, ако се наложи да обяснят в какво вярват. Отец Антоний Милушев - богослужител в Патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“, отбелязва, че младите хора не липсват в Божия храм:

„Много е трудно един човек да влезе в храма. Особено ние, българите, по традиция сме си недоверчиви. Но влезе ли, е голяма радост. За съжаление, и ние малко от време на време ги отблъскваме - самите свещеници. Но това трябва да кажа и на младите, и на старите: "Не съдете Бога заради нас! Ако вие сте вярващи, помогнете на нас, грешните свещеници, и ние да станем малко по-добри". Защото Богът е един вчера, днес и утре. За съжаление, невинаги даваме добър пример, но това е защото сме хора. Църквата не е музей за светци, а лечебница за грешници!“

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43