Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешественикът Валентин Илиев: Във Венецуела живеят трудно, но няма нихилизъм

Докторантът от Софийския университет изследва природни забележителности в Латинска Америка

Валентин Илиев
Снимка: Виолета Панова

Не видях гладуващи и просещи хора във Венецуела - разказа в предаването "Преди всички" Валентин Илиев, докторант в Катедра „Регионална и политическа география“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". В група от двама българи, двама руснаци и китайци той посети Венецуела, Бразилия и Гвиана.

"Те осъзнават, че с тази хиперинфлация живеят в ситуация, която не е нормална, но това не е повод за нихилизъм", подчерта той. „Когато трябваше да комуникирам с тях, те не казваха, че живеят в лоша страна. Те просто казваха „Времената са странни. Живеем в луди времена“. Няма го този нихилизъм. Понякога се обвиняваме тук, в България – вижте какво ни е икономическото положение, такава държава като нашата няма. Самите те в нито един момент не казаха „Тази нашата Венецуела за нищо не става“. Не, нямаше такова нещо.“

"Тези икономически проблеми, които са най-видими, хората трябва да се справят с тях, да навигират покрай ситуацията, и изобщо да отиграват създадената ситуация. Това, което видях, не беше нищо драматично. Не бих героизирал моето пътуване във Венецуела, доколкото видях едни обикновени хора, които водеха своя обикновен живот, който за нас е странен, с оглед на необходимите действия, които те трябва да предприемат и да извършат, за да изкарат деня или изобщо да продължат да живеят така, както са свикнали, и както им налага текущата ситуация", коментира Валентин Илиев.

Той опроверга мита, че за дребна стока човек трябва да напълни сак или раница с обезценяващата се валута на страната. "Хората плащат изключително с банкови карти и по този начин се елиминира това чисто житейско неудобство да се вадят едни бали с пари, те да се броят, за да се вземе някаква обикновена стока."

"Докато бях там, аз не видях никакво социално напрежение по улиците, не видях някакви бунтове, за което в момента се коментира по медиите“, допълни картината Илиев.

"Ние можехме да си купим хляб и други продукти, обядвали сме в квартални ресторанти в тези градове. Те нямат баничарници, имат така наречените сандвичерии, където се продават сандвичи. Също така и в хотела имаше всички удобства. Храна със сигурност имаше преди два месеца, вярвам, че и в момента храната не е свършила. Не съм бил болен и не ми се е  налагало да купувам лекарства, не мога да коментирам дали има някакъв недостиг на лекарства. Ток, вода, интернет, комуникации също имаше", сподели Илиев.

По време на пътешествието си Валентин Илиев е видял делтата на река Ориноко и най-високия водопад в света - Анхел във Венецуела. Пътешественикът имал амбицията да изследва природни забележителности във Венецуела, Бразилия и Гвиана.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42