Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Поповски: Над 300 000 души между 18 и 60 години получават инвалидни пенсии

Снимка: БГНЕС

В понеделник от Здравното министерство ще оповестят мерките си за борба с фалшивите ТЕЛК-ове. По този повод доктор Калин Поповски, депутат от ВМРО, заместник-председател на Социалната комисия в НС и член на Здравната комисия коментира пред БНР:

 „Никой не знае колко са фалшивите ТЕЛК-ове в България. Знаем само официалния брой на хората, придобили право на инвалидни пенсии – над 10% от работоспособното население. Над 300 000 души между 18 и 60 години получават такива пенсии. Големият проблем идва и в детските пенсии, където децата са между 30 и 40 000 души, също през ТЕЛК – комисии. Там пенсиите са много сериозни - за трета група са 350 лв., за втора група - 450 лв.  на месец, а първа група - 930 лв. За реално болните деца никой не коментира. Тук става въпрос, че се промъкват през тези комисии деца, на които родителите, през посредници…“.

За „Хоризонт“ той изтъкна, че на посредниците може да се противодейства чрез „мерки от полицията и мерки от прокуратурата“. Политикът припомни, че е адресирал темата за фалшивите пенсии от трибуната на Народно събрание преди почти преди две години. Лекарите в ТЕЛК получават възнаграждения от порядъка на 7-800 лв. на месец и  „някои от тях се изкушават и поради материални причини“, допълни той в ефира на предаването „Преди всички“.

„Ние сме много либерални в този модел законодателство. В Германия, хората в работоспособното население, които получават инвалидни пенсии, не работят, а тези, които работят, не получават инвалидни пенсии“.

Според Поповски хората, които имат тежки заболявания, трябва да получават по-големи пенсии, а тези с по-леки, да работят на по-леки места.

„Балансът е трудно да бъде постигнат толкова бързо, защото хората са много, а част от тях неправомерно източват този фонд, който не е малък – 1,7 млрд. Ако този фонд реално стига само до тези хора, които наистина имат нужда, те ще бъдат с едни много по-сериозни пенсии и няма хора, които взимат 150-160 или 200 лв. инвалидни да работят каквото и да е, за да се изхранват. Нали разбирате, че те са също на ръба на социалното оцеляване“.

Депутатът изтъкна, че в такъв случай бюджетът на НОИ няма да бъде намален, а само ще бъдат увеличени средствата за хората, които наистина се нуждаят от тях.

Идеята ТЕЛК-овете да преминат към НОИ още не е обсъждана в комисиите в НС. Според депутата има резон това да се случи, тъй като контролът ще е по-засилен.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен продължава изложението на българските университети и колежи

В Плевен втори ден продължава изложението на българските университети и колежи. В тазгодишното издание, организирано от Общината, участват 31 университета. Днес на щандовете на университетите и колежите очакват ученици и родители от 9.00 до 12.30 часа. Подредени са в хотел "Ростов на Дон", изложението е под наслов "Избирам да уча и остана в..

публикувано на 28.02.25 в 08:35
Марчела Абрашева

Марчела Абрашева: Да внимаваме за радикални промени в избирателната система под прикритие

Конституционният съд ясно каза, че има сериозен проблем във валидността на преброяването на резултатите , което всички ние знаем. Това вече е факт и по него не може да се спори. Този коментар направи в интервю за БНР Марчела Абрашева, регионален директор за Югоизточна Европа на Международната социологическа агенция "Кантар". Според нея е..

публикувано на 28.02.25 в 08:33
Севернокорейският лидер Ким Чен-ун.

Лидерът на Северна Корея е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета

Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун е наблюдавал тест с изстрелване на стратегическа крилата ракета, съобщи официалната новинарска агенция на страната. Ким е разпоредил пълна готовност за използване на способностите за ядрена атака, което ще осигури най-ефективната защита на страната, допълва агенцията.   В съобщението се уточнява, че ракетата е..

публикувано на 28.02.25 в 08:30
Огромни колони от автомобили се образуваха на изхода на София по магистрала

Йоана Лалова: Откакто сме в Шенген няма кой да контролира разрешителните за превоз

Откакто сме в Шенген няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган, какви разрешителни се използват, от кой, кои имат право и използват ли се, коментира в интервю пред БНР Йоана Лалова, зам.-председател на Европейски транспортен клъстер. "Ние имаме "Автомобилна администрация", която не функционира и не..

публикувано на 28.02.25 в 08:22
Снимката е илюстративна.

Силни земетресения в Непал и Кралство Тонга

Земетресение с магнитуд 5 по скалата на Рихтер разтърси южното крайбрежие на архипелага Кралство Тонга, разположен в южната част на Тихия океан. По данни на австралийската геоложка служба - трусът с дълбочина около 10 километра е бил усетен най-силно на главния остров Тонгатапу, където се намира столицата Нукуалофа, предаде БТА.  Не се..

публикувано на 28.02.25 в 08:15

След прекъсване през нощта: Подновени са полетите от и за летище "Шереметиево"

Московското международно летище "Шереметиево" е възобновило тази сутрин полетите от и за него след прекъсване през нощта. Това съобщават в Telegram руските авиационни власти, цитирани от Ройтерс. От агенцията напомнят, че ограниченията са били въведени, за да се гарантира сигурността на полетите, както и че е имало отклонен самолет, който..

публикувано на 28.02.25 в 08:10

Отбелязваме Световния ден на редките болести под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш"

Днес отбелязваме Световния ден на редките болести, който тази година минава под мотото "Повече, отколкото можеш да си представиш".  Пред БНР доктор Мила Байчева - ръководител на Клиниката по гастроентерология в Специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев" каза, че на много места у нас тези болести все още не са добре познати, а хората с..

публикувано на 28.02.25 в 08:00