„Нощен рицар” го нарече неговата съпруга, актрисата Юлиана Сайска, в едно специално любовно послание, което прозвуча в предаването "Нощен Хоризонт". А рицарят - Велислав Павлов, сподели, че любовта е най-голямата движеща сила в света. Най-важните неща в живота на актьора са семейството и приятелите, книгите и музиката, както и професията.
Велислав Павлов е един от най-успешните актьори у нас, но като че ли остава встрани от медийното пространство. Той изигра главната роля във филма „Въздесъщият” и ни провокира със своето силно присъствие на екрана. Филмът беше част от конкурса за наградите „Оскар” за чуждоезичен филм. Гледали сме го в българските филми „Дзифт”, „Източни пиеси”, „Шменти- капели” и в сериалите „Откраднат живот” и „Дървото на живота”. Участвал е в над 50 чужди филмови продукции и си е партнирал с такива световни имена като Вал Килмър, Антонио Бандерас, Морган Фрийман, Джон Кюсак, Долф Лундгрен, Жан-Клод ван Дам...
Велислав Павлов се „запалва” по актьорската професия от филмите, които гледа през юношеството. И на 16 - 17 години отива в читалището на своя роден град Берковица, където има театрална група. Първата му премиера е в пиесата на Никола Русев „Как писар Тричко не се ожени за царкиня Кита, с китка накитена”. Велислав и до сега си спомня как е играл с кецове, с дънки, отрязани до коляното и с едно рокерско яке. Рокерско, за да е по-близо образът до самия него. И до днес актьорът си мисли, че му допадат роли, които в някаква степен са близо до него и едновременно с това – много далеч от самия него. Стреми се при изграждането на образите да ги направи пълнокръвни, да навлезе дълбоко емоционално в героя, да бъде честен и истински на сцената и екрана.
Завършва актьорско майсторство в Театралния департамент на НБУ. Там един от преподавателите е проф. Васил Димитров, които го доближава до системата на Станиславски, която е в основата на актьорската професия. А режисьорката Възкресия Вихърова и сценографът Зарко Узунов залагат в него и в цялата група студенти основните въпроси, свързани с професията: дисциплината, характера, вътрешния живот ...Въпроси, на които Велислав Павлов започва да си отговаря едва през последните години. И които са особено ценни за твореца.
Един от големите театрали у нас, актьорът и режисьор Мариус Куркински, работи по няколко проекта заедно с Велислав Павлов. И до днес, вече над 10 години, Велислав играе в постановката на Куркински „Рибарят и неговата душа”. Над 200 са представленията на спектакъла в театър „199”. И до днес екипът има катарзисни спектакли, както ги нарече Велислав Павлов, когато всичко е извън рутината, живо и истинско е, с едно „космическо” напасване на енергиите на целия екип, както и на всички останали, които помагат в реализирането на представлението. Работата на актьора с Мариус Куркински е особено ценна за него и дори стига до вълшебството.
Спектаклите, в които можете да гледате Велислав Павлов през този сезон, са „Дон Жуан” и „На ръба” в Народния театър, както и постановката на неговата съпруга Юлиана Сайска „Интервюта с душата” в галерия „Етюд”, а „Рибарят и неговата душа” продължава да се играе в театър „199”. В момента актьорът репетира в Народния театър в пиесата „Братя Карамазови”. За ролята на Иван Карамазов той е получил лична покана от директора на театъра Мариус Донкин. Премиерата на постановката ще бъде в началото на месец април.
Извън театъра и киното Велислав Павлов обича да е при семейството си, да е с близките и приятелите, да гледа филми, да чете книги, да слуша музика. Обича и да е в планината, да е близо до гората, дърветата, миризмата на природата. А иначе нощният рицар е на мотор на една асфалтова улица, спира на червения светофар, след това продължава на зелена светлина и след това светлината пак е зелена, а той пътува, пътува, пътува ...докато се изгубва, може би извън града и там някъде близо до природата.
От години трупата на Русенската опера представя както спектакли и концерти за публиката в града, така и образователни концерти, насочени към учениците. Басът Пламен Бейков, който наскоро пое поста директор на Държавната опера в Русе, отдавна играе ролята и на сценарист, режисьор и лектор в тези образователни програми. В единия им вариант артистите..
На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, блестящият цигулар Светлин Русев изпълни "Песен" от Панчо Владигеров в една от най-големите катедрали в Париж. Това се случи броени дни след като той буквално "възкреси" едно напълно забравено българско музикално съкровище -..
На 31 май в Берлин с джаз концерт с участието на изтъкнати български музиканти със съдействието на Посолството на България ще бъде отбелязана 60-годишнината от създаването на Българския културен институт в Германия . Един концерт, който попада в отзвучаващите празненства за най-светлия български празник – Деня на българската азбука..
На 8 юни изтича срокът за кандидатстване за “Мелодията на водата” , конкурс за нова авторска песен. В интервю за предаването "Хоризонт до обед" музикалният директор на Сдружение "15 лалета“ Иван Димов разказа "Сдружение "15 лалета“ тази година ще организира за десети път едноименния конкурс по песента на Мими и Развигор, една от..
На 30 май 2022 година в Мини Арт Център - София ще се проведе “Международна среща за метода Социален цирк” с участието на български и чуждестранни експерти в методологията. На нея ще се представи първата българска “Книжка помощник за социалния цирк” по темата, както и практически демонстрации по метода “Социален цирк”. Официален гост е Н.П...
Писателят и поет Георги Господинов е предложен за Нобелова награда за литература. Предложението е подписано от председателката на българския ПЕН клуб Здравка Евтимова. Кандидатурата на България е изпратена още преди няколко месеца, но до момента няма отговор от Шведския нобелов комитет...
„Това е търсената идея, различни предмети и символи, които да ни накарат да осъзнаем смисъла на това понятия, аристократ, аристократизъм. Аристократизъм на духа, на различните предмети, които ни казват някои неща по тази тема . Това е идеята на авторката Илиана Илиева, която може по-добре да обясни нейната концепция“, каза за БНР Даниела..
Европейската комисия върна Стратегическия план на България с 200 забележки . Това обяви пред БНР заместник-министърът на земеделието Иван Христанов..
Книгата “Великото зануляване - Светът на 2030 г.” разобличава масовите истерии. "Читателите на тази книга ще разберат неща, които могат да ги..
" Помощите, предприети от правителството, са до голяма степен са за олигархията ". Това каза в интервю за предаването проф. Боян Дуранкев :..