Тази седмица Европейският парламент за пореден път дебатира спазването на принципите на правовата държава в Унгария. „Унгарското правителство ни изкарва, че го критикуваме заради миграцията, а всъщност правим това заради посегателството му върху основни права на унгарските граждани“, казва в интервю за БНР докладчикът за Унгария в Европарламента Юдит Сархентини.
Холандската депутатка от партията на Зелените каза в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“, че чрез този похват премиерът Виктор Орбан измества вниманието от влошаващата се икономическа ситуация, сплашването на протестиращите, отнемането на свободата на медиите.
- Госпожо Сархентини, у много хора остава усещането, че Унгария е на прицел заради твърдия ѝ отказ да приема мигранти на своя територия. Как ще ги убедите, че вашата теза е правилна?
- Аз никога няма да мога да убедя унгарското правителство, че не става дума за миграцията, защото то иска да бъде така. То употребява бежанската тема като претекст за всичко, което не върви в страната. Използват критиките на Брюксел или на чужденците, за да прикрият икономическите си проблеми. Докладът, който изготвих през септември, е показателен и не говори толкова за миграция и убежище. В него става дума за правата на унгарските граждани - на независимите медии, за справедлив процес, за правото на сдружаване, които кабинетът на Виктор Орбан отнема. Така че нека не се ловим на лъжите му, че не е там проблемът.
Друго, което ме поразява е, че унгарският кабинет внушава как Европейският парламент критикува страната или народа, а това не е така. Парламентът има проблем с правителството, но по време на дебатите те смесват народа, страната, политическата партия и правителството. А това са съвсем различни неща. Аз ценя хората в Унгария и харесвам страната, но имам голям проблем с кабинета.
- Казвате, че имат икономически проблеми, но статистиките сочат друго. Това важи и за социалната политика…
- Това не е икономика, става дума за социални придобивки. И много добре разбирам, че хората оценяват това - добрата социална система е важна. Погледнете обаче колко унгарци работят на минимална заплата и колко е ниска тя - това са може би около 40 на сто от хората. И ако разгледате заробващия закон, който бе прокаран през унгарския парламент, ще видите, че хората, принудени да полагат извънреден труд, могат да си вземат парите за този труд чак след няколко години. Правителството прави това, защото има недостиг на работна ръка. Същевременно Унгария затваря вратата си за икономическата имиграция, да кажем, от Украйна. Така че те не могат да си набавят необходимата работна ръка и същевременно не плащат добре. И ако погледнете икономическия растеж в региона, ще видите, че в Чехия и Словакия той е далеч по-голям, отколкото в Унгария.
- Ако това наистина е така, трябваше да има много сериозни протести. Иначе протести има и сега, но те не са с размах, какъвто се очаква за подобна ситуация…
- И аз мисля, че протестите биха могли да бъдат далеч по-сериозни и лично бих искала да подкрепя тези, които се осмеляват да излязат на улицата. Сплашванията са доста силни - всички тези протести се заснемат. И ако вие живеете в по-малко градче и работите държавна работа или пък работата ви по някакъв начин е свързана с администрацията, какъвто е случаят с половината от хората на такива места и ви видят заснет, рискувате да я загубите. Не подценявайте начина, по който става сплашването в тази страна.
- Предполагам, че това, което казвате, важи и за медиите….
- По-голямата част от медиите говорят в момента за това колко се харесва правителството. Много независими медии бяха закрити през годините. Това лято една независима телевизия смени тона си на 180 градуса само за един ден, защото я купи приятел на Виктор Орбан. Наскоро около 450 медии - телевизии, радиа, вестници и списания бяха слети, като през годините бяха купувани от приятели на Орбан при много изгодни заеми от държавата. Сега работят като конгломерат и имат монопол върху рекламите. Ако сте независимо списание или уебсайт, е много трудно да си осигурите финансиране, защото държавата не насочва реклами към вас. Така че парите се отклоняват от независимите медии.
- Как ще преборите този проблем, след като за задействането на чл. 7 срещу Унгария, който да я лиши от правото на глас, трябва мнозинство в Съвета?
- Съветът трябва да реши това. Европейският парламент свърши своята работа - две трети от депутатите гласуваха за моя доклад. Имайте предвид, че мнозинството от Европейската народна партия също го подкрепи. Мисля, че Съветът разбра този сигнал много добре.
Освен това наближават и европейските избори и много политици извън Унгария трябва да обясняват вкъщи защо продължават да приемат факта, че унгарците са лишени от правата си, докато парите на европейските данъкоплатци отиват в Унгария.
- Споменахте европейските избори, но тенденцията, която се очертава, е по-скоро в полза на Орбан. Националистите набират сила…
- Ще видим. В крайна сметка, Европейската народна партия, която е най-голямата в Европейския парламент, е проевропейска, а нито един гражданин не би искал да живее в авторитарен режим. Разбирам добре хората, които гласуват за политици, обещаващи им по-добър живот. Но не разбирам политиците, избрани заради икономическата им програма, които после закриват вестници и уволняват съдии.
- Но ФИДЕС е част именно от групата на Европейската народна партия. Как ще се реши този проблем?
- Този въпрос задайте на Европейската народна партия. Ние, Зелените, никога не бихме позволили на такъв член от семейството ни да продължи да бъде част от него и бихме били доста по-критични. Вече имаме проблеми в Румъния и Полша, имаме и дясно популистко правителство в Италия.
- И все пак виждате ли шанс Орбан да бъде победен?
- Не мисля, защото той промени изборното законодателство, така че дори и с по-малко мнозинство от 50 на сто има мнозинство от две трети в парламента, а освен това все още е популярен. Но демокрацията е нещо повече от това победителят да вземе всичко. Надявам се хората в Унгария да гласуват за това, което смятат за важно. Аз няма да се намесвам.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..
Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..
Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..
Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..
3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..
Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..
За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..