Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Напредва проектът за изграждане в България на център за адронна терапия на рака

Професор Леандър Литов - ръководител на българския екип към Европейския център за ядрени изследвания (CERN).
Снимка: БГНЕС

За разлика от досегашните методи на лечение, при иновативата "адронна терапия" чрез внимателно подбиране на протони или леки йони целият ефект от лъчението се отделя само върху тумора, без да се облъчва здравата тъкан. Преди 2 години беше представена идеята у нас да бъде създаден Регионален център с ново поколение от адронни ускорители, които са изключително ефективни при лечение на тумори, с подкрепата на Европейската организация за ядрени изследвания.

За предаването „Хоризонт до обед“ професор Леандър Литов, преподавател във Физическия факултет на Софийски университет и ръководител на българския екип към Европейския център за ядрени изследвания, сподели, че подготовката за създаването на такъв център у нас „макар и бавно напредва“. Проектът вече е международен и в него влизат 9 държави от региона, но се очаква да се присъединят и други. Осигурена е подкрепа от ЕК. На 1 януари е започнала подготовката на така наречения идеен проект, който би трябвало да бъде готов за около година-година и половина:.

"Засега ЕК е осигурила финансиране за разработване на идейния проект и следващото разработване на така наречения "технически проект" – много подробен технически проект на всички елементи и на цялата инсталация, което включва и оценка на стойността на проекта – т.нар. "бизнес план". След като бъдем готови с този технически проект и се знае каква е цената, тогава ще се реши в каква форма и как ще бъде финансирано изграждането на този проект. Говорим за една доста сериозна сума от порядъка на около 200 милиона евро. Нещата трябва да бъдат правени внимателно“.

„Втората добра новина е, че, след дълъг размисъл и уговорки, ЦЕРН се съгласи и започва работа по дизайн на нов ускорител, така че този център ще бъде първия, в който този нов ускорител, надяваме се най-добрия без всякакво съмнение в света, ще бъде разположен“.

Идеята е в новия модел да бъде използван целият опит, събран покрай експлоатацията на големия адронен колайдер в ЦЕРН и той да позволява по-прецизен контрол върху въздействието на сноповете върху туморите. Това е от изключителна важност, когато става дума за деца, защото техните организми са изключително чувствителни към радиация.

„Леките йони имат около два пъти по-висока биологична ефективност, отколкото протоните. Това води до възможност, грубо казано, да намалите два пъти дозата, която влагате като радиация вътре в пациента, и значително да съкратите броя на облъчванията на пациентите“.

Центровете за адронна терапия в света вече са около 70. Те се делят на такива с протони и такива, които освен протони използват и леки йони. От втория тип, какъвто се надява да изгради и България, има едва 11. Четири от тях са в Европа. Начална инвестиция в такъв център е по-голяма, но третирането на пациентите е чувствително по-евтино, обясни Литов:

„В момента цената за българи, които примерно се третират в Хайделберг, Германия, е между 50 и 60 хиляди евро за един курс на лечение. С този проект, ако бъде реализиран, ние се надяваме да свалим тази цена два пъти – до около 24-25 000 евро, което е става съпоставимо с цената на стандартните в наше време химиотерапии“. 

„Никак не са много тези центрове. Ние работим в много близък контакт с колегите от Италия и Германия при подготовката на нашия проект. Имаме предварителна договореност, когато центърът бъде готов, да работим съвместно и по-нататък.

В около 30% от случаите стандартната радиотерапия не е ефективна, докато адронната е ефективна в 95% от случаите. Последващите усложнения също са значително по-малко. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рейчъл Рийвс

Зимните плащания за гориво на Острова са под въпрос

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс призова депутатите от нейната управляваща Лейбъристката партия да подкрепят плана ѝ за намаляване на зимните плащания за гориво. Гласуването на непопулярната мярка е днес след обед в Камарата на общините. Повече от девет милиона пенсионери вече няма да имат право на добавка до 300 паунда тази..

публикувано на 10.09.24 в 10:09

2300 лв. – най-ниската заплата в армията от догодина

От януари догодина най-ниската заплата в армията става 2300 лева. Това е посочено в писмен отговор на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Христо Гаджев. Увеличението на заплатите ще е по-голямо при войниците – 47%. При висшите офицери увеличението ще е 27%. Така от януари догодина заплатата за войниците ще е..

публикувано на 10.09.24 в 09:59
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Димитър Маринов: Докато има хартиени рецепти, дефицитът на лекарства не може да се проследява

Нормално е да има дефицит на лекарствени продукти, няма държава в света, която да има от всички и по всяка време. Дефицитът винаги ще го има, въпросът е как се управлява? Докато има хартиени рецепти не може да се проследи. Това каза в интервю пред БНР Димитър Маринов-председател на Българския фармацевтичен съюз.  В предаването "Преди..

публикувано на 10.09.24 в 09:59
Милена Радева, художник - илюстратор

Четвърто биенале на илюстрацията

Вече е в ход четвъртото издание на Биеналето на илюстрацията. Форумът се провежда през две години. Първото му издание е било през 2018 г. " До края на месеца художниците могат да кандидатстват в сайта, където има онлайн форма. Там трябва да качат 3 свои творби. Така получаваме заявките. Петчленно жури преглежда творбите и в края на..

публикувано на 10.09.24 в 09:57

Тържествена церемония в Плевен за откриването на новия участък на пожарната

С тържествена церемония в Плевен се открива новият участък на пожарната "Сторгозия". Той ще улесни пожарникарите в достъпа им до  до рискови обекти в областта, обясни за БНР регионалният директор на "Пожарна безопасност и защита на населението" Станислав Атанасов: "Обособен е в западната част на град Плевен най-вече за да осигури по-бързото..

публикувано на 10.09.24 в 09:54
Екатерина Захариева

"Политико": Скандал от 2018 г. хвърля сянка върху българската номинация за ЕК

Скандалът с издаване на български паспорти срещу пари преди шест години може да постави под въпрос кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар, съобщава "Политико". "Предвид факта, че сред приоритетите на Фон дер Лайен е върховенството на закона, обвиненията хвърлят сянка върху кандидатурата на Захариева", заявява пред изданието..

публикувано на 10.09.24 в 09:45

Проф. Тодор Кантарджиев: България вече е свободна от морбили страна

" България вече е свободна от морбили страна. България е страна, в която няма вътрешно разпространяване на инфекцията морбили. Повече от 21 дни от последния случай нямаме регистрирани нови случаи на морбили и сме една от много малкото държави в Европа, където няма вътрешно разпространение на морбили". Хубавата новина съобщи пред БНР проф...

публикувано на 10.09.24 в 09:17