БСП и ГЕРБ влязоха в полемика за делата срещу България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. От опозицията настояват длъжностните лица, които стават причина за такива дела, да плащат лично присъдените обезщетения.
Повод за яростната схватка стана годишният доклад на Министерството на правосъдието по изпълнение на решенията на Европейския съд по правата на човека. Докладът е за 2017 година и в него се отчита, че по брой висящи дела страната ни се нарежда извън първата десетка и вече е на 15-о място, което било положителна тенденция. От опозицията обаче не са удовлетворени и обвиниха управляващите, че не реагират с адекватни законодателни мерки, които да дават възможност на българските граждани да потърсят правата си първо в България преди да се обръщат към европейски съд. Лидерът на БСП Корнелия Нинова предложи управляващите да изпълняват закона и да предявяват регресивни искове към служебни лица, за да плащат "от джоба си" наложените обезщетения:
"И няма нищо лично, но господин премиер, питам ви, кога ще заведете дело срещу Бойко Борисов заради това, че заради него бяхме осъдени по едно дело за 55 000 евро. Искаме да знаем кога ще има дело "Бойко Борисов срещу Бойко Борисов". Или господин Борисов, кога ще изпълните закона и ще заведете дело срещу Цветан Цветанов за 6 дела, по които сме осъдени за 120 хиляди евро".
Отговорът на председателя на правната комисия Данаил Кирилов:
"Когато вие осъдите себе си за "Техноимпекс", тогава питайте Бойко Борисов кога ще съди себе си. Когато вие осъдите Румен Овчаров за "Белене" и за "процедурата", която тогава произведе, тогава питайте кога Борисов ще съди Цветанов."
Напрежението се повиши след като в спора се включиха още двама депутати - Спас Гърневски от ГЕРБ и Александър Паунов от Комунистическата партия на България, който е част от групата на БСП, които взаимно припомниха вини на режимите преди десети ноември и преди девети септември.
В крайна сметка доклада бе приет и с това депутатите приключиха работа.
Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство. След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..
Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията на световната среща в Париж...
Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..
120 млн. лева ще инвестира в Бургас една от най-големите български компании за ремонт на самолети от гражданската авиация. На площ от 74 дка фирмата ще изгради хангарни комплекси с капацитет за 7 производствени линии. В залата на Община Бургас днес беше подписано споразумение между Сливенската епархия и инвеститора за терена, върху който..
Балканите стават все по-важни за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада . Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев, председател на партия "България може". "Ако Доналд Тръмп тръгне към Китай, то на Балканите зейва едно пространство, което е много важно за геостратегическите интереси и на Изтока, и на Запада. ... Това, което..
Финансовият министър Теменужка Петкова е провела среща с партньорите в управлението по повод напрежението около назначението на бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция. От групата на "Демокрация, права и свободи - ДПС“ реагираха остро, тъй като назначението не е било обсъдено с тях...
Имаме тренд надолу на индекса за възприятие на корупция , съобщи Калин Славов от "Прозрачност без граници" в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира резултатите от Индекса на възприятие на корупцията за 2024 г. България - предпоследна в ЕС по индекс на възприятие на корупцията Според анализа резултатът е 43 точки..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..