Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънци на протест в Букурещ с искане за магистрала

Протестиращите поискаха среща с премиерката Виорика Данчила.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Жители на Североизточна Румъния се събраха днес на протест на Площада на победата в Букурещ, за да призоват властите да ускорят изграждането на магистрала, която трябва да свърже централната част на страната с молдовската граница, съобщи сайтът „Зиаре“, цитиран от БТА.

Десетки членове на различни асоциации се включиха в акцията, скандирайки „Искаме магистрала!“. Те поискаха да бъдат приети от премиера Виорика Дънчила и от председателите на двете камари на парламента. Протестиращите твърдят, че североизточната част на Румъния остава изолирана от останалата част на страната, което пречи на комуникациите, включително и на инвестициите в зоната.

„(Областта) Молдова страда много от липсата на магистрала. А властите обещават от дълго време, че ще изградят шосе. За съжаление, останахме само с обещанията. Не за първи път идваме в Букурещ, за да изразим гледната си точка“, заяви Каталин Уртой, представител на Асоциация „Заедно за магистрала А8“.

Миналата година парламентът прие закон, който задължава министерството на транспорта да построи магистрала А8, наричана още „Магистралата на Обединението“, която трябва да свърже градовете Търгу Муреш - Яш - Унген (в Молдова). Месец по-късно обаче тогавашният транспортен министър Лучиан Шова заяви, че е възможно вместо тази магистрала да се построи друга - между градовете Бакъу и Брашов. До момента властите не са решили дали ще строят „Магистралата на Обединението“ или не.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната: Изправени сме пред ясна заплаха

ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..

публикувано на 11.03.25 в 20:56
Андрий Ермак (първият вдясно) външният министър на Украйна Андрий Сибига, държавният секретар на САЩ Марко Рубио (първият вляво) и съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц по време на разговорите в Джеда

След срещата в Джеда: САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към мир

Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..

публикувано на 11.03.25 в 20:39

Китайски изследователи: Метанът в атмосферата може да помогне за възстановяването на озоновия слой

Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..

публикувано на 11.03.25 в 20:14

В област Ловеч отчитат по-малко катастрофи

В област Ловеч за първите два месеца от началото на тази година са регистрирани значително по-малко катастрофи в сравнение със същия период на миналата година и по-малко ранени при пътни инциденти. За първите два месеца от година в областта са станали 87 катастрофи, поясни началникът на сектор "Пътна полиция“ при ОДМВР – Ловеч главен инспектор..

публикувано на 11.03.25 в 19:45

Правителството ще предостави на село Стрелец вода от Държавния резерв

Правителството ще проведе утре редовното си седмично заседание, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.  Дневният ред на заседание предвижда кабинетът да обсъди проект на решение за предоставяне на освободени държавни резерви от бутилирана вода за питейни нужди по искане на кмета на община Горна Оряховица, предназначена за преодоляване..

публикувано на 11.03.25 в 19:29

Полицията в София задържа мъж, опитал да измами възрастна жена

Полицията в София задържа мъж при опит за измама на възрастна жена. По първоначална информация сумата, която арестуваният се е опитал да вземе от жената, е голяма. Операцията е проведена днес и е на Седмо Районно полицейско управление и Икономическа полиция. Към момента не е ясна схемата, по която мъжът се е опитал да измами възрастната жена. Той..

публикувано на 11.03.25 в 19:25

Дете се запали в центъра на Монтана

13-годишно дете се запали в центъра на Монтана при игра с бензин. Малко след 17 ч. група деца се опитали да свалят стикери от своите велосипеди като ги запалят с бензин. Огънят обхванал и пластмасовата туба със запалителна течност и тя избухнала. Пламъците тръгнали по крака на едно от децата, съобщава Нова тв. 18-годишен младеж видял случката..

публикувано на 11.03.25 в 19:22