Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Триандафилу: Проблемът на гръцко-турските отношения е липсата на доверие

Експерти определиха посещението на Ципрас в Турция като необходимо и навременно

Д-р Зухал Узунер: Визитата на Ципрас в Турция е начало на диалог

| обновено на 09.02.19 в 11:26
Снимка: архив



Посещението на гръцкия премиер Алексис Ципрас в Турция тази седмица показа необходимостта от поддържане на диалога, за да се избягват инциденти между двете страни. Това коментира за програма "Хоризонт" на БНР д-р Димитри Триандафилу, лектор по международни отношения в университета "Кадир Хас" в Истанбул:
     

Това беше необходима визита. Отношенията бяха обтегнати от известно време, поне от визитата на президента Ердоган в Гърция през декември 2017 г. Това беше държавно посещение, но то придоби полемичен характер след коментар на гръцкия президент Павлопулос за Лозанския договор, на който Ердоган трябваше да отговори. Фундаменталният проблем на гръцко-турските отношения е липсата на доверие и от гръцка, и от турска страна на всички нива - както сред елита и политиците, така и сред хората. Теоретично ние се намираме в 20-та година от процеса на подобряване на отношенията, започнат през 1999 г. от Исмаил Джем и Георгиус Папандреу като външни министри. През това време бяха осъществени редица визити на високо ниво, подписани множество споразумения в сферите на търговията, туризма и пр. Бяха създадени мерки за укрепване на доверието, така че да има повече диалог и избягване на кризи. Но през последните 2-3 години нещата се промениха“.

Гърция беше една от няколкото страни в НАТО, която поддържаше ниво на военните разходи около и над 2% от БВП. Целта беше гръцката армия да бъде достатъчно боеспособна, за да окаже сдържащ ефект срещу Турция. Заради промените в конюнктурата обаче съществуващият досега консенсус в Гърция по отношение на Анкара е поставен под въпрос. Според Димитри Триандафилу това налага Атина да обмисли план „Б“, а той е:
"Да продължиш диалога, въпреки тези промени в отношенията на Турция и ЕС? Гърция да каже: Няма значение усложняването на отношенията между Турция и други страни в Евросъюза като Франция и Германия, ние ще продължим да настояваме, ще намерим съюзници, например България. Или е нещо друго, защото аз трябва да продължа да живея заедно с този съсед, който е по-голям от мен и ще продължи да бъде по-голям от мен. Демографията и други фактори са срещу мен. За да се постигне продължаването на тази линия на поведение или за план "Б" е необходим национален консенсус".

Д-р Зухал Узунер, преподавател в университета "Мармара" в Истанбул, коментира, че визитата на Ципрас се е състояла навреме, след като отношенията между Гърция и Турция през последните години са били под знака на назряващи кризи:

„Една визита не може да разреши всички тези проблеми, но тя поне е начало на диалог. На международно ниво Европейският съюз иска разрешаване на въпроса за транспортирането на енергийните ресурси от Източното Средиземноморие. Съюзът не може да си позволи нелогични транспортни коридори. Разрешаване на въпроса, което включва Турция, може да създаде нова визия за региона. Няма знаци за това след посещението, но можем да предположим това, защото изглежда логично, това е всичко. Но засега никой не е толкова обнадежден“.

Журналистът от балканския отдел на БТА Петър Къдрев също смята, че посещението има положителни резултати. Според него към него обаче е имало високи и ненапълно оправдани очаквания:

„Проблемите в гръцко-турските отношения са от много десетилетия. Най-новият голям проблем в тях – кипърският въпрос, е от 45 години. Другите проблеми датират още от 1923 г. Очаквания за уреждане на техните отношения в този момент са прекомерни. Евентуално раздвижване на тези отношения може да се очаква, ако настъпи голяма промяна в баланса на силите – глобалния баланс на силите, или ако двете страни намерят някакви взаимни допирни точки в други области, които да ги стимулират да разрешат тези стари възли“.

Журналистът отбеляза, че двете страни вероятно няма да прекратят напрежението помежду си, но не са и склонни да го засилят в бъдеще. Според него въпросът, при който може да се очаква най-голямо развитие, е кипърският въпрос. 


Интервютата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната

Средната пенсия на хората, които са се пенсионирали до 1 година преди навършване на изисквана възраст, но имат необходимия стаж, е в по-висок размер от пенсията, получавана от изпълнилите едновременно условията и за стаж, и за възраст. Данните на Националния осигурителен институт показват, че средната пенсия за стаж и възраст през този месец е 835 лева,..

публикувано на 10.02.25 в 15:42

МФ преотвори емисия 3-годишни ДЦК

Министерството на финансите (МФ) преотвори емисия 3-годишни ДЦК, която беше пусната в обращение на проведения на 20.01.2025 г. аукцион. Емисията е деноминирана в лева, с падеж 22.01.2028 г. и годишен лихвен купон от 2,75%, съобщиха от МФ. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети чрез емисия 3-годишни ДЦК Обемът на емисията в обращение беше..

публикувано на 10.02.25 в 15:37

Мъж загина при ремонт на асансьор в Банско

Мъж от Бачево загина при трудова злополука в Банско, предаде БГНЕС. 40-годишният мъж е извършвал ремонтни дейности на товарен асансьор, когато е затиснат от него. Мъжът е издъхнал на място в хотела, където е обслужвал съоръжението. Прокуратурата и инспекцията по труда са сезирани за случая, станал тази сутрин.

публикувано на 10.02.25 в 15:28
Александър Богоявленски

Александър Богоявленски: Дрон в района на летище е умишлен акт - или от незнание, или от идиотщина

Дроновете имат защити, които не им позволяват да летят в района на летищата, т.е. в случая става въпрос за умишлен акт . Това каза пред БНР Александър Богоявленски , професионален пилот, бивш журналист в "Хоризонт". " Хипотезите са две - полетът да е бил осъществен от деца или хора, които не знаят до какво биха довели техните действия, а втората..

публикувано на 10.02.25 в 15:23
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган (вляво) и министър-председателят на Малайзия Ануар Ибрахим (вдясно) пристигат за публична лекция в Путраджая, Малайзия, 10 февруари 2025 г.

Ердоган: Имаме нужда от нов световен ред, за да решим проблемите на икономиката, дипломацията, сигурността

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който е на посещение в Малайзия, заяви, че е необходим нов световен ред, който да отчита интересите на ислямския свят, наброяващ над два милиарда души,  предават турските медии, цитирани от БТА. Не може да има мир, спокойствие и развитие на човечеството там, където няма справедливост. Не може да има..

публикувано на 10.02.25 в 15:11

Няма официално уведомление, че САЩ ще наложат мита на стоки от ЕС

Засега няма официално уведомление, че Съединените щати ще наложат допълнителни мита на стоки от ЕС. Това каза говорителят на Еврокомисията Улоф Гил по повод изявлението на американския президент Доналд Тръмп, че ще обложи целия внос на алуминий и стомана с 25 на сто. Същевременно той подчерта: "Ние сме против неоправданите бариери..

публикувано на 10.02.25 в 15:06

Фармацевтичният съюз иска още 2 млн. в бюджета на НЗОК за аптеки в труднодостъпни места

България е на четвърто място в Европейския съюз по брой аптеки на глава от населението. Проблемът е в неравномерното им разпределение и твърде големият им брой в икономически атрактивните райони у нас.  Данните представиха от Българския фармацевтичен съюз. Днес организацията отбелязва 18 години от създаването си. Ръководството й постави..

публикувано на 10.02.25 в 14:56